If, Svensk Fastighetsförmedling och Anticimex krokar arm och stärker skyddet vid bostadsköp
6.10.2022 09:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

Tillsammans har If, Svensk Fastighetsförmedling och Anticimex arbetat med att få djupare förståelse kring hur det är att köpa ett nytt boende och vilka primära utmaningar som uppstår framför allt för de som säljer och köper en villa. Som ett led i det arbetet har If genomfört en undersökning med drygt 1000 villaägare och där framgår det tydligt att det finns en rädsla för dolda fel och osäkerhet kring vem som ska stå för kostnader som då uppstår. Köpare oroas över det stora ansvaret det innebär att vara husägare, främst vad gäller finansiering och oförutsedda kostnader.
Denna bild stärks i en undersökning som Mäklarsamfundet gjort där man kan se att 65 procent av alla frågor som kommer in till kundvägledarna handlar om fel i fastigheten och vem som bär ansvaret samt vem som ska betala.
– Vi vet att bostadsköp ofta är förknippade med viss osäkerhet kring ansvar och ekonomi. Det vill vi ändra på. Med en omvärld i förändring där det finansiella läget påverkas känns det extra viktigt för oss att kunna lansera ytterligare ett skydd som tryggar våra köpare och säljare, säger Erik Wikander, Vice VD på Svensk Fastighetsförmedling.
I januari lanserar därför If och Svensk Fastighetsförmedling i ett nytt samarbete en uppdaterad service med ett unikt försäkringsmoment kopplat till Anticimex dolda fel-försäkring som minskar de ekonomiska konsekvenserna för de som äger sitt boende.
– Vi på If har en lång tradition av att finnas där för våra kunder som en trygghet i stora beslut. Det här samarbetet binder oss närmare en ny partner med stort kundfokus, vilket ger oss möjligheten att göra ännu större nytta tillsammans. Vi är väldigt stolta och förväntansfulla inför att bidra till ett ökat skydd, som får ännu större betydelse i oroliga tider, säger Ingrid Janbu Holthe, Privatmarknadschef på If.
Några resultat Ifs undersökning bland drygt 1 000 hushåll under 2021:
• Av husägare säger 66 % att de upplevde någon form av oro, frustration eller stress under och/eller efter de tog beslutet att köpa hus
• De främsta drivkrafterna som skapar oro, stress och frustration när man ska köpa hus är:
- Dolda fel och oförutsedda utgifter (otrygghet i vem som tar ansvar och betalar för om något skulle vara fel)
- Det stora ansvaret det innebär att äga och sköta om ett hus
- Kostnaden för huset
• 81 % känner oro eller frustration kopplat till att hålla huset i ett gott skick, framför allt drivet av att det är resurskrävande.
• 72 % av husägare känner oro kring ekonomi kopplat till att äga och ta hand om ett hus, detta är framför allt drivet av löpande driftskostnader (t.ex. el och uppvärmning), kostnader för renovering och underhåll samt oro för oförutsedda utgifter
Källa: If. Undersökningen genomfördes av Norstat på uppdrag av If under hösten 2021 och hade 1 008 svarande (95% signifikantnivå) och genomfördes som en digital enkät.
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder


Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Många husägare känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda mot väderskador3.6.2026 11:24:58 CEST | Pressmeddelande
Stormarna Johannes och Dave har det senaste halvåret orsakat omfattande skador och tusentals skadeanmälningar runt om i Sverige. Samtidigt visar en ny undersökning från If att endast 13 procent av svenska husägare känner till om den egna kommunen har en klimatanpassningsplan. Fler än var tredje husägare uppger också att de känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda invånarna mot väderskador.
Förlängt försäkringsskydd för elbilsbatterier – nu upp till 25 000 mil1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
If märkesförsäkringar stärker sitt erbjudande till elbilskunder genom att förlänga försäkringsskyddet för högvoltsbatterier i elbilar med märkesförsäkring inom Volkswagen Group. Förändringen innebär att skyddet utökas från tidigare 15 000 mil till 25 000 mil.
Ny nordisk rapport: svenska föräldrar upplever störst belastning av vardagsliv och familjeansvar27.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Ifs nya nordiska hälsorapport visar att svenska föräldrar i högre grad än föräldrar i övriga Norden upplever att det är svårt att få ihop vardagslivet och att det påverkar familjens välmående negativt. Sverige sticker också ut när det gäller oro för barnens psykiska hälsa. ”När många föräldrar upplever att vardagen redan är svår att få ihop, riskerar det att påverka inställningen till att utöka familjen”, säger Kristina Ström Olsson, nordisk hälsostrateg på If.
Undvik missarna: det här bör du tänka på inför bilresan i Europa i sommar26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Osäkerheten kring flygresor i sommar, kopplad till tillgången på flygbränsle och stigande priser, kan leda till att fler svenskar väljer att ta bilen i sommar. Samtidigt ses också en stor ökning av antal elbilar i Sverige vilket ställer andra krav på förberedelser för den som planerar att åka på bilsemester utomlands. If listar de vanligaste skadeärendena och tipsar om hur man bättre kan förbereda sig inför resan.
Ansökan öppen till Ifs Help a lot Award – här är juryn20.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu har ansökan öppnat till Help a lot Award, ett initiativ från If som vill uppmärksamma projekt och idéer som bidrar till att minska ofrivillig ensamhet i Sverige. Juryn, som består av personer från näringsliv, organisationer och samhälle, är nu också på plats för att bedöma inkomna ansökningar och utse finalister och vinnare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
