Grant Thornton signerar finanssektorns klimatavtal GFANZ – vill påverka hållbart företagande

Grant Thorntons globala hållbarhetsdagar är ett återkommande sätt att uppmärksamma olika insatser som medlemsländerna gjorts under året för att bidra till hållbart företagande.
- Förut handlade hållbarhetsdagarna om välgörenhet i många länder. Men där har det börjat ske en förflyttning mot hållbarhet kopplat till affärsvärde, vilket vi i Sverige är med och driver på. När vi sammanfattar årets insatser inom nätverket är det också stort fokus på klimat och hur vi tillsammans ska bidra till minskade koldioxidutsläpp hos oss och hos våra kunder, säger Anna Johnson, vd för Grant Thornton i Sverige.
En del av GFANZ
Ett exempel på detta är att Grant Thornton International nyligen skrivit under GFANZ - Glasgow Financial Alliance for Net Zero, en FN-initierad grupp av företag och organisationer inom finanssektorn som bildats för att driva på minskade koldioxidutsläpp. Det innebär att Grant Thornton i Sverige och övriga medlemsländer globalt förbinder sig att leva upp till ett åttapunkts-program kopplat både till hur medlemsföretagen hanterar sitt eget koldioxidavtryck, och att i kunddialogen ta ansvar för att förflytta företagen i deras sätt att hantera sina koldioxidutsläpp.
- Genom GFANZ förbinder vi oss att stödja målet om nettoutsläpp av växthusgaser till senast 2050. I rollen som revisorer blir detta extra viktigt, där vi kan påverka företag att tillhandahålla vissa uppgifter i den finansiella rapporteringen. Idag är detta inte krävande upplysningar enligt de professionella standarder som branschen lyder under, men genom GFANZ tar vi ett gemensamt ansvar att påverka hur framtidens rapportering och revision ska se ut för att möta hållbarhetskraven, säger Anna Johnson.
Klimatinvesterar för utsläpp
När det kommer till Grant Thornton Sveriges egen miljöpåverkan jobbar man primärt med tre områden; ställa om till förnybar energi, klimatsmarta kontor och förändrat beteende av resor/konferenser. Sedan 2019 kompenserar Grant Thornton också för sina utsläpp genom Svensk kollagring - ett projekt som verkar för att binda mer kol i marken. Att valet föll på just Svensk kolinlagring beror på att det finns stor potential att de med rätt finansiering kan utveckla tekniker som på sikt kan skapa stor förändring i utvecklingsländer – och därmed blir påverkan stor. Projektet drivs av Miljömatematik Malmö AB och finansieras av Jordbruksverket med stöd av stora aktörer som Landshypotek Bank och Max Burgers.
I senaste års- och hållbarhetsredovisningen kan man läsa att Grant Thornton Sverige sänkt sina koldioxidutsläpp med 70 procent, till 1784 ton, under 2020/2021. Det är långt under målet på 2113 ton.
- Förutom att vi bytt till förnybar energi, beror den stora sänkningen främst på att våra medarbetare arbetat på distans och digitalt under pandemin och därmed inte varit på kontoren och rest i samma utsträckning som vanligt. Framåt kommer detta se annorlunda ut så det gäller för oss att hela tiden hitta nya sätt att hantera våra utsläpp på, säger Anna Johnson.
Anna Johnson poängterar att även om det är viktigt att mäta och minska utsläppen, så ser hon att Grant Thornton kan göra störst skillnad i rådgivningen till kunderna.
- Vi har 25 000 kunder där vår uppgift blir att hjälpa dem att ställa om och anpassa sin verksamhet genom ett strategiskt hållbarhetsarbete. Vi hjälper bolag med alltifrån rapportering till hållbarhetsaspekten vid investeringsbeslut, och vi ser att efterfrågan på vår rådgivning här växer, säger Anna Johnson.
Kontakter
Emma BerggrenHead of External Communications
PRESSKONTAKT
Annie SebeliusDirector of Sustainability & Communications
PRESSKONTAKT
Bilder
Om
Följ Grant Thornton Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Grant Thornton Sweden AB
Sverige halkar efter den globala jämställdheten4.3.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Internationella kvinnodagen närmar sig och vi vet vid det här laget att det går trögt med jämställdheten i näringslivet. Fortfarande är bara var tredje senior ledare globalt kvinna. Det visa en ny global undersökning från Grant Thornton. Och Sverige, som ofta ses som ett föredöme, ser ut att halka efter i statistiken.
SHL och Grant Thornton i strategiskt samarbete för hållbarhetsrapportering10.1.2025 11:15:00 CET | Pressmeddelande
SHL och Grant Thornton inleder ett långsiktigt partnerskap för att stärka hållbarhetsarbetet inom SHL och dess 14 klubbar. Samarbetet ska resultera i en modell för hållbarhets- och Impactrapportering som också visar ligans totala värdeskapande och positiva effekter för samhället.
Grant Thornton redovisar starkt globalt resultat19.12.2024 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Omsättningen för Grant Thornton International fortsätter att öka och har nu passerat 8 miljarder USD. Tillväxten är fortsatt stark inom alla affärsområden och antalet medarbetare fortsätter att öka, från 73 000 till 76 000. Flera stora medlemsländer inom nätverket har under året också uppvaktats av externa investerare.
Tio år av kvinnliga Gaseller – men de är alldeles för få4.12.2024 09:28:25 CET | Pressmeddelande
”Årets Kvinnliga Gasell” tilldelas i år Malin Lindfors Speace, grundare och vd Ethos International, en managementkonsultbyrå som framgångsrikt specialiserat sig inom hållbarhet. Hon är den tionde kvinnan som mottar priset, som instiftades 2015 av Dagens Industri och Grant Thornton för att uppmärksamma kvinnors företagande och bidra till ökad jämställdhet i näringslivet. Men en tillbakablick visar att antalet kvinnor bland Gasellbolagen bara har ökat med 0,28 procentenheter per år under dessa tio år.
Grant Thornton på topplistan över Sveriges bästa arbetsgivare5.11.2024 14:55:10 CET | Pressmeddelande
Grant Thornton rankas som en av Sveriges bästa arbetsgivare och placerar sig som nummer 12 på Universums topplista som offentliggjordes idag. Rankingen bygger på medarbetarnas egen uppfattning av sin arbetsgivare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum