Stefan Löfven väljs till ny ordförande för Europeiska socialdemokratiska partiet
![](/data/images/00587/b2201cf7-8307-4f0a-87d0-53f3f552cf12-w_720.jpeg)
– Vi lever i en orolig tid. Det mycket allvarliga säkerhetsläget, klimathotet, de växande klyftorna och hotet mot demokrati är några av de stora utmaningar vi gemensamt står inför. I tider av dessa har Europas socialdemokrater en avgörande roll. Jag kommer ta mig an uppdraget som ordförande för PES med övertygelsen om Europas betydelse för den globala freden och säkerheten och för att se till att alla människor ska kunna möta en ljusare framtid, säger Stefan Löfven.
– Äntligen kan det Europeiska socialdemokratiska partiet träffas för kongress igen. Jag ser fram emot att Stefan Löfven väljs till ny ordförande för PES. Vi socialdemokrater är väldigt stolta över nomineringen. Det breda stödet för Stefan Löfven som ny ordförande är ett erkännande för den svensk-nordiska socialdemokratins starka ställning, säger partiordförande Magdalena Andersson.
PES kongress sker den 14–15 oktober i Berlin med värdskap från det tyska socialdemokratiska partiet, SPD. Kongressen väljer PES ledarskap samt antar ett politiskt program för de kommande åren. Stefan Löfven är den enda kandidaten till ordförande.
Programpunkter
Fredag 14 oktober
18.30 Stefan Löfven väljs till ny ordförande för PES
Lördag 15 oktober
10.00 Stefan Löfven öppningstalar
10.15 Magdalena Andersson deltar i panelsamtalet ”Leading Europe through change” med statsministrar från Spanien, Portugal och Malta
13.40 Stefan Löfven avslutar kongressen
Presskontakt
Darina Agha, pressekreterare hos Magdalena Andersson, 073-592 85 48, darina.agha@regeringskansliet.se
Robin Murphy, press- och kommunikationschef PES, +32 491869748, robin.murphy@pes.eu
Bilder
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Heléne Björklund tillträder som president vid Nordiska rådet16.1.2025 09:39:11 CET | Pressmeddelande
Heléne Björklund (S) tillträder som president i Nordiska rådet i en orolig säkerhetspolitisk tid. I samband med sitt tillträde uttalar Björklund rådets starka stöd för Danmarks och Grönlands rätt att själva bestämma över sin framtid.
Magdalena Andersson och Peter Hultqvist presenterar nytt försvarspolitiskt förslag på Folk och Försvar12.1.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Söndagen den 12 januari håller partiordförande Magdalena Andersson och Peter Hultqvist, försvarspolitisk talesperson, pressträff. Under pressträffen presenteras ett nytt försvarspolitiskt förslag från Socialdemokraterna.
Inbjudan: Pressbrief med Europaparlamentarikern Adnan Dibrani7.1.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag tisdag bjuder Socialdemokraternas europaparlamentariker Adnan Dibrani in till pressbrief för att presentera en EU-politisk nyhet samt krav på EU-kommissionen. Briefen hålls i Socialdemokraternas kansli i Ledamotshuset i riksdagen.
Inbjudan: Pressbrief med Åsa Westlund3.1.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag bjuder Socialdemokraternas utbildningspolitiska talesperson Åsa Westlund in till en pressbrief. På plats presenteras nyheter kopplade till skolan och barn och ungdomar med NPF-diagnoser.
Inbjudan: Pressbrief med Mikael Damberg27.12.2024 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag fredag bjuder Socialdemokraternas finanspolitiska talesperson Mikael Damberg in till en pressbrief om bland annat regeringens ekonomiska politik och hur de bortprioriterar alla som jobbar under julhelgerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum