Uppsala Vatten inleder satsning på läkemedelsrening
– Sverige är ett av de länder i Europa som satsar mest på läkemedelsrening tack vare en satsning som Naturvårdsverket gjort där Uppsala vattens projekt är ett av dem som fått bidrag. Erfarenheter av en fullskalig rening av både läkemedel och PFOS saknas i Sverige, säger Anna Maria Sundin, utvecklingsingenjör på Uppsala Vatten.
Efter en förstudie och ett mindre så kallat bänkskaleförsök bygger Uppsala Vatten nu en pilotanläggning för läkemedelsrening av avloppsvatten på Kungsängsverket.
Pilotprojektet genomförs i samarbete med IVL och kommer att pågå under ett och ett halvt år och ungefär 40 olika ämnen kommer att analyseras. Extra fokus kommer att ligga på de fyra läkemedlen citalopram, metoprolol, diklofenak och oxazepam samt miljögiftet PFOS eftersom det är ämnen som har störst risk att ge negativa miljöeffekter.
Testar rening med aktivt kol och anjonbytare
Inför pilotprojektet utvärderade Uppsala Vatten tre olika metoder: aktivt kol, anjonbytare och ozonrening. Utvärderingen visade att ozonrening inte hade tillräckligt bra effekt på PFOS som inte bryts ner med ozon. Pilotprojektet kommer därför att gå vidare och testa olika kombinationer av aktivt kol och anjonbytare. Läkemedelsrening måste anpassas efter sammansättningen i det specifika vatten som ska renas samt utifrån de prioriterade läkemedelsresternas egenskaper.
Svårt att rena PFOS
Det nya reningssteget kommer medföra en långtgående rening av mikroföroreningar, men de inledande pilotförsöken har visat att det var svårare än förväntat att avskilja PFOS och diklofenak.
– Vi trodde att reningen av PFOS och diklofenak skulle fungera bättre, och att PFOS-reningen skulle komma med på köpet om vi installerade aktivt kol för läkemedelsrening. Reningen fungerar, och anjonbytaren ger en extra avskiljning i kombination med aktivt kol, men det är svårare än vad vi hade förväntat oss. Därför är det oerhört viktigt med en minskad användning av diklofenak och att vi angriper PFAS direkt vid källan där man har högre koncentrationer och kan få en effektivare rening, säger Anna Maria Sundin.
Resultaten från pilotprojektet kommer användas vid utformning och design av ett nytt reningssteg som är en del av den pågående om- och tillbyggnationen av Kungsängsverket som genomförs under en tioårsperiod.
– Vi är stolta över att vara en del av det tekniksprång och satsning som nu sker där Uppsala kommer vara bland de första som installerar läkemedelsrening i Sverige, säger Anna Maria Sundin.
Kontakter
Uppsala Vattens presskontaktPresskontakt
Tel:018-727 98 98press@uppsalavatten.seOm
Rent vatten, smarta kretslopp - för hållbart liv i ett växande Uppsala
Uppsala Vatten ger dig rent vatten och smarta kretslopp i ett växande Uppsala.
Vårt mål är att aktivt bidra till ett hållbart samhälle. Det gör vi genom att ständigt utveckla nya resurssmarta lösningar och uppmuntra till återvinning och återbruk. Vi ger Uppsala dricksvatten, renar avloppsvatten och tar hand om regnvatten. Vi skapar kretsloppstjänster där vi gör biogas av matavfall, minskar vattenförbrukningen och återanvänder material på bästa sätt.
Vi är en del av Uppsala kommun och en av de ledande aktörerna i branschen.
Följ Uppsala Vatten och Avfall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uppsala Vatten och Avfall AB
Årets stora klädbytardag kommer till Pumphuset24.4.2025 13:27:43 CEST | Pressmeddelande
Lördagen den 26 april arrangeras Naturskyddsföreningens stora klädbytardag runt om i landet. I Uppsala samarbetar Naturskyddsföreningen med Uppsala Vatten, som slår upp portarna till Pumphuset för sjätte året i rad. Allt för att ge Uppsalaborna chansen att uppdatera garderoben utan att tumma på miljön.
Uppsala Vatten i beredskapsläge med anledning av förseningarna i sophämtningen från flerbostadshus4.4.2025 13:47:23 CEST | Pressmeddelande
Sedan 3 mars har hämtningarna av avfall från flerbostadshus dragits med förseningar. På grund av alla sena hämtningar har också antalet frågor till kundservice på bolaget ökat lavinartat och många kunder väntar på svar.
Uppsala Vatten vinst i PFAS-mål fastslås i Högsta domstolen1.4.2025 10:01:32 CEST | Pressmeddelande
Försvarsmakten är ansvarig för PFAS-föroreningar i Uppsalas vatten och ska betala för de kostnader som Uppsala Vatten har haft för reningen av PFAS. Det står klart sedan Högsta domstolen valt att inte pröva domen efter överklagan från Försvarsmakten.
Vem har Sveriges godaste kranvatten?6.3.2025 16:18:33 CET | Pressmeddelande
Det är i Uppsala som jakten på Sveriges godaste kranvatten startar. Uppsala är värdstad för den första av tio regionfinaler i Kranvattentävlingen. En tävling där kommuner från hela Sverige gör upp om var Sveriges godaste kranvatten finns.
Nu får Uppsalas småhusägare sortering på hemmaplan3.3.2025 16:14:46 CET | Pressmeddelande
Nu börjar Uppsala Vatten leverera de första fyrfackskärl som kommer göra det enklare att sortera förpackningar hemma. Den 4 mars ställs de första fyrfackskärlen ut till de som bor i villor, radhus, parhus och liknande boenden. Det är 30 000 hushåll i Uppsala som ska få de nya kärlen så totalt kommer 60 000 fyrfackkärl att ställas ut under perioden mars-juni 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum