Supergrupp hyllar Lill-Babs till förmån för cancerforskningen

- På ett eller annat sätt har vi alla en relation till cancer och det kändes givet att göra det vi kan för att stötta Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. Lill-Babs hade en livskraft och en hoppfullhet som var beundransvärd. Vi alla behövs i strävan att besegra den här sjukdomen och det hoppas vi kan höras och kännas i vår tolkning, säger Amanda Bergman, sångerska och låtskrivare i bandet Amason.
- För mig belyser låten också andra sidan, att vara närstående till någon som drabbas av cancer. Att hantera sorg samtidigt som man ska vara den starka och stabila. Att välja livet samtidigt som någon man älskar kanske är påväg att förlora det. Det här året har jag sett min mamma kriga mot cancer, krigat sig igenom medan vi stod som på vakt runt henne. Innan det visste jag såklart inte hur det känns att möta det där ”cancer” som kan förändra allt på en sekund. Otroligt fint att få vara en del av ett projekt som öppnar upp för samtal, tankar och framförallt stödja cancerforskningen, säger Nathalie ”Cleo” Missaoui.
- Det är hedrande att få skapa någonting som inte bara hyllar en ikonisk artist, utan också bidrar till att stötta cancerforskningen. Vi hoppas att det ska kännas i hjärtat när man lyssnar att vi alla kan göra någonting. Att det är tillsammans som vi gör skillnad, säger Sabina Ddumba.
Låten släpps under flaggen “Rosa Bandet”, ett välgörenhetsband som är tänkt att bli ett långsiktigt initiativ där svenska artister tolkar folkkära musiker som gått bort i cancer. Nytolkningen av ”Leva livet" är producerad av bröderna Hannes och Linus Hasselberg och intäkterna från låten går till Cancerfonden fram till årsskiftet.
- Vi är väldigt glada över detta engagemang och kreativa samarbete med Amanda Bergman, Cleo Missaoui och Sabina Ddumba. Varje insats räknas och genom att lyssna på denna fantastiska låt, om och om igen, kan du vara med och bidra till cancerforskningen och ge fler möjligheten att leva livet! säger Ulrika Årehed Kågström, generalsekreterare på Cancerfonden.
Lyssna på låten här.
För högupplösta bilder och mer information se här.
Mer information om kampanjen finns på www.cancerfonden.se/rosabandet
Kontakter
Latchin JohnsonPR-strategCancerfonden
Tel:076 814 74 92latchin.johnson@cancerfonden.seBilder
Om
Om Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj
Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj pågår under oktober varje år sedan 2003, med syfte att samla in pengar till cancerforskning, sprida kunskap och påverka beslutsfattare i viktiga frågor. Pengarna som samlas in fördelas till den mest lovande forskningen oavsett cancerform. Under kampanjen fokuserar vi på bröstcancer och frågor med relevans för bröstcancer i vårt kunskapsspridande och opinionsbildande arbete.
Om Cancerfonden
Cancerfondens vision är att besegra cancer. Genom att finansiera den främsta forskningen, sprida kunskap om cancer och påverka beslutsfattare i viktiga frågor, arbetar vi för att färre ska drabbas och fler ska överleva. Cancerfonden är en fristående, ideell organisation utan statligt stöd. Vårt arbete är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Sedan 1951 har vi delat ut närmare 13 miljarder kronor till de främsta forskningsprojekten i Sverige.
Följ Cancerfonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cancerfonden
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Kristianstad5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Kristianstad. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Evenemanget samlar deltagare i alla åldrar i och bakgrunder i staden för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Karlskoga5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Karlskoga. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Stafett för Livet samlar deltagare i alla åldrar och bakgrunder för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Västervik arrangerar Stafett för Livet igen 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter succén 2025 står det klart att Västervik åter arrangerar Stafett för Livet. Datumen för stafetten blir den 5–6 september 2026.
Stafett för Livet växer – nya städer ansluter 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Cancerfondens Stafett för Livet fortsätter att sprida hopp, gemenskap och engagemang för cancerdrabbade och närstående. Under 2026 lanseras eventet i två nya städer Kristianstad och Karlskoga. Samtidigt återvänder stafetten till Västervik för andra året i rad.
Nya siffror: halvering av antal fall av livmoderhalscancer4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Insjuknandet i livmoderhalscancer har minskat med 56 % bland kvinnor under 40 år sedan 2015, enligt ny statistik. ”En framgångssaga som visar att det vi gör verkligen fungerar. Nu gäller det att lägga i sista växeln”, säger Ulrika Årehed Kågström, generalsekreterare för Cancerfonden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

