Åklagarmyndigheten

Huvudförhandling i Högsta domstolen om indiciemord vid busshållplats

Dela
Högsta domstolen har, efter att riksåklagaren överklagat, beviljat prövningstillstånd i ett mål där hovrätten friade en man som tingsrätten tidigare hade dömt till livstids fängelse för mord. Den 22-23 november håller Högsta domstolen huvudförhandling i målet. När Högsta domstolen meddelat dom kommer riksåklagaren att vara tillgänglig för media.

Den fråga som riksåklagaren vill att Högsta domstolen ska uttala sig om är vilka krav som kan ställas på indiciebevisning för att den ska räcka för en fällande dom och vilka riktlinjer som ska gälla vid bevisvärderingen i dessa mål.

Bakgrund

En ung man sköts till döds i oktober 2020 vid en busshållplats i Märsta av en ensam gärningsperson. Gärningspersonen tog sig till och från brottsplatsen på en elsparkcykel och avlossade ett flertal skott mot brottsoffret som avled på platsen. Flera personer blev vittnen till händelsen, men de såg aldrig ansiktet på gärningspersonen. Delar av händelsen fångades på övervakningsfilm, men inte heller på filmen syns gärningspersonens ansikte.

Några månader senare greps en man misstänkt för mordet. Den misstänkte mannens DNA fanns på några av de tomhylsor som påträffades på brottsplatsen. I hans bostad fanns en jacka som liknar den som gärningsmannen hade på sig vid mordet. På jackan fanns den misstänktes DNA, blodstänk från den mördade mannen och tändsatspartiklar från den typ av ammunition som användes vid mordet.

Tingsrätten ansåg att bevisningen var övertygande och dömde mannen till livstids fängelse för mord. Hovrätten menade dock att en alternativ gärningsman inte kunde uteslutas och frikände därför för mord. Riksåklagaren överklagade hovrättens dom och yrkade att mannen ska dömas för mordet till livstids fängelse.

Målnummer i Högsta domstolen: B 5952-21.

Överklagandet AMR 7178-21

Kontakt

När dom har meddelats skickas pressmeddelande ut med information om när riksåklagaren kan kommentera domen.


Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande

I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye