Ryssland och Belarus utesluts ur den Internationella Paralympiska Kommittén
18.11.2022 11:33:42 CET | Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté | Pressmeddelande

Sveriges Paralympiska Kommitté har under lång tid samarbetat nära med de andra nordiska länderna.
-Tillsammans med de andra nordiska paralympiska organisationerna har vi verkligen analyserat och värderat dessa svåra frågor. Vilket har gjort att vi kunnat vara tydliga i våra ställningstaganden sedan Paralympics i Beijing tidigare i år. Även denna gång har vi värderat och samverkat inför IPC:s extra generalförsamling, säger Åsa Llinares Norlin ordförande för Sveriges Paralympiska Kommitté.
IPC:s grund för beslut baseras på deras oförmåga att uppfylla sina medlemsförpliktelser enligt IPC:s konstitution, vilket bland annat innebär att "säkerställa att andan av fair play råder inom den paralympiska rörelsen, att idrottarnas säkerhet och hälsa skyddas, att de grundläggande etiska principerna upprätthålls" samt "att inte göra någonting som strider mot IPC:s syften eller som riskerar att sätta IPC, den paralympiska rörelsen eller parasporten i vanära”.
Andrew Parsons, ordförande i IPC, förklarade beslutet så här:
- Som en demokratisk, medlemsbaserad organisation var det viktigt att låta generalförsamlingen, som IPC:s högsta organ, fatta beslut i den här mycket viktiga frågan. Innan omröstningen genomfördes hade alla medlemmar möjlighet att uttrycka sina åsikter. Detta gällde även för Rysslands och Belarus paralympiska kommittéer som enligt tysk lag, som styr vår konstitution, har rätt att närvara och framföra sin sak inför det extrainsatta årsmötet. Slutligen beslutade våra medlemmar att utesluta båda länderna tills vidare och med omedelbar verkan.
- Som IPC:s president vill jag att vi ska leva i en värld där sport förenar och genom fredliga tävlingar gör det möjligt för idrottare att tävla mot sina motståndare efter bästa förmåga i en säker och trygg miljö. Situationen som idrottsvärlden står inför just nu är mycket laddad och komplex. Jag hoppas och ber att konflikten i Ukraina upphör så snart som möjligt, att freden säkras och att inga fler oskyldiga liv går förlorade eller påverkas.
- Även om detta är rätt beslut och en sanktion som behövs så är det en mycket tråkig och oönskad situation som hur man än vänder och vrider på den, drabbar så många oskyldiga, avslutar Bo Sköld generalsekreterare för Sveriges Paralympiska Kommitté.
Avstängningen innebär att NPC Ryssland och NPC Belarus förlorar alla rättigheter och privilegier som medlemskapet i IPC ger, vilket också betyder att de inte får delta på tävlingar i IPC:s regi.
Det extrainsatta årsmötet tog också beslut att ändra stadgarna och tillåta att IPC:s styrelse inför skyddsåtgärder i situationer där det uppstår en extraordinär händelse som riskerar att äventyra säkerheten, livskraften, integriteten eller rättvisan i Paralympics, någon annan parasporttävling som godkänts av IPC eller någon annan IPC-verksamhet.
Sveriges Paralympiska Kommitté tar starkt avstånd från den ryska invasionen av Ukraina, beklagar att det drabbar så många oskyldiga och framför allt hela det ukrainska folket.
Nyckelord
Kontakter
Jessica BollnertTf. Marknads- och kommunikationschefSvenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté
Tel:+(46) 70 26 47 558jessica.bollnert@parasport.seElias HåkanssonPressansvarigSvenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté
Tel:08-699 62 82Elias.hakansson@parasport.seBilder
Om
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm
http://www.parasport.se
Parasport Sverige har rollen som både Svenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté och är ett av 72 Specialidrottsförbund (SF) inom Riksidrottsförbundet (RF) och administrerar idrott för personer med rörelsenedsättning, synnedsättning och intellektuell funktionsnedsättning inom 13 idrotter.
Följ Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
Ebba och Zebastian blir svenska fanbärare6.3.2026 17:47:16 CET | Pressmeddelande
Ebba Årsjö och Zebastian Modin är utsedda att leda den svenska truppen in i Paralympics Milano Cortina 2026 – 50 år efter det historiska första paralympiska vinterspelen i Örnsköldsvik.
Stockholms Centralstation färgas blågult under Paralympics3.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 9–16 mars kommer Stockholms Centralstation att förvandlas till “Paralympic Station” i samband med att Paralympics avgörs i Milano Cortina. Centralen färgas blå och gul, och spelen sänds live på storbildsskärm i en historisk aktivering signerad Sveriges Paralympiska Kommitté och Ocean Outdoor.
Svenska truppen till Paralympics24.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är Sveriges slutgiltiga trupp till Paralympics i Milano Cortina (6-15 mars) uttagen. Truppen består av totalt 13 aktiva och en guide fördelat på fyra idrotter.
Västanhede och Parasport Sverige förlänger och utökar partnerskapet med tre nya år4.2.2026 15:39:18 CET | Pressmeddelande
Parasport Sverige och Västanhede förlänger sitt partnerskap med ytterligare tre år. Det nya avtalet löper över perioden 2026–2028 och innebär att Västanhede fortsätter som partner till både Sveriges Paralympiska Kommitté och Svenska Parasportförbundet. Dessutom utökas avtalet till Parasport Sveriges tredje varumärke, Special Olympics Sverige.
Boet ny partner till Special Olympics Sweden Invitational Games 202630.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Special Olympics Sverige stärker upp inför Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 i Malmö genom att välkomna Boet som ny partner. Boet driver ett digitalt verksamhetsverktyg för LSS med visionen om att alla ska kunna leva sitt bästa liv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
