Diktaturkompensation för turister ska öka demokratin i svenskarnas semesterparadis

Demokratier världen över är på tillbakagång. De senaste tio åren har antalet liberala demokratier minskat från 42 till 34 och idag uppskattas omkring hälften av världens länder vara auktoritära, enligt forskningsinstitutet Varieties of Democracy (V-dem). En del av dessa är också populära resmål. Ser man till de mest bokade vinterresorna går två av fem till en diktatur. 2019 reste närmare 1,6 miljoner svenskar till en diktatur, vilket motsvarar mer än var tionde fritidsresa det året, enligt Resebarometern 2019. Totalt genererade resorna en uppskattad intäkt på över 1,8 miljarder svenska kronor till utländska diktaturer.
– Utvecklingen i världen går åt fel håll och andelen människor som lever i diktaturer blir bara fler. Vi behöver göra allt vi kan för att stötta de modiga människor som står upp mot auktoritära regimer och kämpar för demokrati. Därför inför vi nu ett nytt sätt att stötta arbetet för demokrati genom att möjliggöra för en diktaturkompensation när du reser till auktoritära platser, säger Anders L Pettersson, exekutiv chef på Civil Rights Defenders.
Verktyget är baserat på forskningsinstiutet V-dems index över auktoritära länder i världen. Ju mer auktoritärt ett land är desto högre kompensation genererar vistelsen. Resans längd samt en genomsnittlig dagsbudget bestämmer sedan den totala kompensationen.
Syftet med diktaturkompensationen är att stötta demokratiarbetet i auktoritära länder, varav flera är populära resmål, men också till att öka medvetenheten om situationen för mänskliga rättigheter i de länder vi reser till. Målet är inte att få turister att sluta åka utomlands men att få fler att reflektera kring vart man åker och var ens pengar kan hamna.
–Vår ambition är att så många som möjligt vill börja diktaturkompensera sina resor, på samma sätt som företag, organisationer och privatpersoner idag klimatkompenserar.Om fler diktaturkompenserade skulle de demokratiska krafterna bli starkare. Det skulle hjälpa människorättsorganisationer att stötta fler människor som lever i förtryck och driva på för att hålla diktatorer till svars för sina handlingar, säger Anders L Pettersson, på Civil Rights Defenders.
|
Faktaruta: Diktaturkompensation 70 procent av världens befolkning lever idag i en diktatur. Diktaturkompensation är en kompensation för att att stötta demokratiarbetet världen över. Beloppet räknas fram genom en formel som bygger på Tillväxtverkets beräkningar av svenska turisters genomsnittliga dagsutgifter vid utlandssemestrar, den aktuella momssatsen, antal dagar man är borta, och resmålets placering på V-dems demokratiindex, världens största databas för att mäta demokrati. Exempel: Zanzibar: 14 dagar * 1143 SEK/dag * 0,15 moms * (1 – 0,198) = 1 925 SEK |
Nyckelord
Kontakter
PresskontaktCivil Rights Defenders
Tel:+46 (0)76 576 27 62press@crd.orgBilder
Länkar
Om
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Sverige granskas av FN:s kommitté mot rasdiskriminering18.11.2025 14:49:32 CET | Pressmeddelande
Den 20–21 november granskas Sverige av FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) i Genève. Civil Rights Defenders har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden. Vi kommer vara på plats under granskningen och är tillgängliga för intervjuer.
12-årige Trond överlämnar 10 000 namn till regeringen: "Ge barn rätt att klaga"17.11.2025 12:24:37 CET | Pressmeddelande
På Barnkonventionens dag, den 20 november, kommer 12-årige Trond från Solna lämna över 10 000 namnunderskrifter till socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall. Kravet: att Sverige ratificerar det tredje tilläggsprotokollet till barnkonventionen så att barn får rätt att klaga till FN när deras rättigheter kränks och de inte fått rättvisa på hemmaplan.
Yttrandefriheten på tillbakagång – Civil Rights Defenders skapar ny arena för samtal med spelet ”Käften!”12.11.2025 15:46:33 CET | Pressmeddelande
Yttrandefriheten är på tillbakagång, både globalt och i Sverige. Enligt den senaste demokratirapporten från V-Dem-institutet vid Göteborgs universitet är demokratiska länder nu i minoritet och yttrandefriheten minskar i en fjärdedel av världens länder – den högsta siffran hittills. Rapporten visar också att utvecklingen går i små steg, ofta genom ökad polarisering, desinformation och begränsningar av fria medier.
Civil Rights Defenders JO-anmäler Polisen27.5.2025 15:47:17 CEST | Pressmeddelande
Under två tillfällen våren 2024 använde polisen i Lund brottsmisstanken blåljussabotage mot demonstranter. Civil Rights Defenders anser att polisens agerande har inskränkt demonstrationsfriheten och att användningen av blåljussabotage mot demonstranter inte är proportionerlig. Därför lämnar vi idag in en anmälan till Justitieombudsmannen (JO) för att pröva om polisen agerat korrekt. – Vi ser generellt ett nytt användande av grövre brottsrubriceringar mot demonstranter, och fall där de åtalas eller misstänks även för brott som kan ge fängelse. Detta är en oroande utveckling, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Året människorättspris går till den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) tilldelas Civil Rights Defender of the Year Award 2025. Organisationen är ledande i arbetet för att ställa förövare till svars för krigsbrott och grova folkrättsbrott i Syrien. Deras arbete har lett till gripanden av högt uppsatta syriska tjänstemän och till och med en arresteringsorder mot den störtade diktatorn Bashar al-Assad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



