Pressmeddelande 23 november 2022: Beslut om ersättningsnivåer inför sommaren 2023
23.11.2022 10:39:47 CET | Region Jönköpings län | Pressmeddelande

– En långsiktig, stabil och tydlig planering bidrar till god och säker vård för invånarna, säger Mats Bojestig, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Sjukvårdens ledningsgrupp i Region Jönköpings län har 24 oktober 2022 tagit beslut om ansvar för planering och ersättningsnivåer.
Nytt för 2023 är att lokal ledning på respektive sjukhus ansvarar för att samordna och leda sommarplaneringen på respektive sjukhus.
Värnar förhandlingar
Region Jönköpings län värnar att löne- och ersättningsnivåer bestäms i förhandlingar mellan arbetsgivaren och de fackliga organisationerna, det vill säga kollektivavtal. Inte att regioner och kommuner konkurrerar med varandra.
– Våra/vårt kollektivavtal innebär i grunden bra villkor för medarbetarna, till exempel att den som på arbetsgivarens begäran tar ut delar av sin semester innan juni eller efter augusti får fler semesterdagar och ett engångsbelopp, säger Patrick Nzamba, HR-direktör.
HR-direktören har även tagit beslut om en högre ersättning för övertid under juni–augusti, än vad som står i kollektivavtalet.
– Vi vet att det kan uppstå oförutsedda händelser med kort varsel, till exempel sjukfrånvaro hos medarbetarna. Därför har jag tagit beslut om en högre ersättning för övertid under juni-augusti, än vad som står i kollektivavtalet, säger HR-direktör Patrick Nzamba.
Utgångspunkten är att medarbetarnas semestrar ska läggas på ett sätt som minskar risken för att semestern behöver avbrytas. Region Jönköpings län strävar, utifrån kollektivavtal, efter att alla medarbetare som önskar det, får fyra veckors sammanhängande semester. Om det inte går att lösa är det möjligt, utifrån kollektivavtalet, att fördela semestern även på 3+1, 2+2 eller 1+3 veckor.
Ersättningar utifrån kollektivavtal under sommaren 2023
- Den som på arbetsgivarens begäran endast får upp till 14 semesterdagar fastställda under juni-augusti, får två extra betalda semesterdagar under semesteråret. Hen får också 5 000 kronor som ett engångsbelopp.
- Den som på arbetsgivarens begäran endast får upp till 15-19 semesterdagar fastställda under juni-augusti, får en extra betald semesterdag under semesteråret. Hen får också 3 000 kronor som ett engångsbelopp.
Extra ersättning under sommaren 2023
- Den som arbetar övertid 1 juni – 31 augusti får kvalificerad övertidsersättning från den första timmen som är övertid.
Nyckelord
Kontakter
Patrick, Nzamba, HR-direktör, nås via presstjänst på 010-242 40 30 eller press@rjl.se
Presstjänsten
Vi svarar vardagar kl. 8.00-16.30.
Bilder

Om
Om Region Jönköpings län
Vi ansvarar för att alla invånare i Jönköpings län har tillgång till en bra sjukvård och förutsättningar för en god hälsa. Vi arbetar också med kultur, kollektivtrafik, tillväxt, infrastruktur och en hållbar utveckling i hela länet. Region Jönköpings län är en politiskt styrd organisation med nära 11 500 medarbetare.
Följ Region Jönköpings län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Jönköpings län
Åsa Arhammar tilldelas årets kulturstipendium15.10.2026 15:07:17 CEST | Pressmeddelande
Åsa Arhammar får Region Jönköpings läns kulturstipendium 2026 för sina 40 år inom den professionella scenkonsten i länet. Samtidigt får fem yrkesverksamma kulturarbetare stipendier på 35 000 kronor vardera för konstnärligt arbete.
Smålands Turism blir en del av Region Jönköpings län6.10.2026 13:09:11 CEST | Pressmeddelande
Regionfullmäktige har beslutat att Smålands Turisms verksamhet ska bli en del av Region Jönköpings län. Syftet är att använda de gemensamma resurserna effektivare och skapa ännu bättre förutsättningar för att utveckla besöksnäringen i länet.
Regionfullmäktige har fastställt regional transportplan –2,4 miljarder till länets infrastruktur6.10.2026 10:28:57 CEST | Pressmeddelande
Regionfullmäktige har fastställt Regional transportplan för Jönköpings län 2026–2037. Planen omfattar 2 425 miljoner kronor och innehåller åtgärder som ska stärka trafiksäkerhet, tillgänglighet och minskad klimatpåverkan i Jönköpings län. Störst andel medel avsätts för järnväg och gång- och cykelåtgärder prioriteras högre än i tidigare planer.
Fler elever väljer länets naturbruksgymnasier28.9.2026 11:57:50 CEST | Pressmeddelande
Intresset för Region Jönköpings läns naturbruksgymnasier har varit rekordstort i år. Till höstterminen började sammanlagt 179 elever i årskurs 1 på Tenhultsgymnasiet och Stora Segerstadsgymnasiet – en ökning med 27 procent jämfört med föregående läsår.
Rekordintresse för Gårdsrundan trots regn och rusk25.9.2026 09:25:50 CEST | Pressmeddelande
Regnet stoppade inte besökarna när 107 gårdar och andra besöksmål runt om i Jönköpings län öppnade sina dörrar under förra helgens Gårdsrunda. Prognosen pekar mot omkring 19 000 besök och den digitala kartan slog nytt rekord med över 13 500 besök under helgen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
