Risberg vann en tät duell som avslutade fint CX-SM på Ring Knutstorp

David Risberg startade friskt i EM och valde ungefär samma taktik nu. Det var Risberg som bombade på.
"Jag tycker att det är skönt att ligga först så gör det inte så mycket om man skulle glida omkull i någon hårnålssväng nu när det är så halt. De andra kommer inte förbi. Men det är klart att det kostar lite också, säger David Risberg direkt efter målgången och en kortare runda för att få bort lite mjölksyra.
För det skulle bli en ruggig kamp ända in i det sista med formstarke Filip Mård, som fick nöja sig med att behålla U23-tröjan.
Initiativet växlade. Det såg länge ut som att Mård hade full koll. När Mård gick upp och testade hade Risberg en dipp, så han gick gräva djupt för att få SM-guldet i sin ägo.
"Jag tog en gel och fick ont i magen och när det blev ungefär de där fyra sekunderna som Mård skaffade sig i Alingsås för två helger sedan kändes det rätt jobbigt. Då gled han bara ifrån", säger Risberg.
Nu kom han tillbaka och gjorde ett drama av det. Det blev inte mindre raffinerat av att Henrik Jansson tog in lite och lurade just bakom.
"På slutet hade jag tänkt ut att upploppet var innan 180-gradaren. Efter den går det inte att komma om. Och den taktiken lyckades ju..."
Damelitklassen, med många U23-cyklister som gjorde upp om den tröjan också, kändes väldigt öppen på förhand.
Tilda Hylén från Falu CK ordnade nästa ensiffrigt på XCO-VM i franska alperna. Och tillhörde Tilda medaljfavoriterna. Men rejält starkt att här leverera ett mycket klart guldlopp på ett sugande CX-underlag.
Tilda kämpade för varje meter och vred ur det hon hade för dagen, som man måste köra CX. Ett imponerande lopp helt enkelt.
Rutinerade Anna Eriksmo ordnade silvret men annars var det idel U23-cyklister och så juniorvinnaren Stina Kagevi i tätkvintetten.
Det hade kunnat bli en liknande duell i herrjuniorklassen. Hemmasonen Ville Merlöv gick ut stenhårt och hade hittat en del smarta linjer. Paul Greijus lade sig bakom och avvaktade – till en början.
Merlöv fick byta cykel och fick en svacka i loppet för att sedan avsluta starkt. Men Paul hade hittat tillbaka till Täbyformen då han vann båda loppen i internationell miljö, slog bland annat danske EM-silvermedaljören i bägge loppen.
"Då tyckte jag inte heller att jag var i någon toppform i Täby, bara att jag hade hittat en normalnivå där jag vill vara – så det är klart att det var surt att ligga hemma med corona när man såg resultaten. I dag kändes det okej. Banan var riktigt rolig men riktigt jobbig; fanns ingenstans som man kunde vila lite..."
Text och foto: Svenska Cykelförbundet (fria för publicering, ange cred)
Läs mycket mera om CX-SM med resultatlänkar med mera på SCF.se!
Bilder



Om
ALLA som på något vis är engagerade i cykelsporten, som elitcyklist, som tränare, som administratör, som styrelsemedlem, som förälder, som engagerad i en grengrupp, som medlem i en förening, som anställd på kansliet… Vi är alla Svenska Cykelförbundet!
Svenska Cykelförbundet (SCF) bildades den 18 februari 1900 och är ett av landets äldsta specialidrottsförbund. Vid bildandet och fram till 1938 var namnet ”Svenska Velocipedförbundet” och inträde till RF gjordes 1904. Förbundet består av 20 distriktsförbund och cirka 500 föreningar fördelade i hela landet som bedriver cykelsport inom de åtta grenarna Bancykel, BMX, Cykelcross, E-Cycling, Mountainbike, Landsväg, Paracykel och Trial.
.
Följ Svenska Cykelförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Cykelförbundet
Jakob Söderqvist och Jenny Rissveds blev Årets cyklist 20248.3.2025 19:19:19 CET | Pressmeddelande
Under tidig lördagskväll presenterades vinnarna av Årets cyklist 2024: Jenny Rissveds och Jakob Söderqvist. Det skedde vid SCF:s Cykelforum i Jönköping. Via stream fick vi se två cyklister som var påtagligt nöjda med sina säsonger under ett väldigt fint svenskt cykelår.
Mikas bestämda ryck i första loppet och Johannes smärttålighet grundlade SM-gulden i E-cycling8.2.2025 13:42:31 CET | Pressmeddelande
Mika Söderström vann båda deltävlingarna i en bra och underhållande damtävling under SM-veckan. Taktiken fungerade fullt ut för Mika som verkligen visade att hon är en världsstjärna i den unga cykelsporten. I herrarnas SM i i Borås ishall segrade Johannes Randrop Keiding.
Svensk cykel får storarrangemang när MTB-EM 2027 körs i Göteborg7.2.2025 10:31:35 CET | Pressmeddelande
Europeiska Cykelförbundet (UEC) har gett klartecken: EM i mountainbike 2027 avgörs i Göteborg. Mästerskapet, som arrangeras av CK Master och pågår i fem dagar, är en av de mest prestigefyllda tävlingarna i den internationella MTB-kalendern. Där ska 13 mästerskapstitlar avgöras på en helt ny bansträckning – med provkörning redan i år.
Ludvig Andersson ryggade inte för spännande kamp om SM-guldet6.2.2025 11:56:29 CET | Pressmeddelande
När ryggproblemen inte hämmar Ludvig Anderssons körning ser det väldigt bra ut på banan. Nu utmanades han också in i det sista av Alexander Karlsson i kampen om trialguldet unde SM-veckan – båda körde dessutom full pott i kvalet. Det var ett roligt guld på många sätt då det var bra drag i Borås ishall på finalpasset.
Certifierade och inspirerande cykellopp med unik modell i nytt samarbete23.1.2025 10:04:58 CET | Pressmeddelande
Efter flera års samarbete tar Svenska Cykelförbundet, Svenska Triathlonförbundet, Vätternrundan och Fritidsbanken nästa steg och arbetar för tillgänglighetscertifierade lopp och inspiration för tävlingar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum