De blir nya chefredaktörer i Östersund

I somras lämnade Hans Lindeberg rollen som chefredaktör och ansvarig utgivare för Östersunds-Posten efter 14 år. Kort därefter lämnade också Länstidningens chefredaktör Karolin Johansson sin roll. Nu är deras ersättare utsedda.
I dag blev det klart att Kristina Forsström, i dag nyhetschef på Länstidningen, blir ny chefredaktör och utgivare på Östersunds-Posten och Peder Edvinsson, i dag ledarskribent, blir chefredaktör och utgivare på Länstidningen.
Kristina Forsström har lång erfarenhet av nyhetsarbete, bland annat från Sundsvalls Tidning. Nu ser hon fram emot en ny och spännande utmaning.
– Jag är stolt och glad över att få förtroendet att leda den starka redaktion som finns på ÖP och som ständigt levererar nyheter som engagerar och berör. Mitt hjärta slår verkligen för Jämtlands län och för lokaljournalistiken, så det här uppdraget känns som en perfekt kombination av båda delarna, säger Kristina Forsström.
Peder Edvinsson har varit redaktör och skribent i hela sitt vuxna liv och startade sin karriär just på Länstidningen. Nu tar han över det publicistiska ansvaret för tidningen.
– Det här är ett drömjobb. LT var min första arbetsplats och det känns som en naturlig grej att komma tillbaka och fortsätta det jag påbörjade då, säger Peder Edvinsson.
Anna-Clara Welander, chef redaktionell verksamhet på Bonnier News Local, är mycket nöjd med att ha rekryterat två Östersundsbor till att leda stadens två lokaltidningar.
–Att båda bor i och älskar Östersund och Jämtland är också en merit då det allra viktigaste uppdraget är att fortsätta utveckla den lokala journalistiken, säger Anna-Clara Welander.
Kristina Forsström och Peder Edvinsson börjar sina nya uppdrag 2 januari.
Nyckelord
Kontakter
Anna-Clara WelanderChef redaktionell verksamhetBonnier News Local
Tel:070-538 35 42anna-clara.welander@bonniernews.seKristina ForsströmTillträdande chefredaktör och ansvarig utgivareÖstersunds-Posten
Tel:063-155522kristina.forsstrom@ltz.sePeder EdvinssonTillträdande chefredaktör och ansvarig utgivareLänstidningen
Tel:063-15 55 23peder.edvinsson@bonniernews.seBilder

Om
Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Schibsted och Bonnier News: Meta måste uteslutas ur IAB Sverige12.12.2025 14:19:03 CET | Pressmeddelande
Schibsted och Bonnier News kräver att techjätten Meta utesluts ur branschorganisationen IAB Sverige. Bolagen anser att Meta agerar i strid med organisationens intressen och tjänar stora belopp på bedrägerirelaterad annonsering på sina plattformar. Samtidigt har Meta en styrelserepresentant i IAB Sverige och deltar i arbetet med att sätta branschstandarder.
Erna Medias lokaltidningstitlar tar plats i Bonnier News bundlingserbjudande +allt4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News fortsätter utveckla bundlingserbjudandet +allt. Totalt har nu cirka 850 000 prenumeranter tillgång till ytterligare 14 lokala titlar i Värmland, Dalsland och Skaraborg. Samtidigt har 130 000 prenumeranter på Erna Medias tidningar fått tillgång till DN, Expressen samt ytterligare ett 50-tal lokaltidningar och magasin.
Bonnier News erbjuder SAO-jobb för att ge fler unga en väg in i arbetslivet – Inleder samarbete med Nästa Generation Sverige26.11.2025 08:30:20 CET | Pressmeddelande
Bonnier News och Nästa generation Sverige inleder ett nytt samarbete där Bonnier News kommer att erbjuda SAO-jobb till högstadieelever från skolor i socialt utsatta områden i Västerås, Sundsvall och Stockholm.
Bonnier News Local inleder samarbete med Unga journalistpriset21.10.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News Local är ny samarbetspartner till Unga journalistpriset. Tävlingen utser årets bästa unga journalister i syfte att uppmärksamma och inspirera unga talanger som bidrar till lokaljournalistiken och demokratin i sina hemkommuner.
Bonnier News lanserar ny lösning för politisk reklam13.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter att EU:s nya förordning om politisk annonsering började gälla den 10 oktober, är Bonnier News nu redo att erbjuda politiska organisationer annonsering med full regelefterlevnad. – Våra kunder ska känna sig trygga när de vänder sig till oss, säger Alexander Lydecker, COO Bonnier News.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
