Undermålig konsekvensutredning från Arbetsmiljöverket hotar företagen
12.10.2022 09:00:00 CEST | Trä- och Möbelföretagen | Pressmeddelande

Det finns minst 14 500 besiktningspliktiga pannor i drift i Sverige idag och AMV:s krav på certifiering av pannoperatörer berör till stor del företag inom småskalig industri, till exempel träindustri och tvätteriindustri men även skolor, restaurangkök, växthusföretag och lantbruksföretag. Inför reglernas införande gjordes en konsekvensutredning av AMV, men berörda företag och operatörer upplever reglerna som mycket kostsamma och komplicerade, utan att de höjer säkerheten.
NNR har tillsammans med Trä- och Möbelföretagen (TMF) och Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) därför låtit Trinovo Consulting ta fram en egen konsekvensutredning som beskriver effekterna av regelverket.
– Syftet med detta är att tydligt visa på faktiska effekter och kostnader till följd av regelverket. Vår analys visar att ett avvecklande av regelverket är möjligt och sätter ljuset på behovet av att man tar fram bra konsekvensutredningar i samråd med de företag som omfattas. Här behöver regelgivarna förbättra rutinerna och både tidigare och oftare väva in dem som berörs i processen, säger David Johnsson, vd på TMF, Trä- och Möbelföretagen.
Konsekvensutredningen visar framför allt att berörda företag träffas av flera moment och kostnader som varken behandlats eller tagits med i AMV:s initiala konsekvensutredning. Över en femårsperiod beräknade AMV att kostnaden per värmepanna skulle bli 34 263 kr, men denna utredning visar att kostnaden per värmepanna kommer att bli 138 091 kr över en femårsperiod - alltså fyra gånger så mycket som AMV beräknat.
– Det är uppenbart att AMV:s konsekvensutredning har en del att önska. Vi anser vidare att ett fullgott alternativ till att justera befintligt regelverk vore att helt enkelt inte införa någon speciell personcertifiering. Ofta blir regelverk bättre genom att reduceras istället för motsatsen och certifiering av pannoperatörer är ett utmärkt exempel på detta, säger Marcus Söderlind, ledamot i LRF:s styrelse, Lantbrukarnas riksförbund.
Till exempel har AMV låtit bli att väga in kostnader för personal som är föräldraledig eller har semester, samt för ökade utbildningskostnader. Inte heller har de tagit med kostnaderna för den årliga rapportering som ska göras. AMV:s krav på certifiering har enligt den nya utredningen en uppskattad total kostnad för företagen på ca 2,37 miljarder kr över en femårsperiod.
- Det man inte mäter kan man inte kontrollera. Det är alltid viktigt att myndigheter och andra regelgivare tillför resurser för att beräkna effekterna av sina regleringar, annars blir det dyrt för företagen. I förlängningen blir det också en fråga om företagens respekt för reglernas intentioner, säger Andrea Femrell, vd Näringslivets Regelnämnd NNR.
Se bifogad rapport:
Utredning kring kravet på certifiering av pannoperatörer - 2022
Följ TMF på Facebook, Instagram & Twitter: /traomobel, tmf_swe, @Traomobel
För mer information, kontakta gärna:
- David Johnsson, vd TMF, 070-597 72 67, david.johnsson@tmf.se
- Alexandra Hernadi, kommunikationschef TMF, 070-916 94 30, alexandra.hernadi@tmf.se
Bilder
Dokument
Om
Trä- och Möbelföretagen, TMF, är bransch- och arbetsgivarorganisationen för företag som verkar i den träförädlande industrin. Bland de cirka 650 medlemmarna finns företag som producerar fönster, dörrar, golv, trähus, byggnadssnickerier, möbler, kök, inredningssnickerier samt trappor och träkomponenter. ”Vi bygger och inreder Sverige”. Industrin omsätter 80 miljarder kronor och har knappt 30 000 personer anställda.
Följ Trä- och Möbelföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trä- och Möbelföretagen
Höjd småhusprognos från TMF24.3.2026 11:49:05 CET | Pressmeddelande
TMF, Trä- och Möbelföretagens småhusprognos för 2026 sätts till 6 500 påbörjade småhus i Trähusbarometern 1/2026, vilket innebär en justering uppåt med 400 hus eller 7 procent jämfört med föregående prognos för 2026. Det visar årets första Trähusbarometer, som innehåller statistik från TMF. För tillfället finns det fler positiva signaler på bostadsmarknaden än negativa, såsom penningpolitiken och kreditlättnader, men det har även dykt upp orosmoln på grund av tilltagande globala konflikter.
Siffror för 2025 visar tydlig ROT-effekt för renoveringsmarknaden27.2.2026 07:17:40 CET | Pressmeddelande
Försäljningen av köks- och badrumsinredningar ökade under 2025, särskilt under andra halvåret då ROT-avdraget tillfälligt höjdes. TMF:s branschstatistik visar en tydlig uppgång för renoveringsmarknaden, med starkast utveckling i badrumssegmentet och en kraftig acceleration i slutet av året.
Hög tid för ny egnahemsrörelse - 14 förslag för framtidens bostadspolitik23.2.2026 11:03:24 CET | Pressmeddelande
Unga får allt svårare att ta sig in och vidare på bostadsmarknaden, samtidigt som bostadspolitiken styr mot ensidiga lösningar. Det är hög tid för en ny egnahemsrörelse med inspiration från början av 1900-talet enligt TMF som lanserar rapporten ”En ny egnahemsrörelse – 14 förslag för framtidens bostadspolitik”.
TMF om beslutade avskogningsförordningen – ”Viktigt att vi fick igenom stora förändringar”17.12.2025 12:51:53 CET | Pressmeddelande
Europaparlamentet har beslutat att ännu en gång skjuta upp införandet av EU:s avskogningsförordning, EUDR. Samtidigt revideras förslaget i grunden – en framgång för TMF:s påverkansarbete. "Med tanke på hur turerna gått är det bra att lagstiftningen nu är på plats så att vi kan komma vidare", säger TMF:s vd Erik Haara.
Skenande avgifter driver upp kostnaderna för att bygga hus4.11.2025 09:05:40 CET | Pressmeddelande
Kostnaderna för den som vill bygga hus fortsätter att stiga kraftigt – långt innan själva byggnationen ens påbörjats. En ny rapport från TMF visar att de så kallade byggherrekostnaderna ökar betydligt snabbare än tjänsteprisindex, vilket gör det allt dyrare för privatpersoner att förverkliga sina bostadsdrömmar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
