Premiär för Jonna Bornemarks Att föda kunskap — vetenskap blir scenkonst på Orionteatern

Jonna Bornemark är en av Sveriges mest tongivande filosofer, författare och föreläsare. Hennes hyllade böcker, Kroppslighetens mystik, Det omätbaras renässans, Horisonten finns alltid kvar, och nu senast jag är himmel och hav har öppnat för existentiella samtal över hela landet och myntat nya begrepp som förpappring och mikromotstånd.
Imorgon har hennes iscensatta föreläsning Att föda kunskap premiär på Orionteatern — där publiken tas med på en filosofisk undersökning av graviditeten och vilken logik som krävs för att vara del av naturen. Alla sju föreställningar sålde slut innan premiär, idag släpps fler biljetter.
“Så roligt och spännande att se hur mina tankar kan gestaltas med hjälp av scenkonstens hela verktygslåda! Att som filosof möta Orionteaterns kreatörer och upptäcka hur stoffet från min bok ger inspiration till nya uttryck gör att jag längtar efter att möta publiken”, säger Jonna Bornemark om projektet.
Formatet är ett samarbete mellan Nobelprismuseet och Orionteatern.
”På Nobelprismuseet driver vi flera projekt som rör sig i gränslandet mellan konst och vetenskap och vi är glada över att genomföra detta projekt tillsammans med Orionteatern. I våra Performance Lectures lyfts vetenskap fram och gestaltas med scenkonstens verktyg på sätt som gör den lättillgänglig för nya målgrupper”, säger Erika Lanner, chef på Nobelprismuseet.
Scenbilden (av John Engberg) utgörs av ett enormt pappersark som löper igenom hela Orionteatern, upp i det 12 meter höga taket, där det vecklas ut i takt med att Jonna Bornemark illustrerar sina tankar på det. Scenografin bygger sedan vidare på dessa ark genom alla sju föreläsningar. På scen ackompanjeras Jonna Bornemark av Siri Jennefelts taktila ljudbild — som hon skapar live på scen med sand, lera, synthar och vatten.
Att föda kunskap spelar 14-23 oktober och nysläppa biljetter finns på orionteatern.se.
Av och med Jonna Bornemark. Regi Maja Salomonsson. Musik och ljuddesign Siri Jennefelt.
Ljus: Raimo Nyman. Scenografi John Engberg. Kostym Maria Lundqvist. Dramaturgi Mia Winge.
Mer information:
Christopher Backholm — Kommunikatör, Orionteatern
christopher@orionteatern.se 076-307 73 15
Pressbiljetter:
Lisa Peterson-Berger — Publik- och biljettansvarig, Orionteatern
lisa@orionteatern.se 073-180 46 21
Kontakter
Christopher BackholmKommunikatör
Tel:0763077315christopher@orionteatern.seLisa Peterson-BergerPublik- och biljettansvarig
Tel:0731804621lisa@orionteatern.seBilder

Om
Orionteatern är ett hus för formstark experimenterande scenkonst, i den gamla verkstaden från 1929 på Katarina Bangata 77.
Följ Orionteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Orionteatern
Premiär för pekboken Titta Hamlet på Orionteatern22.9.2023 13:51:19 CEST | Pressmeddelande
Pekboken Titta Hamlet av Barbro Lindgren och Anna Höglund har blivit storskalig familjeföreställning på Orionteatern, i regi av Lars Rudolfsson. Premiären 23 september inleder Orionteaterns 40-årsfirande som pågår hela hösten.
Orionteatern firar 40 år med Tone Schunnesson, Barbro Lindgren och Lars Rudolfsson8.12.2022 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Orionteatern fyller 40 år och firar med en jubileumsrepertoar 2023. Tone Schunnesson och Ragna Wei gör en nytolkning av Anna Karenina. Studenter från Stockholm konstnärliga högskola spelar scener skrivna av ungdomar i krigets Ukraina. Lars Rudolfsson, som var med och grundade Orionteatern 1983, gör storskalig barnteater av Barbro Lindgrens Titta Hamlet.