Fritidsgården på Råslätt tryggar julen för barnen

I de familjer som inte firar blir dagen, 24 december, lätt långtråkig eftersom inte mycket annat är öppet under julafton. Förfrågan om att ha fritidsgården öppen på julafton kom för 20 år sedan från ungdomarna själva och är nu en tradition som lockar mellan 40 och 80 barn och unga varje år. Under åren har olika ideella krafter från tillexempel: Underground, Råslätts sportklubb, moskén och svenska kyrkan tillsammans med två fritidsledare gjort sitt bästa för att julafton ska bli en bra dag för alla som kommer.
- Att vi har tagit beslut om att hålla öppet är för att inte alla familjer firar julafton hemma. Vi behöver erbjuda något festligt alternativ för de barnen och barn i andra familjer som av andra skäl behöver söka sig till en tryggplats under julaftonen, Ahmed Hamou, fritidsledare på Råslätt som jobbar på julafton 2022.
Hela eftermiddagen från klockan 13.00 fram till 22.00 är barn och unga mellan 10 och 18 år välkomna till fritidsgården på Råslätt för att se Kalle Anka, fika, tävla och leka.
Nyckelord
Kontakter
George Naaman
Tfn: 070 966 69 49
E-post: george.naaman@jonkoping.se
Ahmed Hamou
Tfn: 073 586 21 53
E-post: ahmed.hamou@jonkoping.se
Erik BergerPresskommunikatör
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seBilder

Om
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Kommunen utreder misstänkt matsmitta efter konferens14.5.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Miljö- och hälsoskyddskontoret i Jönköpings kommun har inlett en utredning efter att omkring 70 personer av cirka 200 deltagare insjuknat i samband med en konferens i Science Tower i Jönköping.
Invasiv plattmask hittad i Jönköpings kommun12.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings kommun har fått in ett fynd av den invasiva arten Obama nungara, även kallad den sydamerikanska plattmasken eller lövplattmask. Fyndet har gjorts vid plantering i en av kommunens parker och har bekräftats av länsstyrelsen.
Jönköpings kommun är på väg mot en ny trafikstrategi8.5.2025 11:21:20 CEST | Pressmeddelande
Nu finns ett förslag till trafikstrategi för Jönköpings kommun. Strategin visar hur kommunen vill utveckla ett effektivt och hållbart trafiksystem för framtiden. Under remisstiden, som pågår till 31 augusti 2025, kan både myndigheter och allmänheten ta del av förslaget.
Kommunen prisas för arbete med begripligare språk5.5.2025 12:25:47 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings kommun vinner Klarspråkskristallen för sitt pedagogiska och metodiska klarspråksarbete. Målet är att förenkla språket i information och kommunikation. Syftet är i förlängning att ge bättre service till invånarna.
Nu startar ombyggnationen av Rosenborgsgatan i Huskvarna30.4.2025 09:55:44 CEST | Pressmeddelande
I början av maj fortsätter Jönköpings kommun arbetet med att förnya Rosenborgsgatan i centrala Huskvarna. Ledningsarbetet är klart och det är dags att påbörja arbetet ovan jord. Gatan får en ny utformning som skapar en tryggare och mer inbjudande miljö för både boende, besökare och verksamheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum