Lidls nötfärs topptestad i Aftonbladet
17.1.2023 12:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande

När Aftonbladets jury provsmakade nötfärs från olika varumärken placerade sig Lidl Sverige i topp. Lidls nötfärs beskrivs som god och saftig, vilket resulterade i en andraplats.
– Vi är stolta över att vårt sortiment ännu en gång uppmärksammas. Det gläder oss extra mycket att det är vårt eget varumärke som lyfts fram och kniper en av topplaceringarna. Det här är ett kvitto på att kvalitet inte behöver kosta skjortan och att vi återigen visar att vi erbjuder produkter av högsta kvalitet till branschens bästa pris, säger Robert Stekovic, kommersiell direktör på Lidl Sverige.
Testet utfördes av Aftonbladets testkommitté och totalt testades 14 olika slags nötfärs. Svea Lantkött kommer från svenska gårdar och bär ursprungsmärkningen Kött från Sverige. Märkningen betyder att köttet i produkten kommer från djur som är födda, uppfödda och slaktade i Sverige.
Lidls Svea Lantkött Nötfärs kostar 56 kr för 500 g (112 kr/kg) och finns i alla Lidl-butiker runtom i Sverige.
Kontakter
Nahir AslanPresschef
Tel:08-5555 7195press@lidl.sePressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seVid övriga frågor (kundtjänst)
http://www.lidl.se
Bilder

Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl öppnar ny butik i Gränby i Uppsala23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2027 öppnar Lidl en ny butik i stadsdelen Gränby i Uppsala. Den nya livsmedelsbutiken etableras i ett attraktivt och lättillgängligt läge vid stadens norra infart. Etableringen är en del av Lidls långsiktiga expansion i Uppsala, där målet är att minst fördubbla antalet butiker från dagens tre.
Lidl och Tomorrowland inleder strategiskt partnerskap18.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Internationell festivalstämning, människor från världens alla hörn och mitt i alltihop: en pop-up-butik från Lidl. Lidl och Tomorrowland, världens största festival för elektronisk dansmusik (EDM), går nu in i ett långsiktigt strategiskt partnerskap. Tillsammans vill de två varumärkena föra människor samman genom musik, kultur och gemensamma upplevelser.
Lidl etablerar ny butik på handelsområde i Osby17.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl fortsätter sin expansion i Skåne och etablerar en ny butik i Osby. Med ett attraktivt läge intill Riksväg 23 och 15 samt kedjans senaste butikskoncept, ska den nya etableringen möta den starka lokala köpkraften och fånga upp regionens betydande pendlingsströmmar.
Lidl flyttar fram positionerna i Uppsala16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl satsar på en ny butik i den expansiva stadsdelen Boländerna i Uppsala och tecknar ett avtal med Svenska Handelsfastigheter. Efter ett färskt bygglov står det nu klart att livsmedelskedjan etablerar en butik med det nya butikkonceptet under 2027/2028.
Lidl utökar på Västkusten – gör en “smash” med första butiken i Båstad4.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart att Lidl Sverige etablerar sin allra första butik på Bjärehalvön. Efter en tids sökande efter det perfekta läget har valet fallit på Båstad. Den nya butiken kommer att ligga strategiskt placerad mitt i flödet av boende, pendlare och turister.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
