Swedish Putting Team dominerar på PopStroke i USA

PopStroke Tour Series första deltävling har spelats i Orlando i Florida och då dominerade de svenska killarna från Swedish Putting Team.
- Vi är galet nöjda! Vilket team, vilka killar! Vi har haft fantastiska dagar här i Orlando och nu följer guldputtarna med mig och Hans hem, säger Gunnar Bengtsson.
Förutom att Hans Olofsson, välkänd inom bangolfen och ägare till Golfbaren, spelade hem den stora prischecken på 20.000 dollar i High Roller-tävlingen, så blev det även fler svenskar i topp. Mattias Hägglöf (som i oktober segrade i PopStroke Tour Championship) fick nöja sig med 2:a-platsen efter playoff mot Hans. På 3:e plats ytterligare svenskt, Kevin Sundström.
Singel Stroke Play hade ett 60 man starkt startfält med många vassa amerikaner. Här spelade Gunnar Bengtsson hem segern och övriga svenskar placerade sig samtliga i topp med delad 6:e plats för Alexander Malina och Mattias Hägglöf. Kevin Sundström (13:e) och Hans Olofsson (19:e),
PopStroke Tour Series är en samling minigolf/puttningstävlingar på Popstroke runtom i USA.
En av delägarna är ingen mindre än Tiger Woods som också har designat anläggningarna.
Swedish Putting Team är välkända på touren och intervjuas flitigt i kanaler som Golf Life.
Nyckelord
Kontakter
Agneta HarryssonMediaansvarig
Tel:0703870613agneta.harrysson@bangolf.seAnnelie LundellMedia
annelie.lundell@bangolf.seBilder









Om
Bangolf är en sport för alla! Gemenskapen, glädjen och möjligheten att spela hela livet gör sporten unik. Bangolf som sport går ofta under namnet minigolf och är något som många provat. Alla åldrar kan spela bangolf och underlagen är tillgängliga även för personer med fysiska begränsningar. Samtidigt är bangolf oerhört tekniskt och en tidskrävande sport för spelare som nått den absolut världsnivån. Sverige är ett land att räkna med i elitsammanhang och flera av våra landslagsspelare är med och slåss om internationella titlar.
Samtidigt som bangolf är en individuell sport är den social och många människor i alla åldrar kommer till bangolfen för att spela och att ha roligt tillsammans.
Följ Svenska Bangolfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bangolfförbundet
Svenska brons på VM i bangolf25.8.2025 20:31:30 CEST | Pressmeddelande
Sverige fortsätter vara en nation att räkna med på världens bangolfscener. Vid årets världsmästerskap i Neheim, Tyskland, stod de blågula spelarna för medaljinsatser i form av två brons. VM samlade 22 nationer och spelades på underlagen betong och europabana. -Damerna grejar pallen med ett slags marginal vilket är riktigt starkt. Peter lyckas knyta ihop säcken och vinna sin bronsmatch. Det visar på landslagets förmåga när det gäller som allra mest, säger sportchef Anders Olsson.
Kristiansson redo att försvara VM-guldet18.8.2025 11:17:23 CEST | Pressmeddelande
VM i bangolf 19-23 augusti i Neheim Tyskland! Mästerskapet spelas på underlagen betong och europabana och hela 21 nationer står på startlinjen. I det svenska laget hittar vi bland andra regerande individuella världsmästaren Ulf Kristiansson från Skoghalls Bangolfklubb. Svenska Bangolfförbunders sportchef Anders Olsson säger; ”Att spela ett VM på tysk mark blir kanske den tuffaste utmaningen man kan tänka sig. Vi möter vår största konkurrent på deras favoritunderlag, på banor de känner utan och innan. Men, vi får inte glömma att herrlaget är regerande världsmästare och att damlaget har ett VM-silver från Uppsala 2023 att försvara. Vi kommer till start med gott självförtroende och höga ambitioner.”
Vem vinner Oldtimers-SM i Bangolf?8.7.2025 16:32:41 CEST | Pressmeddelande
Malmö Bangolfklubb står värd för Oldtimers-SM som spelas den 9-13 juli 2025 på Bulltofta rekreationsområde. Björn Carrö, Södertälje BGK (herrveteran) finns alltid med i toppen när det drar ihop sig. Han är just nu den högst rankade spelaren i Sverige i sin klass. Kan det vara årets segrare? På lördag vet vi.
Erik från Sundsvall dominerade World Adventure Golf Masters15.6.2025 17:46:58 CEST | Pressmeddelande
Efter tre intensiva tävlingsdagar avslutades WAGM 2025 i Askim under söndagen - med en svensk dominant i form av Erik Hjalmarsson från bangolfklubben Skönsbergs SK i Sundsvall.
Svensk succé i World Adventure Golf Masters13.6.2025 16:52:45 CEST | Pressmeddelande
Världseliten i bangolf är på plats i Göteborg. Första dagen av WAGM 2025 bjöd på prestationer i absolut toppklass när tävlingarna inleddes på Askims tekniska MOS-banor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
