Swedish Putting Team dominerar på PopStroke i USA

PopStroke Tour Series första deltävling har spelats i Orlando i Florida och då dominerade de svenska killarna från Swedish Putting Team.
- Vi är galet nöjda! Vilket team, vilka killar! Vi har haft fantastiska dagar här i Orlando och nu följer guldputtarna med mig och Hans hem, säger Gunnar Bengtsson.
Förutom att Hans Olofsson, välkänd inom bangolfen och ägare till Golfbaren, spelade hem den stora prischecken på 20.000 dollar i High Roller-tävlingen, så blev det även fler svenskar i topp. Mattias Hägglöf (som i oktober segrade i PopStroke Tour Championship) fick nöja sig med 2:a-platsen efter playoff mot Hans. På 3:e plats ytterligare svenskt, Kevin Sundström.
Singel Stroke Play hade ett 60 man starkt startfält med många vassa amerikaner. Här spelade Gunnar Bengtsson hem segern och övriga svenskar placerade sig samtliga i topp med delad 6:e plats för Alexander Malina och Mattias Hägglöf. Kevin Sundström (13:e) och Hans Olofsson (19:e),
PopStroke Tour Series är en samling minigolf/puttningstävlingar på Popstroke runtom i USA.
En av delägarna är ingen mindre än Tiger Woods som också har designat anläggningarna.
Swedish Putting Team är välkända på touren och intervjuas flitigt i kanaler som Golf Life.
Nyckelord
Kontakter
Agneta HarryssonMediaansvarig
Tel:0703870613agneta.harrysson@bangolf.seAnnelie LundellMedia
annelie.lundell@bangolf.seBilder









Om
Bangolf är en sport för alla! Gemenskapen, glädjen och möjligheten att spela hela livet gör sporten unik. Bangolf som sport går ofta under namnet minigolf och är något som många provat. Alla åldrar kan spela bangolf och underlagen är tillgängliga även för personer med fysiska begränsningar. Samtidigt är bangolf oerhört tekniskt och en tidskrävande sport för spelare som nått den absolut världsnivån. Sverige är ett land att räkna med i elitsammanhang och flera av våra landslagsspelare är med och slåss om internationella titlar.
Samtidigt som bangolf är en individuell sport är den social och många människor i alla åldrar kommer till bangolfen för att spela och att ha roligt tillsammans.
Följ Svenska Bangolfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bangolfförbundet
Skoghallsjunior leder SM i bangolf6.2.2025 21:01:48 CET | Pressmeddelande
Amanda Eriksson från Eskilstuna, tävlandes för Skoghalls BGK är i täten efter två spelade varv. Hon leder med ett slag före meriterade Carolin Svensson Tyresö BGK och ytterligare tre slag före sverigeettan Marielle Svensson BGK Jönköping.
Uppsalas damer bäst i Europa23.11.2024 17:33:08 CET | Pressmeddelande
Uppsala damlag blev till slut mästare efter en strålande avslutning. Det var länge en jämn och hård kamp mot två tyska lag. Skoghalls herrlag kunde nästan rå på regerande mästarna. Svenskarna nådde inte riktigt hela vägen och fick nöja sig med en andraplats efter tyskarna.
Uppsala och Skoghall har vinstchans i Champions League20.11.2024 16:13:19 CET | Pressmeddelande
21-23 november spelas prestigefyllda finalen i Champions League i bangolf. På startlinjen, i Puls Arena Landskrona, står de bästa klubblagen i Europa och det kommer garanterat bjudas på bangolf i världsklass. Förhandsfavoriter i damtävlingen är Uppsala tillsammans med två starka tyska lag. På herrsidan har Skoghall vinstchans men tuffast möjliga motstånd väntas av de tyska lagen. I Uppsalas lag finns regerande svenska mästaren i matchspel Karin Olsson. I Skoghalls lag finns Alexander Princis som nyligen tog ett individuellt EM-silver i slagspel.
Jennifer från Jönköping försvarade guldet21.10.2024 08:32:41 CEST | Pressmeddelande
Jennifer Göransson, BGK Jönköping försvarade guldet i Mixed-SM. Förra året vann hon i par med klubbkamraten Jonas Gustafsson. Denna gång spelade hon med landslagsstjärnan Johan Rydberg, Uppsala BGK.
Jönköping/Uppsala och Skoghall favoriter i Mixed-SM i bangolf18.10.2024 09:58:30 CEST | Pressmeddelande
I helgen 19-20 oktober spelas prestigefyllda Mixed-SM i bangolf i Borås. På startlinjen står flera riktigt starka mixed-par och det kommer garanterat bjudas på bangolf i världsklass. Förhandsfavoriter till SM-guldet i öppna klassen är: Jennifer Göransson, BGK Jönköping i par med Johan Rydberg, Uppsala BGK samt Julia Sjöberg, Skoghalls BGK i par med Ulf Kristiansson, Skoghalls BGK. Jennifer är regerande svensk mästare i både SM mixed och SM slagspel. Johan tog lagbrons med svenska landslaget på årets EM. Julia tog silver i matchspel på årets EM. Ulf är regerande världsmästare i slagspel.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum