Inbjudan: Pressträff inför Davis Cup i morgon, onsdag
I Sveriges trupp ingår Mikael Ymer, Elias Ymer, André Göransson, Karl Friberg, Leo Borg och Filip Bergevi.
Vid frågor eller förfrågningar om individuella intervjuer, kontakta Johanna Jonsson, johanna@tennis.se 070-2282281
Pressackreditering
Media är välkomna att bevaka landskampen på plats. För att ansöka om ackreditering, vänligen fyll i formuläret:
Nyckelord
Kontakter
Johanna JonssonInformationsansvarig
Tel:010-444 04 13johanna@tennis.seOm
Svenska Tennisförbundets roll är att arbeta för bättre tennis. Förbundet har över 113 000 medlemmar organiserade i sju regioner och drygt 390 tennisklubbar. Tennis är en av Sveriges största barn- och ungdomsidrotter. Svenska tennisspelare har vunnit mängder av internationella ATP- och WTA- titlar, däribland 37 stycken Grand Slam-titlar. Förbundet har över 14000 licensierade tävlingsspelare och varje år arrangeras över 500 nationella tävlingar. Läs mer på www.tennis.se
Följ Svenska Tennisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Tennisförbundet
BJKC: Peterson och Björklund tillbaka i landslaget10.3.2025 16:34:48 CET | Pressmeddelande
Båda de tidigare Sverigeettorna Mirjam Björklund och Rebecca Peterson återfinns i det svenska damlandslag som BJKC-kapten Johanna Larsson presenterade på måndagen.
Lottat i Davis Cup och Bille Jean King Cup6.3.2025 14:10:12 CET | Pressmeddelande
Tunisien på hemmaplan i september – det blir nästa utmaning för det svenska Davis Cup-laget i tennisens lag-VM. Samtidigt har det svenska damlandslaget fått sina motståndare i gruppspelet i Billie Jean King Cup i april.
Europas bästa juniorer samlas i Stockholm21.2.2025 09:55:06 CET | Pressmeddelande
Kungens Kanna & Drottningens Pris – Europas bästa tennisjuniorer kommer till Kungl. Tennishallen i Stockholm.
Davis Cup-laget föll mot Australien1.2.2025 19:12:13 CET | Pressmeddelande
Förhandsfavoriterna Australien, rankade tvåa i världen, blev för svåra. Sverige förlorade 1–3 i Davis Cup-kvalet i Kungl. Tennishallen. – Det är en besvikelse. Vi gav allt men det räckte tyvärr inte, säger Simon Aspelin.
Lottat i DC-mötet: Mikael Ymer inleder för Sverige30.1.2025 14:37:19 CET | Pressmeddelande
I dag lottades matcherna till Davis Cup-mötet mellan Sverige och Australien som spelas i Kungl. Tennishallen inför fullsatta läktare fredag-lördag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum