Akut insats för de jordbävningsdrabbade

Våra samarbetsorganisationer finns på plats i norra Syrien, där de humanitära behoven är stora. I området lever miljontals människor som är på flykt undan kriget, många av dem levde redan före jordbävningarna i humanitär kris. Genom de etablerade vägar vi har för humanitärt stöd kan Diakonia och samarbetsorganisationer snabbt vara på plats för att hjälpa människor som drabbats.
– Det är ovanligt kallt i området, så nu behövs filtar, värmekällor, rent vatten och varm mat. Vi hoppas också att många privatpersoner har möjlighet att bidra till våra insatser, säger Sofia Hallonsten, kommunikations- och insamlingschef på Diakonia.
Jordbävningarna i Syrien och Turkiet är de värsta i området på över 70 år och kändes av även i Iran, Irak, Jordanien, Libanon, Egypten, Cypern och Grekland. Flera efterskalv har kommit och det finns fortfarande risk för fler. Tusentals människor har konstaterats döda eller skadade, och antalet fortsätter att öka. Mängder av byggnader har rasat till följd av skakningarna, bland annat flera sjukhus.
Länk till gåvosida här:
Diakonia
Nyckelord
Kontakter
Annette WallqvistPressekreterare
Tel:08-453 69 33annette.wallqvist@diakonia.seSofia HallonstenKommunikations- och insamlingschef
Tel:08-453 69 33sofia.hallonsten@diakonia.seBilder

Länkar
Om
Diakonia är en biståndsorganisation som bärs av kristna värderingar och arbetar tillsammans med lokala samarbetsorganisationer för en varaktig förändring för de mest utsatta människorna i världen.
Följ Diakonia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diakonia
Rekordstor biståndsvilja när USAID läggs ned26.3.2025 08:22:24 CET | Pressmeddelande
Fyra av tio svenskar vill att regeringen återställer biståndet till en procent av BNI, visar en undersökning genomförd av Verian på uppdrag av Diakonia. Därmed har andelen svenskar som vill se ett ökat bistånd mer än fördubblats under de senaste månaderna. Under samma period har flera EU-länder aviserat sänkningar i biståndet och USA stängt ned världens största biståndsgivare USAID.
Laga god, hållbar mat med kalender från stjärnkocken Paul Svensson och Diakonia2.12.2024 13:19:22 CET | Pressmeddelande
Tillsammans med den välkände hållbarhetskocken Paul Svensson har Diakonia tagit fram en vacker kalender för 2025. Kalendern, som har fokus på matsäkerhet och odling, innehåller fyra recept som komponerats av Paul Svensson. Intäkterna går till Diakonias verksamhet.
Nödläge i Libanon – Diakonia finns på plats9.10.2024 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Situationen i Libanon är akut. Över en miljon människor har tvingats lämna sina hem efter Israels attacker. Diakonia arbetar på plats i landet och har startat en särskild insamling för att kunna bistå framför allt kvinnor och barn med skydd, mat och psykosocialt stöd.
Diakonias medarbetare Magnus Walan tilldelas Zaida Catalán-priset 20248.10.2024 18:00:00 CEST | Pressmeddelande
Diakonias mångårige medarbetare Magnus Walan tilldelas 2024 års pris i Zaida Cataláns ära för sitt långa arbete för mänskliga rättigheter.
Inbjudan till pressfrukost: Hur drabbas demokrati och pressfrihet av ett nedmonterat bistånd?3.10.2024 06:35:00 CEST | Pressmeddelande
Välkommen till ett seminarium som utgår från rapporten “Demokrati, media och bistånd”, som tagits fram i samarbete mellan biståndsorganisationen Diakonia, Reportrar utan gränser, Medieinstitutet Fojo och Svenska PEN-klubben.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum