Dubbel vinstchans för Merkurhusets arkitektur

– I mina ögon är det här ett sorts idealprojekt, på det sätt att man ur en enkel och vacker stomme har fått fram en stor rumsrikedom och med några ovanliga arkitektoniska grepp gett byggnaden en unik karaktär. Dessutom ser vi skickligt utfört hantverk, i materialvalen kan man ana referenser till brutalism av den svenska poetiska typen där materialen är sig själva utan onödiga ytskikt, säger Stina Johansson.
Även juryn för Guldstolen är mycket uppskattande. Den avslutar sin motivering med att kalla Merkurhusets interiör för ”ett drömprojekt få förunnat – här har man tillsammans skapat något alldeles extra, med snudd på perfektion”.
Reklambyrån Forsman & Bodenfors är beställare av sitt huvudkontor, tillsammans med Platzer Fastigheter och Bygg-Göta. De har anlitat och haft ett nära samarbete med arkitektkontoret Bornstein Lyckefors Arkitekter (numera Olsson Lyckefors Arkitektur) för att bygga kontorshuset på en centralt belägen tomt vid Esperantoplatsen, som trots läget varit bortglömd och ganska ödslig.
Kasper Salin-prisjuryns motivering: ”Denna nominerade kontorsbyggnad ingår i ett stadsutvecklingsprojekt där staden har ambitionen att återknyta det urbana rummet till Göta älv. Byggnaden utgör ett tillskott i ett trångt läge där arkitekturen både infogar sig och tar plats – en prestation i perfekt balans.
Begränsningarna i detaljplanen ger i alla sina delar svar i byggnaden, med lösningar som fungerar och berikar. Sammantaget ger de karaktären av något unikt – en egen slags byggnadstypologi till och med. I det yttre bör särskilt de egensinniga gavlarna framhållas tillsammans med ett slags ”takkupor” med många tolkningsbottnar.
Interiört härskar materialens egen uttryckskraft. Ett rum i dubbel höjd i byggnadens mitt skapar en välkomnande gest, liksom orienterbarhet och rymd. Byggnaden är en gestalt som vilar vackert i arkitekturhistorien men är sin egen.”
Övriga byggnader i Kasper Salin-prisets startfält är Mötesplats Mariatorget, en ombyggd frikyrka i Stockholm (arkitekt Spridd, byggherre Stockholms Stadsmission), Tolv hus som är radhus i Malmö (arkitekt och byggherre Förstberg Ling) och Hage i Råängen, ett utomhusrum utanför Lund (arkitekt Brendeland og Kristoffersen, byggherre Lunds domkyrka).
Guldstolsjuryns motivering: ”Exteriör och interiör flätas skickligt samman genom okonstlade och demonterbara material – en fröjd för ögat som känns i kroppen. Interiören fungerar som en canvas för det kreativa arbete som sker inom dess väggar. Avvägda rumsvolymer utifrån välstuderade rörelsemönster, dynamiska höjder och rumskapande grepp som i den vitmålade avgränsningen bildar rum för filmande.
Genomtänkta ljusinsläpp och utblickar mot det storslagna älvrummet bidrar till interiörens kontakt med stadslivet utanför dess väggar. Specialbyggda möbler av bok är ett fint komplement till den återbrukade lösa inredningen. Smarta lösningar gör att verksamheten kan förändras över tid och bidrar till inredningens hållbarhet. Interiören tycks verka mer än den syns. Det är helt i linje med beställarens kravställning och bygger på beställarens och arkitektens långvariga samarbete.
En uppdragsgivare som vet vad den vill och vad den behöver, som drar lärdom av tidigare erfarenheter och som besitter djup förståelse för den kreativa designprocessen ger tillsammans med arkitekten en formstark inredningsarkitektur. Ett drömprojekt få förunnat – här har man tillsammans skapat något alldeles extra, med snudd på perfektion.”
Till Guldstolen, priset för årets bästa interiör, är förutom Forsman & Bodenfors huvudkontor följande nominerade: restaurang Goma i Stockholm (inredningsarkitekt SandellSandberg, byggherre Elite Hotel), Naturskyddsföreningens rikskansli (inredningsarkitekt Kaminsky Arkitektur, byggherre Naturskyddsföreningen) och Uppsala stadsteater (inredningsarkitekt Studio Feuer, byggherre Uppsala stadsteater).
Fotona får användas för redaktionella ändamål. Ange fotografens och arkitektens namn.
Nyckelord
Kontakter
Elisabet NäslundPresschef
Tel:076-136 77 33elisabet.naslund@arkitekt.seBilder



Länkar
Om
Sveriges Arkitekter är ett fackförbund och en intresseorganisation som driver Sveriges arkitekters gemensamma frågor – från studietiden och genom hela yrkeslivet. Vi står upp för arkitekternas arbetsvillkor och driver kårens intressen för att åstadkomma vackra, hållbara och välfungerande livsmiljöer. Vi har över 14 000 medlemmar och växer ständigt.
Följ Sveriges Arkitekter
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Arkitekter
Varvsstaden i Malmö vinner Planpriset3.4.2025 18:14:44 CEST | Pressmeddelande
Skånska Varvsstaden är ett pionjärprojekt inom återbruk. Området är också årets bästa samhällsplanering enligt juryn för Sveriges Arkitekters Planpris. På Arkitekturgalan den 3 april fick Malmö stad ta emot Planpriset.
Linnés besökspaviljong tar Kasper Salin-priset3.4.2025 17:58:07 CEST | Pressmeddelande
Årets bästa byggnad är ett mästerverk i den lilla skalan, belägen i Uppsala. Sveriges Arkitekter delade ut sitt Kasper Salin-pris, Sveriges äldsta och mest välkända arkitekturpris, till Linnéträdgårdens besökspaviljong på Arkitekturgalan den 3 april.
Vyn vinner Guldstolen för bästa designprodukt3.4.2025 15:55:54 CEST | Pressmeddelande
Vyn, en karmstol som är framtagen för restaurangen med samma namn på Österlen, är årets bästa designprodukt. Det slår juryn för Sveriges Arkitekters pris Guldstolen Produkt fast, och utnämner stolen till en blivande klassiker. Vinnaren avslöjades på Arkitekturgalan den 3 april.
Bok om skogen i staden vinner Kritikerpriset3.4.2025 15:42:17 CEST | Pressmeddelande
Boken Woods Go Urban tar det radikala greppet att placera skogen i staden. En välbehövlig chock för slentriantänkandet som inspirerar, anser juryn för Sveriges Arkitekters Kritikerpris. Redaktörerna för boken är vinnare av årets Kritikerpris, som delades ut på Arkitekturgalan den 3 april.
Tengbom vinner Guldstolen för bästa interiör3.4.2025 13:57:26 CEST | Pressmeddelande
Att utforma kontoret för sina kolleger, andra arkitekter med höga krav på kvalitet, är något av ett kamikazeuppdrag. Men det klarade inredningsarkitekterna på Tengbom så bra att de vann Sveriges Arkitekters pris Guldstolen Interiör. Priset delades ut på Arkitekturgalan den 3 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum