TESS MERKEL producerar höstens show på GOLDEN HITS!
13.2.2023 13:23:06 CET | Moment Group | Nyheter

Golden Hits - part of Moment Group
Varje år i augusti är det premiär för en ny spektakulär show på Golden Hits som kan upplevas ända fram till följande sommar.
I år blir det stjärnproducenten Tess Merkel som kommer att skapa den nya showen "A blast from the past".
Så här beskriver Tess sin kommande showproduktion:
"A blast from the past" är precis vad du får uppleva på Golden Hits i höst.
En nostalgitripp från stunderna vi minns. Från låtarna till trenderna. Buckle up! Din oas på Kungsgatan 29 bjuder på en resa som du sent ska glömma och får dig att aldrig vilja gå hem
” - Jag besökte Golden Hits för 30 år sedan. Ett par år senare producerade jag dinnershow-konceptet där och 1998 skapade jag bland anna tSchlagerbaren och ett Elvis nummer som finns kvar än i dag. Golden Hits är för mig massor av hårt arbete, skratt, minnen och fina relationer som jag har med mig än idag!” säger Tess Merkel.
Tess Merkel är mest känd som en av sångarna i Alcazar. Hon är född och uppvuxen i Nyköping, har studerat på Balettakademin och på teaterskola samt var en av de första showartisterna på Wallmans Salonger redan 1991. Hon har även producerat flera shower för Wallmans och Golden Hits genom åren.
Cecilia Dahlbom, platschef på Golden Hits” - Vi är oerhört glada och stolta över att Tess Merkel ska producera vår nästa show ”A blast from the past”. Tess är en fantastisk producent och det är väldigt inspirerande och roligt att få jobba tillsammans med henne. ”
För mer information om showen samt biljetter besök:
https://showtic.se/forestallningar/golden-hits-a-blast-from-the-past/
Golden Hits är inte bara känd för sin välbesökta nattklubb utan även för sin underhållning. Som namnet antyder så handlar allt om hits. Det finns tre dansgolv där husets DJ’s spelar allt från schlager till rock, Stockholms populäraste karaoke och två scener där gästerna kan uppleva Golden Hits fantastiska artister live. Kvällen bjuder på en kombination av mat och dryck tillsammans med hits och underhållning hela natten lång. På Golden Hits är det ”Fun Dining” och inte Fine Dining som gäller. Golden Hits serverar maten du gärna vill dela med dig av på̊ Instagram, samtidigt som du njuter av kockarnas uppfinningsrika och humoristiska meny.
Nyckelord
Kontakter
Josephine CharpentierPresskontakt Golden HitsGolden Hits
Tel:+46 735000940josephine@heysocial.seBilder

Länkar
Om
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Musikalkväll på sommarturné: London förändrade allt för musikalduon26.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Queen-gitarristen Brian May respektive Andrew Lloyd Webber lyckades med sina chansningar, på två okända artister i London. Det förändrade livet för svenskarna. Emmi Christensson och Peter Johansson gör nu sommarturné med ”Musikalkväll”.
Två unika röster möts på scen - Olle Jönsson och Danne Stråhed13.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
När två av Sveriges mest folkkära röster möts på samma scen väntar en konsertkväll fylld av igenkänning, värme och musikalisk nerv. I april ger Olle Jönsson och Danne Stråhed två spelningar där deras låtskatter, livserfarenheter och personliga uttryck står i centrum.
Peter Jöback i stjärnmusikal på Oscarsteatern11.2.2026 18:19:11 CET | Pressmeddelande
Succémusikalen ”Chicago” har premiär på Oscarsteatern den 10 september. Peter Jöback är handplockad till den manliga huvudrollen. – Det ska bli en utmaning, säger skådespelaren. Som de ikoniska rivalerna Roxie Hart och Velma Kelly ser vi systrarna Ellen och Hanna Lindblad.
Vallarna fyller 30 år & Dag-Otto gör comeback i sommarens Saltstänk & Smuggelsprit.10.2.2026 11:58:44 CET | Pressmeddelande
För 30 år sedan startade Sveriges största buskis-teater och nu stundar jubileum med sommarens nya föreställning ”Saltstänk & smuggelsprit” på Vallarna med två av originalen på scen. Premiär 28 juni på Vallarnas friluftsteater.
Apelgren och Nielsen i svensk succémusikal27.1.2026 17:00:00 CET | Pressmeddelande
Kay och Carin Pollaks ”Så som i himmelen” är en milstolpe i svensk film- och teaterhistoria. Nya uppsättningen får premiär 17 september på Lorensbergsteatern i Göteborg. Peter Apelgren och Sanna Nielsen spelar två av de ledande rollerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
