Mälarenergi och Energiforsk miljonsatsar på forskning om fjärrvärme och hållbarhet
30.1.2023 00:00:00 CET | Mälarenergi | Pressmeddelande

– Fjärrvärmesektorn spelar stor roll för att Sverige ska kunna minska de fossila utsläppen och klara elektrifieringen. Det behövs mer forskningsbaserad kunskap för att fastighetsägare, myndigheter och politiker ska få bra beslutsunderlag om fjärrvärme, kraftvärme och fjärrkyla, säger Lisa Granström, tf. affärsområdeschef för Värme inom Mälarenergi.
Nu inleds den tredje etappen av forskningsprogrammet Futureheat, där fjärrvärmebranschen i Sverige gemensamt investerar i forskning för en omställning av energisystemet. Totalt satsar branschen nästan 15 miljoner kronor i Futureheat och programmet leds av forskningsföretaget Energiforsk.
1,4 miljoner till forskning om bergrummet
Ett av projekten handlar om hur biobränsleanvändning i fjärrvärmesektorn kan bli mer hållbar, ett annat om hur fjärrvärme kan stärka elsystemet.
– Kraftvärmeverk producerar både el och värme till fjärrvärmesystemet. Det ger planerbar el som minskar risken för effektbrist och stabiliserar elsystemet. Futureheat kommer bland annat titta på hur Sverige kan få ut ännu mer planerbar el från fjärrvärmebranschen, säger Julia Kuylenstierna, ansvarig för Futureheat på Energiforsk.
Dessutom vill Energiforsk fördjupa kunskapen om värmelagring i bergrum, utifrån Mälarenergis satsning i Västerås – och investerar 1,4 miljoner kronor i det forskningsprojektet.
– Den här tekniken och Mälarenergis projekt är verkligen intressant, säger Julia Kuylenstierna. Det kan bidra till ett mer effektivt energisystem, där man producerar värme när man har billiga insatsvaror och skickar ut den i fjärrvärmenätet när behoven är som störst.
Fakta fjärrvärme och kraftvärme
Kraftvärme innebär att el och fjärrvärme produceras samtidigt i ett värmeverk. I kraftvärmeverket eldas bränslen som dels värmer vattnet som skickas ut i fjärrvärmenätet, dels driver en turbin som producerar el. Precis som vattenkraft och kärnkraft är kraftvärme ett planerbart kraftslag. Över 90 procent av bränslena i den svenska kraftvärmen är förnybara eller återvunna. Under 2021 stod kraftvärmen för drygt 9 procent av Sveriges totala elproduktion. Fjärrvärmen står för ungefär hälften av all uppvärmning i Sverige.
Källa: Energimyndigheten, Energiföretagen.
Fakta om Futureheat
Futureheat etapp 3 är ett treårigt forskningsprogram för att fjärrvärmeföretag ska kunna bidra till en omställning av energisystemet. Budgeten är på nästan 15 miljoner kronor och det finansieras fullt ut av 25 fjärrvärmeföretag över hela landet. Programmet drivs av forskningsföretaget Energiforsk, som initierar, samordnar och bedriver forskning och analys på energiområdet.
Kontakter
Jenny HolmbergPressansvarigMälarenergi AB
Tel:021-39 54 91Jenny.Holmberg@malarenergi.seBilder
Om
Mälarenergi producerar och levererar el, värme, vatten, kyla och energitjänster som möjliggör ett hållbart samhälle där alla får plats. Vi är ungefär 750 medarbetare som, tillsammans med kunder och partners, arbetar målmedvetet mot vår vision: En värld där vi tillsammans lever och verkar helt utan klimatpåverkan. Koncernen omsätter cirka 3 miljarder kronor och ägs av Västerås stad.
Följ Mälarenergi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mälarenergi
Medelhöjningen av effektavgiften: 15 kronor i månaden5.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
För några kunder innebar effektavgiften en kostnadsökning, medan andra kunder fick en kostnadssänkning. I genomsnitt har den inneburit en kostnadsökning på 15 kronor i månaden under 2025. ”Överlag har förändringen gått bra”, säger Per Barkström, avdelningschef Nätmarknad, Mälarenergi Elnät.
Viaplays succéserie Högspänning riktar kameran mot Mälarenergi2.2.2026 07:31:04 CET | Pressmeddelande
Realityserien Högspänning planerar för nya avsnitt om den spännande vardagen i energibranschen – och riktar nu kameran mot Mälarenergikoncernen, med huvudkontor i Västerås. ”Vi ser fram emot att tillsammans bredda berättelsen om energibranschens vardag”, säger Alexander Tanno, Editor in Chef på Viaplay i Sverige.
Fibra AB är med och skapar förutsättningar för en svensk infrastrukturstandard för IoT i Sverige14.1.2026 16:35:16 CET | Pressmeddelande
När lokala krafter förenas, kan resultatet förbättra våra liv! Fibra AB vill skapa förutsättningar för smarta städer och går därför in i StadshubbsAlliansen och ansluter sig till den befintliga plattformen Elliot för IoT-lösningar. Alliansen är ett initiativ av Helsingborgs stadsnät, Pingday, där stadsnät över hela landet tillsammans utvecklar lösningar för ett mer hållbart och uppkopplat Sverige. Smart tycker Fibra som jobbar mot visionen av en sammankopplad och klimatsmart stad - som kommunicerar, reflekterar och självförbättrar.
Fyra elhandelsföretag väljer Mälarenergi som elhandelspartner14.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Fler elhandelsföretag väljer Mälarenergi som elhandelspartner. Senast in är Gislaved Energi, Vaggeryds Energi, Kungälv Energi och Sandviken Energi. Från och med januari 2026 ombesörjer Mälarenergi inköp av el och sköter balansansvaret åt de fyra bolagen.
Hovsångerskan från Västerås sjunger i gamla vattentornet8.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Hovsångerskan Ann Hallenberg återvänder till barndomsstaden Västerås, för att sjunga ”Gläns över sjö och strand” a cappella – högst upp i det gamla vattentornet på Djäkneberget. Mälarenergis julhälsning 2025 handlar om hållbart vatten och den stora satsningen på PFAS-rening.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

