Mälarenergi och Energiforsk miljonsatsar på forskning om fjärrvärme och hållbarhet
30.1.2023 00:00:00 CET | Mälarenergi | Pressmeddelande

– Fjärrvärmesektorn spelar stor roll för att Sverige ska kunna minska de fossila utsläppen och klara elektrifieringen. Det behövs mer forskningsbaserad kunskap för att fastighetsägare, myndigheter och politiker ska få bra beslutsunderlag om fjärrvärme, kraftvärme och fjärrkyla, säger Lisa Granström, tf. affärsområdeschef för Värme inom Mälarenergi.
Nu inleds den tredje etappen av forskningsprogrammet Futureheat, där fjärrvärmebranschen i Sverige gemensamt investerar i forskning för en omställning av energisystemet. Totalt satsar branschen nästan 15 miljoner kronor i Futureheat och programmet leds av forskningsföretaget Energiforsk.
1,4 miljoner till forskning om bergrummet
Ett av projekten handlar om hur biobränsleanvändning i fjärrvärmesektorn kan bli mer hållbar, ett annat om hur fjärrvärme kan stärka elsystemet.
– Kraftvärmeverk producerar både el och värme till fjärrvärmesystemet. Det ger planerbar el som minskar risken för effektbrist och stabiliserar elsystemet. Futureheat kommer bland annat titta på hur Sverige kan få ut ännu mer planerbar el från fjärrvärmebranschen, säger Julia Kuylenstierna, ansvarig för Futureheat på Energiforsk.
Dessutom vill Energiforsk fördjupa kunskapen om värmelagring i bergrum, utifrån Mälarenergis satsning i Västerås – och investerar 1,4 miljoner kronor i det forskningsprojektet.
– Den här tekniken och Mälarenergis projekt är verkligen intressant, säger Julia Kuylenstierna. Det kan bidra till ett mer effektivt energisystem, där man producerar värme när man har billiga insatsvaror och skickar ut den i fjärrvärmenätet när behoven är som störst.
Fakta fjärrvärme och kraftvärme
Kraftvärme innebär att el och fjärrvärme produceras samtidigt i ett värmeverk. I kraftvärmeverket eldas bränslen som dels värmer vattnet som skickas ut i fjärrvärmenätet, dels driver en turbin som producerar el. Precis som vattenkraft och kärnkraft är kraftvärme ett planerbart kraftslag. Över 90 procent av bränslena i den svenska kraftvärmen är förnybara eller återvunna. Under 2021 stod kraftvärmen för drygt 9 procent av Sveriges totala elproduktion. Fjärrvärmen står för ungefär hälften av all uppvärmning i Sverige.
Källa: Energimyndigheten, Energiföretagen.
Fakta om Futureheat
Futureheat etapp 3 är ett treårigt forskningsprogram för att fjärrvärmeföretag ska kunna bidra till en omställning av energisystemet. Budgeten är på nästan 15 miljoner kronor och det finansieras fullt ut av 25 fjärrvärmeföretag över hela landet. Programmet drivs av forskningsföretaget Energiforsk, som initierar, samordnar och bedriver forskning och analys på energiområdet.
Kontakter
Jenny HolmbergPressansvarigMälarenergi AB
Tel:021-39 54 91Jenny.Holmberg@malarenergi.seBilder
Om
Mälarenergi producerar och levererar el, värme, vatten, kyla och energitjänster som möjliggör ett hållbart samhälle där alla får plats. Vi är ungefär 750 medarbetare som, tillsammans med kunder och partners, arbetar målmedvetet mot vår vision: En värld där vi tillsammans lever och verkar helt utan klimatpåverkan. Koncernen omsätter cirka 3 miljarder kronor och ägs av Västerås stad.
Följ Mälarenergi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mälarenergi
Efter rävbesöket: Här är konferensrummet där alla stolar har svans18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En räv som var sjuk i skabb tog sig in i ett konferensrum i kontorsbyggnaden Navet i Västerås – och fick viral spridning. Rummet har nu renoverats och utformats som en hyllning till den rödpälsade konferensbesökaren.
Mälarenergis medarbetare sätter Sveriges energicentrum på kartan – i Viaplays succéserie Högspänning27.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Varje dag tar de nya steg för att skapa ett mer resurseffektivt samhälle. Nu ska Dennis Wahlberg, Tintin Björnsson, Bernard Lüttke och deras vardag på Mälarenergi bli tillgänglig för tv-tittarna, genom realityserien Högspänning.
Mälarenergi fortsätter investera i systematiskt säkerhetsarbete17.4.2026 11:08:47 CEST | Pressmeddelande
Mannen som utförde ett sabotage riktat mot Hässlö vattenverk döms till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. – Våra säkerhetssystem gjorde att personen kunde identifieras och åtalas, säger Ann-Charlotte Duvkär, vd för Mälarenergi Vatten.
Mälarenergi och Västerås stad vinner arkitekturpris för faunapassager26.3.2026 15:28:56 CET | Pressmeddelande
Faunapassagerna i Svartån i Västerås tog emot priset för landets bästa infrastrukturanläggning på Sveriges Arkitekters Arkitekturgala i Skellefteå den 26 mars. ”Återställandet av ekologiska funktioner som under ett sekel varit påverkade av vattenkraftens utbyggnad överträffar alla förväntningar, med resurseffektiva och eleganta lösningar”, skriver juryn i motiveringen.
Mälarenergi Elnät återgår till prismodell utan effektavgift23.3.2026 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Mälarenergi Elnät återgår till sin tidigare prismodell, utan effektavgift. Detta efter att regeringen och Energimarknadsinspektionen meddelat att kravet på att införa effektavgifter nu upphör. ”För att klara energiomställningen och elektrifieringen behöver både vi och våra kunder långsiktiga och brett förankrade spelregler”, säger Ove Fredriksson, Public Affairs på Mälarenergi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

