Invigd av 20-åriga gymnasieeleven Isabella – nu finns en publik laddstation för tung trafik i Västerås
29.11.2022 00:00:00 CET | Mälarenergi | Pressmeddelande
Isabella Sommerhall studerar till lastbilsförare på Edströmska gymnasiet i Västerås. Som representant för transportbranschens kommande generation lastbilsförare, var det hon som invigde den nya laddstationen tisdagen den 29 november.
– Det kändes givet, säger Misagh Mogadasi, avdelningschef inom affärsområdet Marknad & försäljning hos Mälarenergi. De här nya laddstationerna är en del i den långsiktiga omställningen av samhället och kommer innebära en rejäl förstärkning av laddinfrastrukturen i Mälardalen. Vi vill att Isabella och hennes studiekamrater ska se att vi inte bara pratar om omställningen, utan faktiskt gör den möjlig – och att vi gör detta tillsammans.
Inrikestransporterna står för en tredjedel av Sveriges totala utsläpp av växthusgaser. Det nationella målet för 2030 är att dessa utsläpp ska ha minskat med minst 70 procent jämfört med 2010, konstaterar Misagh Mogadasi:
– Ska vi nå det målet, så är en utbyggd laddinfrastruktur för tung trafik en jätteviktig pusselbit.
Strategisk placering nära E18
Det är på STOP128, truckstopet nära Hacksta och E18, som Mälarenergi invigde Mälardalens första publika laddstation öronmärkt för tunga elfordon. Placeringen är strategisk, eftersom många förare stannar där för att äta och övernatta. Laddstationen kommer att kunna mata ut 360 kW i effekt vilket betyder ca 5–6 mil på 10 minuter för en tung lastbil. I anslutning till laddstationen installerar Mälarenergi även tre laddare för personbilar på 50kW.
I samband med invigningen fick gymnasieleven Isabella Sommerhall även prova på att både köra och ladda en ellastbil.
– Det kändes jättebra, säger hon. Lastbilen var väldigt skön och smidig att köra och eftersom den är så tyst innebär den en väldigt bra arbetsmiljö. Jag är själv engagerad i miljöfrågor och hoppas att det snart åker runt fler ellastbilar i Sverige.
Laddstationen bygger på teknik från ABB och är ett samarbete mellan Mälarenergi, Arver Lastbilar och Naturvårdsverket, som delfinansierar projektet genom Klimatklivet. Mälarenergi levererar laddarna och elen, medan Arver har upplåtit marken. Driftsättning av laddstationen skedde tisdag 29 november, tillsammans med medverkande aktörer och samarbetspartners.
Kontakter
Jenny HolmbergPressansvarigMälarenergi AB
Tel:021-39 54 91Jenny.Holmberg@malarenergi.seBilder
Om
Mälarenergi producerar och levererar el, värme, vatten, kyla och energitjänster som möjliggör ett hållbart samhälle där alla får plats. Vi är ungefär 750 medarbetare som, tillsammans med kunder och partners, arbetar målmedvetet mot vår vision: En värld där vi tillsammans lever och verkar helt utan klimatpåverkan. Koncernen omsätter cirka 3 miljarder kronor och ägs av Västerås stad.
Följ Mälarenergi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mälarenergi
Premiäravsnittet av Högspänning: Helikopter, sprängning av träd och Prio 1-larm på kraftvärmeverket12.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Distributionselektrikern Pierre spränger bort träd från elledningar utanför Kungsör, för att inte kunderna ska få strömavbrott. Radarparet Dennis och Joel löser ett akutlarm på kraftvärmeverket i Västerås. Den 14 oktober är det säsongspremiär för Viaplays och TV3:s Högspänning med Erik Ekstrand.
Flera nyheter i nya säsongen av Högspänning – med målet att lyfta energibranschen22.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mälarenergi, Vattenfall och programledaren Erik Ekstrand jobbar fortsatt stenhårt med att öka intresset för energibranschen och samhällsbärande infrastruktur. Det är dags för en ny säsong av Viaplays och TV3:s tittarfavorit, under det nya namnet Högspänning med Erik Ekstrand – som rymmer flera nyheter.
Snart tv-premiär för Dennis, Joel och deras kollegor på Mälarenergi22.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Viaplays och TV3:s tittarfavorit Högspänning riktar nu kameran mot Mälarenergi. Den 14 oktober sänds höstens första avsnitt, under det nya namnet Högspänning med Erik Ekstrand.
Nya faunapassager stärker biologisk mångfald i Hedströmmen1.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mälarenergi tar nya steg för att vattenkraftens förnybara och fossilfria elproduktion ska kunna samexistera ännu bättre med naturen. ”Vi planerar för sex nya faunapassager i Hedströmmens avrinningsområde”, säger Mälarenergis Ulf Andersson, avdelningschef vattenkraft.
26 elskåp bär berättelser om energistaden Västerås10.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Västerås är starkt sammankopplad med energi – och nu i ännu högre grad än tidigare. 26 elskåp används för att sprida bilder och berättelser om stadens historia.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
