Stort intresse för Vällingbys nya högstadium

– Det finns ett stort behov av fler skolplatser i Vällingby, det känns därför fint att vi nu kan ge elever möjlighet att gå kvar hos oss hela grundskolan upp till årskurs nio. Våra elever i mellanstadiet jublade när de fick veta att de kan gå kvar på skolan, säger Monica Fernqvist, biträdande rektor på skolan.
En skola som växer
Innovitaskolan Vällingby Park startade 2016 och har idag 190 elever från förskoleklass till årskurs 6. Även förskolan är full, därför blir det ytterligare en förskoleklass till hösten. Totalt har skolan plats för 500 barn och elever från förskola till årskurs 9.
Högstadiet kommer att utökas successivt och byggas på underifrån, med en årskurs i taget. Skolan har redan alla lektionssalar som behövs för ett högstadium, men viss renovering och anpassning kommer ändå att göras av skollokalerna under sommaren.
– Intresset för vårt högstadium har varit stort, både från elever som idag går på skolan och utifrån. Nu överväger vi om vi ska starta med två klasser i årskurs 7 till hösten. Vi har plats på skolan men vi vill växa gradvis och kontrollerat, säger Monica Fernqvist.
Nya arbetstillfällen för innovativa lärare
Skolan startar nu rekryteringen till de nya lärartjänsterna. Ryktet om skolans satsning har spridit sig och det har redan kommit in flera ansökningar. En av de nya tjänsterna är i matematik och NO med förstelärartjänst mot innovation som är en av skolans profiler på högstadiet.
– Detta är en spännande möjlighet för behöriga lärare som vill vara med och bygga upp ett högstadium från grunden. Vi har fina skollokaler och en sammansvetsad grupp av lärare som ser fram emot att få välkomna nya kollegor oss, säger Monica Fernqvist.
För mer information om Innovitaskolan Vällingby Park, kontakta biträdande rektor Monica Fernqvist.
Nyckelord
Kontakter
Monica FernqvistBiträdande rektor Innovitaskolan Vällingby
Tel:072-4516292monica.fernqvist@innovitaskolan.seBilder

Länkar
Om
Innovitaskolan består av 28 grundskolor varav 14 med integrerade förskolor. Skolorna utgår från EU:s nyckelkompetenser för ett livslångt lärande och kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Drottning Blanka Kungsbacka - årets UF-skola i Halland13.3.2025 13:27:50 CET | Pressmeddelande
Drottning Blankas Gymnasieskola Kungsbacka stod till slut som vinnare på årets UF-mässa i Halmstad arena. I hård konkurrens kunde stolta lärare och elever ta emot det åtråvärda priset Årets UF-skola i Halland. Genom att skolans lärare bidragit med yrkeserfarenheter från olika branscher har man inspirerat sina elever att ta sina UF-företag ett steg längre.
Innovitaskolan Nyköping siktar på vinst i Vi i femman7.3.2025 11:05:33 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars är det dags för kvartsfinal i Vi i femman. Årskurs 5 på Innovitaskolan Nyköping är laddade för att delta i Sveriges Radios frågetävling som funnits i över 60 år
Vittra Rösjötorp siktar på revansch i Vi i femman7.3.2025 09:24:22 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars är det dags för den första kvartsfinalen i den klassiska frågetävlingen Vi i femman. Senast Vittra Rösjötorp var i kvartsfinal var för tre år sedan och då var det väldigt nära att de tog sig vidare. I år siktar klass 5A på revansch
Sju AcadeMediaskolor siktar på seger i Vi i femman7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars drar kvartsfinalerna i Vi i femman igång – och inte mindre än sju grundskolor från AcadeMedia är redo att kämpa om sin regionala seger i Sveriges största frågetävling för femteklassare.
Vittra Gerdsken gör succé i Vi i femman - siktar på vinst7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 11 mars är det dags för kvartsfinal i den klassiska frågetävlingen Vi i femman, och det är första gången någonsin Vittra Gerdsken och klass 5A tagit sig så här långt. Stämningen är på topp i klassrummet – en blandning av glädje, spänning och en smula förvåning över den imponerande prestationen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum