Sju miljoner kr till de jordbävningsdrabbade

Efter jordbävningarna i Turkiet och Syrien den sjätte februari startade Radiohjälpen en insamling för att skyndsamt kunna bidra till akutinsatser på plats.
Appellen sändes i samband med Melodifestivalens andra och tredje deltävlingar, i olika versioner, för att snabbt samla in och bidra till den humanitära respons som koordineras av bland annat Radiohjälpens partnerorganisationer.
Nu har sju miljoner kr beviljats till tre projekt,varav ett projekt i sydöstra Turkiet och två i norra Syrien. Av de sju miljoner kr som beviljats har 757 906 kr samlats in via omröstningarna i Melodifestivalen och ytterligare 2,4 miljoner kr genom den särskilda appellen med Melodifestivalens programledare. Resterande medel till projekten kommer från Radiohjälpsfonden.
Här är de projekt som beviljats:
Matleveranser, förnödenheter, vatten och riktade insatser till barn, 2,5 miljoner kronor
Den drabbade befolkningen i norra Syrien får tillgång till livsuppehållande förnödenheter i form av mat, vatten, filtar, hygienartikler med mera. Ett särskilt fokus inom projektet är att arbeta med de mest utsatta och man har särskilt riktade insatser till barn i form av att etablera säkra platser för barn där de kan få stöd och säkerhet samt hjälp med att hitta familjemedlemmar vid behov. 7800 personer nås genom projektet.
Stödet sker från Radiohjälpen genom ACT Svenska Kyrkan.
Förnödenheter och psykosocialt stöd, 2 miljoner kronor
Människor på intern flykt inom de värst drabbade områdena i Turkiet nås via lokala samarbetsorganisationer och tar del av livsuppehållande förnödenheter såsom mat, tält, filtar, vatten. En viktig del av projektet är även att bidra med psykosocialt stöd för traumabehandling av överlevande.
1 500 hushåll (ca 5 000 personer) erhåller tak över huvudet och överlevnadsrelaterat stöd i form av filtar och spisar. 1 850 personer erhåller matkuponger, 1 500 personer erhåller psykosocialt stöd.
Stödet sker från Radiohjälpen genom organisationen PMU Sverige.
Rent vatten, sanitet och förnödenheter, 2,5 miljoner kronor
Respons sker genom basstöd som inkluderar mat, tak över huvudet, stöd till uppehälle, rent vatten och sanitet, hygienartiklar, riskreducering, beredskap och responskapacitet inför efterskalv med mera. Röda Korset upprättar efterforskning och återförening av familjemedlemmar, och arbetar med att förebygga könsbaserat våld och ge stöd till överlevare samt med målgruppens delaktighet och ansvarsutkrävande. Stödet är del av en större respons, som sammanlagt beräknas nå 2 500 000 människor med olika typer av katastrofstöd via Röda Korset.
Stödet sker från Radiohjälpen genom Svenska Röda Korset.
SÅ LINDRAR DU NÖDEN
Swisha valfritt belopp till 9019506.
Ring 099-90 100 för att skänka 100 kr.
Rösta i Melodifestivalen med Radiohjälpens telefonnummer.
Starta en digital insamlingsbössa på denna länk: https://bossan.radiohjalpen.se/insamlingar
Nyckelord
Kontakter
Kristina HenschenGeneralsekreterare
Tel:08-784 36 20kristina.henschen@svt.seBilder

Länkar
Om
Radiohjälpen förändrar liv och lindrar nöd genom att engagera, samla och aktivera viljan att stödja människor där det behövs som mest. Stiftelsen Radiohjälpen, i förkortad form benämnd Radiohjälpen, vars beslutande organ är dess styrelse, har till uppgift att i samråd med Sveriges Television AB, Sveriges Radio AB och Sveriges Utbildningsradio AB samordna radio-och TV-bolagens insamlingsverksamhet för humanitärt ändamål.
Följ Radiohjälpen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Radiohjälpen
SÅ LINDRAR DU NÖDEN FÖR BARN I MELLANÖSTERN7.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidandet är enormt och situationen akut. Du räddar liv genom att bidra till Radiohjälpens appell för barnen i Gaza, Libanon och Syrien. Tack för din gåva.
Hela Sverige har bidragit – 60 miljoner kr till Musikhjälpen 202415.12.2024 21:15:49 CET | Pressmeddelande
I kväll avslutades Musikhjälpen på Stora torget i Sundsvall efter 144 timmars direktsändning i P3 och SVT Play. Tillsammans skapade publiken 1 046 677 engagemang, vilket gav 60 070 658 kr till insamlingen med temat ”Alla har rätt att överleva sin graviditet”. Det är den näst högsta summan i Musikhjälpens historia.
Radiohjälpen bidrar till att lindra hungern hos barn i Mellanöstern4.11.2024 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Akut hjälp genom matpaket. Det innebär Radiohjälpens projektstöd om 2,6 miljoner kronor för att lindra barns hunger i Libanon. Radiohjälpen stödjer ett flertal pågående projekt i Mellanöstern med anledning av den eskalerande krisen.
Musikhjälpen 2024: Alla har rätt att överleva sin graviditet9.10.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 9-15 december sänds Musikhjälpen från Stora torget i Sundsvall. Årets tema är ”Alla har rätt att överleva sin graviditet”. Mödradödlighet är en undanskymd katastrof i skuggan av ett ökande antal krig och konflikter i världen. Även klimatkatastrofer, fattigdom och diskriminering gör att gravida inte får tillgång till den vård de behöver.
48,1 miljoner kr för Världens Barn - hittills8.10.2024 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
När höstens kampanjvecka för Världens Barn summeras har 48,1 miljoner kronor samlats in. Hela landet har kraftsamlat för barns rättigheter. Nu fortsätter insamlingen året ut.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum