Sju åtalas för skjutning i Lerum i augusti förra året
De personer som nu åtalas har varit häktade sedan slutet av sommaren.
Den 13 augusti sköts en person i benet i centrala Lerum. En förbipasserande kvinna var mycket nära att träffas av skotten. Målsäganden frihetsberövades efter sjukhusvistelse och någon vecka senare frihetsberövades två misstänkta gärningsmän. Under utredningen har ytterligare fem personer frihetsberövats för delaktighet i skjutningen. Samtliga sju åtalas nu för försök till mord. Samtliga misstänkta är hemmahörande i kommunen.
– Genom en längre förundersökning där polisen lyckats klargöra händelseförloppet anser vi nu att vi har en bra bild av de åtalade männens olika roller och delaktighet, säger kammaråklagare Carolyn Westeröd.
Målnummer i Alingsås tingsrätt: B 1491-22.
Kontakt
Kammaråklagare Carolyn Westeröd är tillgänglig för media i dag fredag kl. 13-14 på 010-562 72 21.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Lägesrapport i ärende om bl.a. mord i Oxie16.12.2025 14:46:45 CET | Pressmeddelande
I fredags kväll skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. Åklagaren lämnar en kort lägesrapport.
Åklagares tillgänglighet i ärende om förgiftning på sjukhus15.12.2025 16:25:19 CET | Pressmeddelande
Kammaråklagare Emma Häggström är tillgänglig på telefon i dag kl. 16.30-17.
Anmälan till Uppsala tingsrätt om förgiftning på Akademiska sjukhuset - uppdaterad med tidpunkt15.12.2025 10:37:01 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag anmält till tingsrätten att hon anser att misstanken mot den häktade kvinnan nu når upp till sannolika skäl samt att brottsmisstanken bör rubriceras om till försök till mord.
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
Förundersökning nedlagd efter dödsolycka utanför Norrköping12.12.2025 09:30:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har lagt ner förundersökningen i ett ärende där en 15-årig pojke klämdes till döds av ett traktorsläp på en avfallsanläggning utanför Norrköping den 31 juli i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
