Nytt perspektiv på Parkinsons sjukdom
24.2.2023 14:09:02 CET | Bokförlaget Stolpe | Pressmeddelande

Drygt 20,000 svenskar har Parkinsons sjukdom. De mest kända symtomen är skakningar i kroppen och långsamma rörelser. Av de drabbade har sannolikt minst en fjärdedel erfarenheter av hallucinationer. För många har hallucinationerna periodvis stor inverkan på deras vardag. Mörkertalet är stort då många upplever ett stigma kring att berätta om sina upplevelser av att se eller höra saker som inte finns.
I denna bok delar personer som lever med sjukdomen och deras anhöriga med sig av sina personliga erfarenheter av hallucinationer. Förhoppningen är att berättelserna ska bidra till ökad förståelse för den här nästintill undanskymda sidan av sjukdomen.
– Jag vill ge röst åt en stor grupp människor som haft svårt att göra sig hörda. Boken riktar sig främst till personer som har Parkinson med hallucinationer, men den kan också ge stöd till anhöriga. Vården behöver veta mer och precis som med psykisk ohälsa måste vi bryta tystnaden kring hallucinationer. Jag hoppas att forskningen ska intressera sig mer för detta, säger Ulf Wickbom.
Boken berör också sjukdomens historia, dess orsaker och behandlingar. Lars Forsgren, senior professor och överläkare i neurologi, beskriver i efterordet mekanismerna kring hallucinationer ur ett forskningsperspektiv.
Nyckelord
Kontakter
Hedvig Andersson
Tel:076-3260488hedvig@stolpepublishing.seBilder
Om
Bokförlaget Stolpes vision är att ge ut Sveriges mest högkvalitativa fackböcker under devisen hantverk, bildning och skönhet. Förlaget ingår i Axel och Margaret Ax:son Johnsons stiftelse för allmännyttiga ändamål.
Följ Bokförlaget Stolpe
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bokförlaget Stolpe
En djupdykning i nyöppnade arkiv från kalla kriget23.4.2026 13:10:00 CEST | Pressmeddelande
Bokförlaget Stolpe ger ut Att styra världen: Kremls strävan efter global makt under kalla kriget. Boken skildrar Sovjetunionens utrikespolitik och ambitioner under en av de mest avgörande perioderna i modern historia.
Så kan politiker och beslutsfattare använda historisk kunskap14.4.2026 13:15:00 CEST | Pressmeddelande
I en tid präglad av osäkerhet och komplexa kriser visar historieprofessorn Francis J. Gavin i boken Tänka historiskt: en vägledning i statskonst och strategi hur historiskt tänkande kan bidra till bättre politiskt beslutsfattande.
Vad är en dygd och vad är en synd?8.4.2026 13:30:23 CEST | Pressmeddelande
Antologin Dygder och dödssynder undersöker hur synen på människans dygder och laster har formats och förändrats genom historien. Boken ges samtidigt ut i en engelsk utgåva med titeln Virtues and Vices.
Bengt Jangfeldt om Rysslands idéhistoriska arv17.3.2026 12:59:01 CET | Pressmeddelande
Författaren och Rysslandskännaren Bengt Jangfeldt skriver koncist och klargörande om vad som gör Ryssland ryskt och hur vi kan förstå landet bättre i Us and Them. Bengt Jangfeldt on the Idea of Russia. Boken har tidigare publicerats på svenska och ges nu ut i en engelsk utgåva av Bokförlaget Stolpe.
Ny bok om marknadens historia och framtid12.2.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Bokförlaget Stolpe ger ut Marknaden: Kapital, stater och tankar om en fri värld - en antologi med essäer av svenska och internationella forskare om marknadens idéhistoria och roll i samhället.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
