Åklagarmyndigheten

Utredningen om attack i Norrköping flyttas till Jönköping

Dela
En 56-årig man häktades den 2 mars misstänkt för försök till mord på en polis i Norrköping. Utredningen flyttas nu till Åklagarkammaren i Jönköping.

Då två poliser hemmahörande i Norrköping är målsägande i målet flyttas utredningen till en annan stad. Ny förundersökningsledare är Lisa Hedberg vid Åklagarkammaren i Jönköping.

– Skälet till att vi flyttar utredningen är att den ska bedrivas på ett professionellt sätt och inte utgöra en anspänning för de poliser och åklagare som arbetar med den, säger Torsten Angervåg, chef för åklagarkammaren i Norrköping. Det är en arbetsmiljöfråga och vi följer de inarbetade rutiner vi har när en förundersökning som i detta fall rör en målsägande som förhållandevis många poliser eller åklagare tidigare kan ha arbetat tillsammans med.

Mannen är häktad på sannolika skäl misstänkt för försök till mord på en polis. Åtal ska vara väckt den 30 mars.

Målet ligger kvar på Norrköpings tingsrätt, mål B 767-23.

Åklagarmyndighetens ärende: AM-29572-23.


Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande

I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye