Hyresförhandlingen med Balder i Norrköping är klar
30.11.2022 08:22:00 CET | Hyresgästföreningen Region Sydost | Pressmeddelande

Efter konstruktiva förhandlingar blev det klart att Hyresgästföreningen och Balder nått en överenskommelse om hyror för 2023. Det är 734 lägenheter i Norrköping som berörs av överenskommelsen.
Utöver hyreshöjningen enligt överenskommelsen tillkommer det en tillfällig höjning på 110 kronor i månaden under 2023. Den tillfälliga höjningen är ett kristillägg för att hantera den nuvarande prisrusningen. Nyproducerade lägenheter får lägre höjningar och inget kristillägg.
Från den 1 januari 2023 innebär det en genomsnittlig hyreshöjning på 3,24 procent:
- Nyproducerade lägenheter med presumtionshyra, 2,6 procent hyreshöjning
- Övriga lägenheter, 3,5 procent samt ett kristillägg på 110 kronor per månad under 2023
- Dialogen mellan oss och bolaget har varit bra och genom en lokal överenskommelse har vi kunnat värna om förhandlingssystemet. Vi har följt trepartsöverenskommelsen och det viktigaste har varit att åstadkomma en långsiktig förutsägbarhet och rimlig hyresutveckling som är stabil över tid, säger Markus Holm, förhandlare på Hyresgästföreningen region Sydost.
Årets förhandlingar präglas av ett ovanligt ansträngt ekonomiskt läge. Samhället befinner sig i en tid av hög inflation vilket resulterar i en drastisk kostnadsutveckling. Hyresgäster lägger en stor andel av sin disponibla inkomst på sitt boende och många har inte råd med några större hyreshöjningar.
– Förhandlngen har till stor del handlat om att hitta möjligheter att komma överens. I dessa tider behövs ibland kreativs lösningar och kristillägget är en speciell konstruktion, säger Markus Holm, förhandlare på Hyresgästföreningen region Sydost.
För mer information, kontakta:
Markus Holm, förhandlare på Hyresgästföreningen region Sydost
Telefon: 010-459 21 91
E-post: markus.holm@hyresgastforeningen.se
Nyckelord
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Jens WetterlingKommunikationschefHyresgästföreningen Sydost
Tel:070-346 53 80jens.wetterling@hyresgastforeningen.seAlexandra de LeónKommunikatörHyresgästföreningen Sydost
Tel:076-798 07 34alexandra.deleon@hyresgastforeningen.seJosefin DejlerKommunikatörHyresgästföreningen Sydost
Tel:072-239 27 48josefin.dejler@hyresgastforeningen.seBilder
Om
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
80 % av hyrorna i Jönköpings län är klara2.3.2026 10:44:42 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Jönköpings län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,2 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 4,5 procent.
Kronobergs hyreshöjningar 20262.3.2026 10:44:05 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kronoberg är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,3 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,2 procent.
80 % av hyrorna i Kalmar län är klara2.3.2026 10:43:33 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kalmar län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,4 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 6 procent.
Så mycket höjdes hyrorna i Östergötland 20262.3.2026 10:43:00 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Östergötland är klara. Det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år och i genomsnitt har östgötarna fått en hyreshöjning på 3,4 procent. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,8 procent.
Blekinges hyreshöjningar 20262.3.2026 10:42:16 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Blekinge är klara. Det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år och i genomsnitt har blekingeborna fått en hyreshöjning på 3,4 procent. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,4 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

