Teknikföretagen positivt till OpO:s förslag – med förbehåll

– Utgångspunkten måste vara att vi med någorlunda säkerhet ska kunna överblicka den tidsperiod som vi intecknar genom det nya avtalet. För att det ska kunna utgöra en stabiliserande kraft på en osäker arbetsmarknad behöver det vara rimligt balanserat i längd och kostnadsnivå, säger Teknikföretagens förhandlingschef Tomas Undin.
–Det går inte att bortse ifrån att sedan pandemin har oförutsägbarheten vuxit när det gäller världsekonomins utveckling. Påverkan av Rysslands angreppskrig mot Ukraina har spätt på denna osäkerhet i en mängd dimensioner, säger Tomas Undin.
– De just nu pågående, genomgripande, omvärldshändelserna gör utvecklingen utomordentligt svårbedömd, och det dämpar naturligtvis möjligheterna att landa i ett långt avtal, säger Tomas Undin.
För den händelse att det trots dessa reservationer blir ett flerårigt avtal måste fortsatt gälla att möjligheterna för parterna att säga upp avtalet det sista året, enbart kan övervägas vid grundläggande förändringar av de ekonomiska förutsättningarna.
– Det är viktigt att det endast kan bli aktuellt om de ekonomiska förutsättningarna helt rubbar utgångspunkterna för avtalen. Det är grundläggande för Industriavtalet, säger Tomas Undin.
Teknikarbetsgivarna och Tekniktjänstearbetsgivarna anser dock att den avtalsskiss som de opartiska ordförandena presenterat kan ligga till grund för det fortsatta förhandlingsarbetet där det normerande avtalsvärdet ska vara uttryckt i procent och eventuella engångsbelopp ska uttryckas som ett krontal.
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seBilder

Om
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Presskonferens: Industrins märke klart1.4.2025 01:30:30 CEST | Pressmeddelande
Efter förhandlingar utifrån ett mycket svårt utgångsläge så har arbetsgivare och fack inom industrin enats om löneökningar på 6,4 procent i ett 24 månader långt avtal som löper ut den 31 mars 2027. Därmed har parterna inom industrin satt normen för lönekostnadsökningar på svensk arbetsmarknad. Välkommen till pressträff om avtalet klockan 09.00, tisdagen den 1 april!
Teknikföretagen säger ja till OpO:s hemställan21.3.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
De opartiska ordförandena (OpO) föreslår löneökningar på totalt 7,7 procent i ett 36 månader långt riksavtal för industrin. Teknikarbetsgivarna och Tech Alliance ställer sig positiva till OpO:s hemställan.
Dämpad återhämtning i teknikindustrin11.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Orderingången för teknikindustrin ökar under det första kvartalet 2025, men i lägre omfattning än föregående kvartal. Samtidigt ökade även index för affärsläget något. Det är ännu lång väg kvar till ett affärsindex på de nivåer vi såg 2021–2022. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer för första kvartalet 2025.
Teknikföretagen säger ja till OpO:s förslag – med förbehåll10.3.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
De opartiska ordförandena (OpO) föreslår i sin skiss ett 36 månader långt riksavtal för industrin. Teknikföretagen anser att skissen är i enlighet med föresatserna i Industriavtalet men ser stora utmaningar i att uppnå ett så långt avtal denna gång med tanke på global politisk instabilitet och osäker utveckling i världsekonomin.
Saab, Scania och Volvokoncernen satsar 15 miljoner kronor på Produktionslyftet6.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
För att bidra till en snabbare omställning till hållbar produktion går Saab, Scania och Volvo in med 15 miljoner kronor i ny finansiering av det nationella programmet Produktionslyftet som startades av Teknikföretagen och IF Metall. Satsningen är femårig och målet är att Produktionslyftet ska nå ut till fler företag för att i ännu högre grad bidra till industrins utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum