Svenska Seglarförbundet

Nytt samarbete mellan Seglarförbundet och Pelle P

2.3.2023 12:00:00 CET | Svenska Seglarförbundet | Pressmeddelande

Dela
Seglarförbundet och klädvarumärket Pelle P har tecknat ett avtal där Pelle P blir ny klädsponsor till förbundet och framför allt till svenska kappseglingslandslaget. Det blir ett samarbete mellan ett framgångsrikt företag med verksamhet i ett 15-tal länder och ett likaså framgångsrikt landslag som vann två OS-silver 2021 och med stora ambitioner för framtiden.

– Det känns jättespännande att ingå ett samarbete med ett så starkt varumärke och med så snygga och funktionella kläder som Pelle P står för. Att det dessutom är ett svenskt varumärke som har rötterna i en av våra allra största seglare genom tiderna gör det extra kul, säger Marie Björling Duell, förbundsdirektör och sportchef på Seglarförbundet.

Pelle Ps funktionskläder är designade för ett aktivt liv och för att klara tuffa utmaningar inom hav, berg och stad. Varumärkets kollektioner innehåller allt från tekniska sjö-och skidkläder till plagg som lämpar sig såväl på golfbanan som i staden.

– Vi är glada och stolta över att inleda ett nytt samarbete med Seglarförbundet. Det ger oss möjlighet att exponera och förstärka vårt varumärke inom svensk segling. Och vi ser fram emot att fortsätta utveckla våra kläder tillsammans med seglare på toppnivå, säger Cecilia Petterson, VD, grundare och chefsdesigner på Pelle P.

Kollektionerna är inspirerade av seglaren Pelle Pettersons livsstil och prestationer som idrottsman. Det handlar om erfarenhet, hängiven livsstil och framåtanda. Att leva för stora upplevelser och känna sin hemmaplan. Ingen personifierar det bättre än Pelle Petterson.

Pelle Petterson, som fyllde 90 år i fjol, är en av Sveriges mest kända seglare och båtdesigner vilket understryks av att han är medlem nummer 1 i svensk seglings Hall of Fame. Under ett långt liv har han framgångsrikt kappseglat och designat båtar. Seglingskarriären resulterade bland annat i två OS-medaljer och ett 10-tal VM-medaljer varav fem guld. Plus att han två gånger har utmanat om America´s Cup med båten Sverige – 1977 och 1980.

 Bifogade bilder får användas fritt, redaktionellt. Ange fotograf:

 För mer information kontakta Cecilia Petterson på cecilia.petterson@pellep.se eller 031-7084780

Bilder

Om

Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

08-4590990https://www.svensksegling.se/

Svenska Seglarförbundet – mer än bara segling

Svenska Seglarförbundet har 100 000 medlemmar i 320 klubbar och 59 klassförbund. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna på sommar-OS historiskt med totalt 34 medaljer genom åren. På OS i Paris 2024 var vi i topp med 2 medaljer tillsammans med friidrott och simning. Vi stöttar klubbar, arrangerar tävlingar, utbildar ledare, driver utvecklingen av seglingen i Sverige och representerar svensk segling internationellt. Men segling är mer än en sport – det är en livsskola. Genom segling utvecklas inre förmågor som självinsikt, mod, samarbete och närvaro. Det är en idrott där både kropp och tanke utmanas, där du lär dig fatta beslut, ta ansvar och lita på andra – samtidigt som du är nära och tar ansvar för naturen. Segling ger mer. Välkommen till oss!

Följ vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se och våra sociala kanaler. 

Följ Svenska Seglarförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet

Josefin Thörnberg – medlem nummer 19 i Seglingens Hall of Fame12.10.2026 09:30:28 CEST | Pressmeddelande

Efter en unik elitsatsning på närmare 20 år avslutade Josefin Thörnberg (tidigare Olsson) sin elitkarriär efter säsongen 2025. Nu belönas hon för sina framgångar med en plats i svensk seglings Hall of Fame. Med medaljer från OS, VM och EM lämnade hon sporten som en av Sveriges främsta genom tiderna. Ingen annan svensk kvinna har representerat Sverige i segling i fyra olympiska spel.

Anton Dahlberg – mästare bland mästare11.10.2026 17:48:10 CEST | Pressmeddelande

Svensk seglingsmästare bland alla mästare är Anton Dahlberg som vann helgens Seglingens Mästare i Västervik – en tävling som framför allt präglades av mycket lätta vindar. Anton, som är en av Sveriges mest meriterade seglare, med två OS-medaljer och en mängd VM- och EM-medaljer, visade att han också behärskar snabba kölbåtar i korta tajta race när han tillsammans med sin besättning vann Seglingens Mästare.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye