Formstark Peterson med i Sveriges lag i Billie Jean King Cup
13.3.2023 11:00:00 CET | Svenska Tennisförbundet | Pressmeddelande
Johanna Larsson har nominerat följande spelare till gruppspelet i Europa-/Afrikazonens grupp 1 i Turkiet 10-15 april: Rebecca Peterson, Caijsa Hennemann, Kajsa Rinaldo Persson och Jacqueline Cabaj Awad.
Svenskorna har visat fina resultat på touren på sistone. Rebecca Peterson blev klar för åttondelsfinalen i Indian Wells på söndagskvällen. Tidigare under dagen vann Caijsa Hennemann årets första singeltitel på ITF-touren.
– Rebecca (Peterson) är vår bästa spelare just nu och det betyder så klart jättemycket att hon är med. Hon har kämpat på många timmar i bakgrunden, ett hårt jobb med pappa Mart som inte alla ser. Det är jätteroligt att det betalar sig nu, säger Johanna.
Rebecca Peterson:
– Det är alltid en ära att få representera Sverige i både lag och individuella sammanhang. Det finns många speciella minnen som jag alltid kommer att bära med mig från just dessa lagmatcher och förhoppningsvis samlar jag på mig ytterligare. Det är något speciellt med lag då det sker ytterst sällan under året.
Sverigetvåan Mirjam Björklund saknas i truppen. Johanna Larsson har tagit ut fyra spelare, men har plats för en femte och därmed är dörren på glänt för Björklund.
– Hon har preliminärt tackat nej i ett första skede, då hon vill ge sig själv chansen att samla på sig de poäng som krävs för att spela Wimbledon och andra tävlingar hon har siktet inställt på. Får hon de resultat hon önskar finns det stor chans att hon är med i laget.
Lottningen är ännu inte gjord men lagen som Sverige kan få möta är Bulgarien, Kroatien, Danmark, Egypten, Ungern, Lettland, Nederländerna, Norge, Serbien och hemmanationen Turkiet.
Mer information och kommentarer finns på Tennis.se.
Sveriges lag: spelare, ålder, klubbtillhörighet, världsranking (singel/dubbel)
Rebecca Peterson, 27, Salk, (103/194)
Caijsa Hennemann, 21, KLTK (342/200)
Kajsa Rinaldo Persson, 25, Ystads TK (397/965)
Jacqueline Cabaj Awad, 27, Fair Play TK (501/280)
Nyckelord
Kontakter
Johanna JonssonInformationsansvarig
Tel:010-444 04 13johanna@tennis.seOm
Svenska Tennisförbundets roll är att arbeta för bättre tennis. Förbundet har över 111 000 medlemmar organiserade i sju regioner och 385 tennisklubbar. Tennis är en av Sveriges största barn- och ungdomsidrotter. Svenska tennisspelare har vunnit mängder av internationella ATP- och WTA- titlar, däribland 37 stycken Grand Slam-titlar. Förbundet har över 15 000 licensierade tävlingsspelare och varje år arrangeras över 500 nationella tävlingar. Läs mer på www.tennis.se.
Följ Svenska Tennisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Tennisförbundet
Inför landslagsäventyret: "Starkaste laget vi har på damsidan"10.3.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Sverigettan Kajsa Rinaldo Persson och Caijsa Hennemann är tillbaka i det svenska damlandslaget. I april väntar gruppspel i Billie Jean King Cup grupp 1 i Portugal.
Åsa Hedin tar ny roll inom internationell tennis – ställer inte upp för omval6.3.2026 15:24:52 CET | Pressmeddelande
Efter sex år som ordförande och sammanlagt sju år i Svenska Tennisförbundets styrelse har Åsa Hedin beslutat att inte ställa upp för omval vid årsmötet i april. Samtidigt fortsätter och stärker hon sitt internationella engagemang inom tennisen genom en styrelseplats i BJKC Ltd, bolaget bakom Billie Jean King Cup, damtennisens lag-VM och motsvarigheten till Davis Cup.
Klart: Sverige möter Taiwan i Davis Cup i september12.2.2026 13:15:00 CET | Pressmeddelande
Taiwan på bortaplan i september väntar för Sverige i tennisens lag-VM. Vinnaren kvalificerar sig för nästa års Davis Cup Qualifiers.
Davis Cup-laget föll mot Tjeckien8.2.2026 17:51:55 CET | Pressmeddelande
Förhandsfavoriten Tjeckien blev för svår i Davis Cup. Sverige förlorade landskampen med 1-3 i matcher på bortaplan i Jihlava.
Sverige spelar om avancemang i Davis Cup mot Tjeckien6.2.2026 13:16:06 CET | Pressmeddelande
I morgon inleds Davis Cup-mötet mellan Sverige och Tjeckien i Horácká Arena i Jihlava. Avancemang till den andra Qualifiers-omgången står på spel. – Vi är redo att gå in och ösa på, säger Sveriges DC-kapten Simon Aspelin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
