Efter enstaka fall av allvarliga komplikationer vid influensa B - barn i länet erbjuds tillfälligt kostnadsfri vaccination

Smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen förtydligar att det handlar om ett erbjudande och inte en rekommendation.
- Vaccinering kommer inte att kunna stoppa smittspridningen och det handlar inte heller om att man ska vaccinera barn för att skydda andra i sin omgivning, säger hon. Att vaccinera annars friska barn är inte en rekommendation men en möjlighet som funnits även tidigare.
Fler fall än förväntat
De allra flesta barn som drabbas av influensa B får en mild sjukdom. I enstaka fall kan influensa ge allvarliga komplikationer som till exempel hjärtmuskelinflammation eller hjärninflammation.
- I år har vi sett ett fåtal fall hos barn med svåra komplikationer vid influensa B. Det skulle kunna vara inom normalvariationen men är ändå fler än förväntat, säger Gunlög Rasmussen.
Begränsad period
I samråd med Folkhälsomyndigheten och under det att situationen utreds erbjuds därför vaccination kostnadsfritt för barn i skolåldern under en begränsad period. Det formella beslutet har fattats av regionens politiska ledning.
- För att underlätta för den som vill vaccinera sitt barn mot influensa är det här ett erbjudande vi vill gå ut med, avslutar Gunlög Rasmussen.
Mer om vaccination mot influensa:
- Invånare i länet kommer att kunna boka tid för vaccination via 1177.se i systemet Mitt vaccin.
- Tidsbokning via telefon sker via vaccinationsmottagningarnas gemensamma telefonnummer 019-602 80 00. Öppettider för telefonbokningen är måndag - fredag 7:30-16:15
- Det går inte att boka vaccination genom att ringa en enskild vårdcentral.
- Vaccin mot influensa är godkänt för barn från 6 månaders ålder.
- Säkerhetsstudier visar att biverkningar kan förekomma, men att de är lindriga och övergående.
- Barn till och med 8 år som inte tidigare vaccinerats mot influensa behöver två doser med minst 4 veckors mellanrum för fullgott skydd.
- För barn från 9 år och vuxna räcker det men en dos inför säsong.
- Det tar upp till två veckor innan man får ett skydd av influensavaccin. För de barn som behöver två doser uppnås fullgott skydd två veckor efter den andra dosen.
- Vaccinationsskyddet mot att insjukna i influensa är aldrig 100 procent men sjukdomen blir oftast lindrigare hos de som vaccinerats.
Mer om barn och influensa:
Hög feber, muskelvärk, halsont och hosta drabbar nästan alla som insjuknar i influensa. Hos barn är även illamående, kräkningar och diarré vanliga symptom. De allra flesta barn som insjuknar i influensa blir friska utan att behöva söka vård.
Nedanstående symtom, hos barn och vuxna, kan visa på mer allvarlig sjukdom - ring då 112:
- Snabb eller ansträngd andning, andnöd
- Blå läppar eller ansikte
- Kraftfulla bröstkorgrörelser vid varje andetag - barnet tar i för att andas
- Bröstsmärta
- Kraftigare buksmärta
- Svår muskelsmärta - barn som inte vill gå
- Uttorkning - ingen urin sedan 8 timmar, grå slemhinnor, gråt utan tårar
- Nedsatt kontakt i vaket tillstånd, förvirring eller medvetslöshet
- Kramper
Läs mer om influensa på 1177.se
Nyckelord
Kontakter
För media som önskar intervju med smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen finns möjlighet under tisdag 13/3 klockan 11:30-13.
Bokning sker via presskommunikatör.
Åsa SvennebäckPresskommunikatör
Tel:019-602 66 43asa.svenneback@regionorebrolan.seBilder

Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Örebro län leder besöksnäringen in i framtiden med sitt eget rekommendationsverktyg8.4.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län har lanserat ett innovativt rekommendationsverktyg baserat på öppna data, för att möta den moderna besökarens behov. Verktyget gör det möjligt för besöksmål och verksamheter att samverka och sprida varandras information, och har redan skapat en smidigare upplevelse för besökare i Örebro län.
Påminnelse: Möjlighet för media att rapportera på plats när Hemvärnet vässar kunskaperna med sjukvårdens specialister1.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För första gången kommer Hemvärnet att genomföra en sjukvårdsövning på Kliniskt Träningscentrum (KTC) på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ).
Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas genom införande av vårdval28.3.2025 15:30:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län vill minska köerna till tandreglering för barn och unga genom att införa ett valfrihetssystem.
God måluppfyllnad när Region Örebro län summerar fjolåret28.3.2025 14:30:00 CET | Pressmeddelande
När fjolåret summeras i den årsredovisning som regionstyrelsen hanterade i dag står det klart att 2024 var ett utmanande år som ställde stora krav på organisationen. Bland annat präglades året av nämndernas åtgärder för en ekonomi i balans och av det rådande säkerhetspolitiska läget.
Hemvärnet vässar kunskaperna med sjukvårdens specialister - media erbjuds att vara med under del av dagen27.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
För första gången kommer Hemvärnet att genomföra en sjukvårdsövning på Kliniskt Träningscentrum (KTC) på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum