Apelsinjuice från Lidl är bäst i test
16.3.2023 09:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande

När Aftonbladet Plus smakpanel testar tolv olika apelsinjuicer utan tillsatser utnämndes Lidls egen Solevita färskpressad apelsinjuice med fruktkött till testvinnare. Enligt testet vann apelsinjuicen från Lidl med hästlängder. Med fina omdömen som ”En stabil apelsinjuice som kickar helt rätt” och ”Här har de 15 apelsinerna som utgör en liter juice gift sig till en underbar allians i juicevärlden” tog Lidls apelsinjuice förstaplatsen i Aftonbladets test.
– Vi är oerhört stolta över de fina omdömena och att vår egen Solevita färskpressad apelsinjuice placerar sig på en förstaplats. Genom dessa oberoende tester fortsätter vi visa att mat av hög kvalitet inte behöver gräva ett djupt hål i plånboken men framför allt att vi erbjuder högsta kvalitet till branschens bästa pris, säger Robert Stekovic, kommersiell direktör på Lidl Sverige.
Lidls Solevita färskpressad apelsinjuice med fruktkött innehåller apelsiner från EU, kostar 25:90 kronor för en liter, och finns i alla Lidl-butiker i Sverige.
Nyckelord
Kontakter
Nahir AslanPresschef
Tel:08-5555 7195press@lidl.sePressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seVid övriga frågor (kundtjänst)
http://www.lidl.se
Bilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl-favorit kammar hem fullpott – Ocean Sea torskfiléer är bäst i test27.3.2026 13:00:00 CET | Nyhetsbrev
Att servera en riktigt god fiskmiddag till vardags ska varken vara krångligt eller innebära en kompromiss med smaken. I ett smaktest utfört av Icakuriren utses Ocean Sea Panerade torskfiléer till testvinnare med det högsta betyget 5 av 5.
Lidl svarar på priskriget: Sänker priset på allt i butiken redan på lördag27.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Medan konkurrenterna sänker priset på utvalda delar av sortimentet först på måndag, går Lidl Sverige hela vägen. Från och med lördag morgon gäller full matmomseffekt på i princip allt i butiken*. Prissänkningen motsvarar hela den kommande momshalveringen och Lidl sänker därmed priserna fyra dagar före den 1 april.
Efterlängtad Lidl öppnar i Kållered26.3.2026 13:25:02 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på fler lågprisaktörer i södra Mölndal har länge varit stor. I dag öppnar äntligen Lidl i Kållered – och därmed finns nu Sveriges billigaste matkasse* på 211 platser i Sverige. – Läget i Kållered är oslagbart. Tack vare andra stora aktörer drar handelsplatsen till sig uppmärksamhet regionalt. Vi ser fram emot att välkomna många nya kunder, särskilt med tanke på de 20 000 bostäder som planeras i området, säger Christoffer Wennergren, fastighetschef på Lidl Sverige.
Lidl lyfter köks- och hushållsvarumärket SILVERCREST tillsammans med tennisstjärnan Andre Agassi25.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Kraftfull teknik och en mänsklig touch är en oslagbar kombination i köket. Tillsammans med tidigare världsspelaren Andre Agassi skruvar nu Lidl upp värmen kring köks- och hushållsvarumärket SILVERCREST för att göra livet enklare för svenska hushåll.
Finansministern besökte Lidl i Örebro – fokus på logistik och digital prissänkning20.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag besökte finansminister Elisabeth Svantesson Lidl i Örebro för att ta del av hur en effektiv logistikkedja bidrar till Lidls prisledande position. Lidl visade också hur digitala prisskyltar gör det möjligt att med en knapptryckning sänka priset i samtliga butiker när matmomsen halveras den 1 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

