Riksteatern

Finländsk eremit och ufoskådares levnadsberättelse blir till en filosofisk fredsmonolog

12.4.2023 05:30:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Dela
I Det lyckligaste är att vara lycklig tecknas en personlig bild av Elis Sinistö, som var en DIY-konstnär, mystiker och eremit. Han flyttade ut i skogen och byggde sig en egen värld av kojor och konst där han bodde i 50 år fram till sin död. Hans levnadshistoria har omvandlats till en filosofisk fredsmonolog som framförs av Taisto Reimaluoto i regi av Hanna Kirjavainen.
Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23
Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23

Astrolog, byggare, arbetare, balettdansare, eremit, filosof, yogi, internationell stjärna, värdshusvärd, ufoskådare, nudist, pacifist och huvudarkitekten för Paris i ett tidigare liv. Levnadskonstnären Elis Sinistö hann vara många saker innan han gick bort 2004 i sitt egenhändigt byggda paradis, Villa Mehu, 92 år gammal. När hans liv blir till en monolog är det Teater Avoimet Ovets skådespelare, Taisto Reimaluoto, som framför verket. 

– Genom den här historien får jag gå in i en värdefull föreställning. Jag får tjäna fredens och kärlekens sak i ett ögonblick när det nu vid horisonten blåser upp till en orkan. Jag hoppas att publiken får känna en förtröstan och lycka efter föreställningen. Låt oss dansa om vi inte kan göra något annat! Låt oss leva det liv vi vill. Låt oss ta hand om varandra, särskilt de sårbara, säger skådespelaren Taisto Reimaluoto. 

Onnellisinta on olla onnellinen/Det lyckligaste är att vara lycklig är ett gästspel från Teater Avoimet Ovet och Lahtis Stadsteater. På Riksteaterns turné spelas den på finska, och textas på finska och svenska. Press är välkomna på premiären 15 april i Riksteaterhuset i Hallunda, kontakta pressansvarig för pressplats. 
 
 
Medverkande 
Taisto Reimaluoto   

Konstnärligt team 
Manus: Taija Helminen   
Regi: Hanna Kirjavainen   
Scenografi: Pekka Korpiniitty   
Ljusdesign: Jere Kolehmainen   
Ljuddesign: Jere Kouhia   
Kostymdesign och genomförande: Anne Svensk   
Foto: Mitro Härkönen  

Producent 
Riksteatern i samarbete med Teater AvoimetOvet och Lahtis Stadsteater 

För att läsa mer om föreställningen besök Riksteaterns webbsida. 
För bilder från föreställningen besök Riksteaterns mediabank.

Kontakter

Bilder

Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23
Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23
Ladda ned bild
Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23.
Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23.
Ladda ned bild
Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23
Fotograf: Mitro Härkönen. I bild: Taisto Reimaluoto i Onnellisinta on olla onnellinen / Det lyckligaste är att vara lycklig. Riksteatern V23
Ladda ned bild

Om

Riksteatern
Riksteatern



Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Farzin Fatih regisserar Herrelös - om unga mellan tro och kriminalitet28.9.2026 14:10:44 CEST | Pressmeddelande

Marc närmar sig slutet av sin vistelse på ett lantligt behandlingshem där han funnit en stilla plats i den intilliggande kyrkan. Men så klampar hans gamla vänner in för att få med honom hem till sitt förflutna. Herrelös är en pjäs om att söka i tro och tvivel av den danske dramatikern Frederik Timm. I regi av Farzin Fatih. Premiär 11 oktober i Emmaboda. Pressvisning 8 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm.

Kvinnlig vänskap i centrum när Moa Martinsons klassiker blir teater24.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande

Moa Martinsons klassiska debutroman Kvinnor och äppelträd får nytt liv på scen. Berättelsen om Sally och Ellen som växer upp i Norrköpings fattigkvarter blir teater med den kvinnliga vänskapen som utgångspunkt. Dramatiserad av Tora von Platen. I regi av Julia Marko-Nord. Premiär 4 oktober i Växjö. Pressvisning 1 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm. 20 januari har den nypremiär hos Västerbottensteatern. En samproduktion mellan Riksteatern och Västerbottensteatern.

Dorian Gray i samtidens utseendefixerade kultur23.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Vad kostar det att leva ett liv där allt handlar om att bli beundrad och åtrådd? Åh Dorian! Är en fri tolkning av Oscar Wildes klassiska roman Dorian Grays porträtt som landar rätt ner i en samtid av lookmaxxing och influencerkultur. Föreställningen är skriven av den prisbelönta dramatikern och konstnärliga ledaren för Riksteatern Barn & Unga, Malin Axelsson, som även regisserar. Premiär 1 oktober, Riksteatern Hallunda. Pressvisning 29 september på Riksteaterns Barn & Unga-dag.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye