Pascal Engman står bakom årets mest fängslande e-bok

Nextory delar ut priset för sjätte året i rad och i tävlingen har Nextory kartlagt vilka e-böcker som bäst har fångat läsarna från första till sista sidan. Detta till skillnad från topplistor för fysiska böcker som baseras på antal sålda exemplar och inte hur många som faktiskt har lästs ut. Utmärkelsen är därmed helt unik i sitt slag.
”Det är otroligt stort och ärande att få vinna det här priset. Det är första gången jag vinner något, så jag är väldigt glad och stolt”, säger Pascal Engman.
X är den femte, fristående delen i Pascal Engmans serie om polisinspektör Vanessa Frank. Det är en rafflande resa in i de kriminella nätverkens värld. Utifrån gedigen research har Engman skapat en fiktiv thriller om det skoningslösa "spelet bakom spelen" och en djuplodande spänningsroman om människans starkaste drivkrafter.
PASCAL ENGMAN (f. 1986) är idag en av de mest lästa svenska författarna i sin generation. Engmans journalistiska bakgrund bidrar till den höga samhällsaktualiteten som tillsammans med styrkan i hans researcharbete ofta framhålls av kritikerna. Hans förmåga att nyanserat skildra människoöden från olika delar ur det svenska samhället i kombination med spänning av internationell klass, har gjort att hans böcker idag ges ut i fler än tjugo länder världen över.
Nyckelord
Kontakter
Carolina StarckRedaktionschef
Tel:070-713 87 46carolina.starck@bookmarkforlag.seEbba Barrett BandhLitterär chef och förläggare
Tel:073 760 78 84ebba.bandh@bookmarkforlag.seBilder



Om
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Sofie Sarenbrant är årets mest lyssnade författare på Storytel15.12.2025 10:16:10 CET | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är den författare som ligger i topp när strömningstjänsten Storytel sammanfattar bokåret 2025. Hennes bok Följeslagaren, i inläsning av Katarina Ewerlöf, är dessutom den mest lyssnade boken.
Ny Elle Kennedy-romance rundar av succéserien Briar U12.11.2025 14:13:00 CET | Pressmeddelande
Den 12 november släpper vi Utmaningen, den avslutande delen i Briar U av storsäljande författaren Elle Kennedy. Med humor, karaktärer som fastnar och relationer med djup befäster Kennedy sin roll som en av de största romancestjärnorna.
Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande
Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.
Nu släpps första delen i Jenny Rognebys nya serie Förhörsledarna11.11.2025 10:02:11 CET | Pressmeddelande
Efter flera hyllade kriminalromaner är Jenny Rogneby aktuell med De märkta barnen, den första delen i serien Förhörsledarna. Boken, som har release i dag, sätter fokus på förhörsmetoder och en verksamhet där goda avsikter förvandlas till brott.
Ett decennium efter Omgiven av idioter – ny bok från Thomas Erikson7.11.2025 11:45:56 CET | Pressmeddelande
Thomas Erikson har legat #1 på Sunday Times bästsäljarlista och sålt i miljontals exemplar världen över. Efter ytterligare sex böcker i den internationella succéserien är Thomas Erikson aktuell med en ny bok. I Omgiven av lösningar (på problem jag inte visste att jag hade) tar författaren sig an självhjälpsgenren och djupdyker i goda råd och självhjälpsfloskler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
