Från Telia till Grant Thornton – Karin Alexandersson ny chef för People & Culture
23.3.2023 07:30:00 CET | Grant Thornton Sweden AB | Pressmeddelande

Grant Thornton fortsätter att knyta strategiska nyckelpersoner till sig för att ytterligare växa i Sverige. Karin tar med sig över 20 års erfarenhet från en mängd olika tillväxt- och transformationsresor. Hon har arbetat med ledare på alla nivåer inom olika branscher, på företag med alltifrån 150 till 20 000 medarbetare.
- Jag är väldigt glad över förmånen att välkomna Karin till oss. Hon har lång erfarenhet av att driva organisationsutveckling och förändringsledning, vilket blir en viktig tillgång för oss för att nå våra strategiska mål, säger Anna Johnson, vd Grant Thornton Sweden.
Karin Alexandersson är en erfaren ledare med bred erfarenhet inom HR och har de senaste tolv åren arbetat i olika HR-roller inom Telia. Sedan oktober 2022 har hon varit tillförordnad HR-chef för Telia Sverige. Hon började sin karriär på Ericsson och senare Pfizer och har också arbetat som konsult inom förändringsledning. Karin har en master i Human Resource Management från Linköpings Universitet. Gemensamt för Karin Alexanderssons tidigare uppdrag är ett stort fokus på utveckling av organisationer, strategier och arbetssätt.
Det som främst lockade henne med Grant Thornton är möjligheten att få vara med och realisera den nya strategin.
- Jag attraheras av att det finns en hög ambition, en vilja att ligga i framkant och ett positivt momentum att ta vidare inom People & Culture. Jag har fått ett väldigt bra intryck av de personer jag träffat och kulturen i bolaget. Det är också en intressant marknadsposition med möjlighet att göra skillnad och bidra till hållbar tillväxt för mångaföretagare i Sverige och där medarbetarna är en verklig framgångsfaktor säger Karin Alexandersson.
1 400 medarbetare ska bli ännu fler
Grant Thornton har idag drygt 1 400 medarbetare i Sverige och planen är att fortsätta växa och anställa minst 350 nya kollegor under 2023.Förutom den traditionella kompetensen inom revision, redovisning, skatt och specialistrådgivning ökar efterfrågan på erfarna specialister med kunskaper inom bland annat IFRS, hållbarhet, dataanalys och IT-revision.
Den senaste tiden har Grant Thornton gjort flera strategiska rekryteringar; Stefan Wiklund är sedan i höstas ny chef för M&A, Annika Norrman Nordell ansvarig för Business Risk Services samt Martin Strand och Johan Månsson inom transaktionsrådgivning.
För mer information kontakta:
Karin Alexandersson
karin.alexandersson@se.gt.com
08-563 072 94
Nyckelord
Kontakter
Emma BerggrenHead of External Communications
PRESSKONTAKT
Bilder

Om
Följ Grant Thornton Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Grant Thornton Sweden AB
Grant Thornton Sverige satsar i Norge23.3.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Grant Thornton Sverige planerar att lansera en ny byrå i Norge från och med 1 september 2026. Den nya byrån har ambitiösa rekryteringsplaner med siktet inställt på att anställa cirka 30 medarbetare redan under första verksamhetsåret. Byrån kommer att bygga vidare på Grant Thornton Sveriges framgång och starka varumärke inom revision, rådgivning, redovisning och skatt med fokus på växande bolag inom midmarket. Målet är ett starkt erbjudande för kunder som är verksamma i flera nordiska länder.
Grant Thornton satsar i Linköping – inviger ny mötesplats för näringslivet5.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
I mars flyttar Grant Thornton in i nyrenoverade lokaler mitt i centrala Linköping. En ombyggd restauranglokal har blivit ett modernt kontor för närmare 60 medarbetare inom revision, redovisning, lön och skatt. Med flytten vill Grant Thornton stärka sin roll i en region där många företag just nu investerar och växer.
Fler jobbsökande ställer frågor om jämställdhet3.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Kandidater som söker jobb frågar inte längre bara om lön. I allt högre grad efterfrågar de insyn i jämställdheten i företagens högsta ledning. Det visar Grant Thorntons globala rapport Women in Business 2026.
Företag växlar upp inom AI – ser tydlig potential i ekonomifunktionen19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Svenska företag ser allt större värden med AI i sina ekonomiprocesser. Det visar en ny undersökning från Grant Thornton. Företag uppger att tekniken stärker analysförmågan, förbättrar prognoser och minskar administrativa arbetsmoment – samtidigt som förväntningarna på intern utveckling och datadrivet arbetssätt växer.
”Utan tillväxt stannar Sverige”26.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Konjunkturen ser nu ut att vända. Men en osäker omvärld och ekonomiska svängningar gör att en tredjedel av Sveriges medelstora företag har svårt att växa. Var tredje företag uppger också att bristen på medarbetare med rätt kompetens är ett stort hinder för tillväxt. Om utvecklingen fortsätter riskerar innovationen att minska och Sveriges internationella konkurrenskraft att försvagas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
