Johan Mörnstam ny vd för E.ON Sverige
31.3.2023 10:00:04 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

–På uppdrag av E.ONs koncernledning vill jag tacka Marc Hoffmann för hans engagemang för vår koncern. Nu ser jag mycket fram emot att arbeta med Johan Mörnstam som kommer att leda E.ONs verksamhet i Sverige framgångsrikt, säger Patrick Lammers, medlem i koncernledningen E.ON SE, med ansvar för E.ON Customer Solutions.
Johan Mörnstam har den kompetens och det ledarskap som behövs för att utveckla och driva E.ON Sveriges verksamhet i en tid av extremt stor osäkerhet på energimarknaden i Sverige och i hela Europa. Johan Mörnstams djupa erfarenhet från energisektorn, både i Sverige och internationellt, gör honom till rätt person att ta sig an det svenska energisystemets utmaningar.
Johan Mörnstam var vd för E.ON Energidistribution AB mellan 2014 och 2019, och har gedigen kunskap om den svenska verksamheten och de utmaningar som Sveriges energiförsörjning står inför. Han har tidigare bland annat ingått i regeringens Elektrifieringskommission.
–Jag ser fram emot att arbeta med Sveriges energiförsörjning igen, tillsammans med alla de kompetenta medarbetare som finns inom E.ON. Sverige har ett enormt behov av investeringar för att klara en kraftigt ökad elanvändning i framtiden, vilket kräver utbyggnad av ett modernt elnät, inkoppling av mer förnybar elproduktion och ökade satsningar på innovativa energilösningar och elektrifiering i transportsektorn. Vi står inför en historisk förändring av energisystemet, där E.ON som ett av Sveriges största energiföretag har en avgörande roll i att driva på elektrifieringen och uppfyllandet av klimatmålen, säger Johan Mörnstam.
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON investerar 44 miljoner i Lunds elnät – stärker tillväxt och beredskap2.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 44 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Lunds kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående två åren har E.ON investerat 73 miljoner kronor i Lunds elnät.
E.ON investerar 87 miljoner i Gnosjös elnät – stärker tillväxt och beredskap2.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 87 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Gnosjö kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
E.ON investerar 33 miljoner i Karlshamns elnät – stärker tillväxt och beredskap1.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 33 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Karlshamns kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
E.ON investerar 37 miljoner i Kumlas elnät – stärker tillväxt och beredskap1.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 37 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Kumla kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
E.ON investerar drygt 53 miljoner i Hässleholms elnät – stärker tillväxt och beredskap31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år drygt 53 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Hässleholms kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående fyra åren har E.ON investerat 157 miljoner kronor i Hässleholms elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
