Bookmark Förlag

Nu kommer sensationsbiografin äntligen på svenska

Dela
Vinnare i Goodreads Choice Awards och kallad ”insiktsfull, skarp och hjärtskärande rå” av Publishers Weekly. Idag släpps "Jag är glad att mamma dog" av Jennette McCurdy, en sensationell biografisk debut som hyllats unisont av läsare och kritiker. Samtidigt tar den plats i en större samtidsdebatt om barnkändisars exploatering och utsatthet i ett hierarkiskt Hollywoodklimat.

Den har jämförts med Tara Westovers uppväxtskildring Allt jag fått lära mig och har sedan starten legat etta på New York Times bästsäljarlista. Den har också röstats fram av läsare världen över till vinnare i Goodreads Choice Awards 2022, i kategorin Bästa memoar och biografi.

Jennette McCurdy slog som elvaåring igenom i tv-serien iCarly, och kom att bli en av Nickelodeon-erans största barnskådisar. Men framgången blev en mardröm för Jennette som var hårt pressad av sin mamma som kontrollerade och drillade henne inför varje audition och agentmöte. Noggranna matscheman, invägningar och ögonfransfärgning var vardag från ung ålder. Jennette själv brottades under tiden med självhat, låg självkänsla, ångest, beroende och ätproblematik.

Först i vuxen ålder, när Jennettes mamma dör i cancer, fann hon modet att lämna branchen och – efter många år av turbulenta psykologbesök och destruktiva relationer – konfrontera förhållandet till sin mamma, och reparera relationen till mat och sin kropp.

I Jag är glad att mamma dog återfinns en uppriktig och självutlämnande berättelse som ger inblick i barnskådisvärlden. Det är en banbrytande berättelse om självutplånande och att finna sig själv, med mångfacetterade lager av svärta, humor, dråplighet och det rent tragiska – men ständigt skildrad med värme och genialisk kreativitet.

BTJ ger den omdömet 4/5, och säger: "Boken är rik på dialoger och miljöer, tonen i texten är både nattsvart och humoristisk. […] Det är författarens upplevelser som är centrala och som hon frikostigt delar med sig av."

Jag är glad att mamma dog släpps den 3 april, i tonsäker översättning av Julia Gillberg.

För recensionsexemplar och mer information om boken, kontakta Moa Chambers via kontaktuppgifter nedan.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Länkar

Om

Bookmark Förlag
Bookmark Förlag
Kungsgatan 58
111 22 Stockholm

http://www.bookmarkforlag.se/

Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.

Följ Bookmark Förlag

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag

Reese Witherspoon debuterar som författare tillsammans med Harlan Coben14.5.2025 18:05:00 CEST | Pressmeddelande

Idag tillkännages globalt det första samarbetet mellan skådespelaren och Hollywoodproducenten Reese Witherspoon och en av vår tids största deckarförfattare, Harlan Coben. Utan avsked, som är bokens svenska titel, kommer att släppas i mitten av oktober på Bookmark förlag. Det är Reese Witherspoons debutroman, en känslosam thriller i internationell miljö med högaktuella teman.

Bookmark Förlag bjuder in unga skribenter till årets stora skrivtävling9.5.2025 10:03:00 CEST | Pressmeddelande

För fjärde året i rad anordnar Bookmark Förlag sin populära skrivtävling för ungdomar mellan 16 och 19 år – en satsning som vuxit till en självklar del av förlagets verksamhet. Årets vinnare utses av en kunnig jury och del av vinsten innebär en prispeng och publicering i veckotidningen Allas. Genom deltagande på Rinkeby Bokfestival hoppas Bookmark nå ut till fler unga och uppmuntra nästa generation berättare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye