COWI konstruerar Preems produktionsanläggning för gröna bränslen
11.4.2023 10:00:00 CEST | COWI | Pressmeddelande

Den nya Synsat-anläggningen i Lysekil beräknas leda till att koldioxidutsläppen i användarledet, alltså från fordon ute i trafiken, kan minskas med upp till 1,7 miljoner ton per år. Men det finns utmaningar på vägen. Förnybar råvara (till exempel tallolja, rapsolja och återvunnen frityrolja) innehåller mer syre än fossila råvaror. Detta syre måste avlägsnas genom att stora mängder vätgas tillsätts och binder syret. COWI ska ansvara för att konstruera, projektera och projektleda bygget av den delen av processen.
COWI har levererat konsulttjänster till Preem i över 20 år och arbetet med Synsat-projektet är det enskilt största uppdraget som COWI haft för Preem i Lysekil.
– Vi är redo att ta det här ansvaret tillsammans med Preem och bidra till deras viktiga omställning. Vi har kompetensen som krävs inom COWI och lång erfarenhet från Preems anläggning, säger Karin Genemo, Divisionschef Industri på COWI.
Uppdraget innefattar 45 000 konsulttimmar under tre år och kommer att kräva expertis från bland annat processingenjörer, konstruktörer och projektledare.
– Ombyggnationen av Synsat-anläggningen i Lysekil är ett avgörande steg för Preem i vår resa att fasa ut fossilt till förmån för förnybart. Ombyggnationen kommer göra raffinaderiet i Lysekil till Skandinaviens största produktionsanläggning av biodrivmedel, säger Peter Abrahamsson, Chef Hållbar Utveckling på Preem.
Nyckelord
Kontakter
Fabian BengtssonPR & Communication
Presskontakt
Pontus HaagKommunikationschef Sverige
Tel:+46 727 00 67 12pnha@cowi.comBilder
Länkar
Om
COWI är en internationell teknikkonsult bestående av 7 500 anställda med huvudkontor i Köpenhamn. Vi erbjuder tjänster inom infrastruktur, arkitektur, förnybar energi, industri och miljö. Våra huvudsakliga marknader är Skandinavien, Storbritannien och Nordamerika.
Följ COWI
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från COWI
Sara Berrado ny marknadschef för arkitektur på COWI5.3.2026 07:57:50 CET | Pressmeddelande
Som ny marknadschef för arkitektur ska Sara Berrado stärka marknadspositionen för COWI och dotterbolaget Arkitema i Sverige. Hon kommer senast från en roll som marknadsansvarig för stadsutveckling och design på Afry.
Linda Persson ny Vice President för Renewable Energy & Industry på COWI23.2.2026 08:05:38 CET | Pressmeddelande
Linda Persson tillträder sin nya roll den 16 mars och kommer att bidra till att stärka COWIs marknadsposition inom processindustrin ytterligare. Hon kommer senast från en roll som chef för Global Process Technology på Perstorp.
COWI projekterar rekordstor pumpstation för VA SYD27.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
VA SYD uppgraderar hanteringen av avloppsvatten i Sydvästra Skåne. COWI är sedan tidigare involverade i projektet och har nu vunnit ytterligare ett uppdrag – att projektera Sjölunda pumpstation, som kommer att bli Sveriges största pumpstation för avloppsvatten.
Malin Bjelkholm ny Head of Business Finance för COWI i Sverige15.1.2026 07:53:02 CET | Pressmeddelande
Malin Bjelkholm tillträder sin nya roll som Head of Business Finance för teknikkonsultbolaget COWI i Sverige den första mars. Hon kommer senast från en roll som koncern-CFO på Sigma Technology Group.
Susanna Ohlin utsedd till interim Vd för COWI i Sverige11.12.2025 07:49:10 CET | Pressmeddelande
Susanna Ohlin har sedan 2021 varit divisionschef för infrastruktur på COWI och blir nu interim vd för den svenska verksamheten. Hon ersätter Anders Wiktorson som på egen begäran har valt att lämna COWI för nytt jobb.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



