Svenska Bangolfförbundet

Guldchanser på Nordiska Mästerskapen i Bangolf

Dela
Svenska landslaget i Bangolf spelar NM i Finland under påskhelgen och guldchanserna är goda enligt förbundskapten Christian Mellqvist.
Närmast i bild, Annelie Lundell, hemmaklubb Malmö BGK
Närmast i bild, Annelie Lundell, hemmaklubb Malmö BGK

Spelarna i det svenska landslaget har tränat hela veckan inför påskhelgens mästerskap.

Det är Nordiska Mästerskapen och spelplatsen är Tammerfors i Finland. Den svenska truppen bestående av 18 spelare har tillsammans med 2 coacher och överledare Christian Mellqvist har jobbat hårt hela veckan för att skapa de allra bästa förutsättningarna för att ta hem många medaljer.

Sverige deltar med lag i samtliga klasser (damer, herrar, juniorer och oldtimers). Lagtävlingen spelas över 6 varv - 4 varv lördag och 2 varv söndag. Därefter följer 2 finalvarv individuellt. 

I den svenska truppen finns stor erfarenhet med flera europamästare och medaljörer från tidigare stora internationella mästerskap samt två regerande världsmästare. 
Sverige får nog finna sig i ett visst favoritskap, speciellt i flera av lagtävlingarna och även i några individuella klasser. De får i första hand se upp för ett gäng medaljhungriga finska lag då de har flera spelare som kan bli svåra på hemmaplan. 
Även Danmark och Norge har ett par riktigt bra spelare som även de säkert siktar på medalj.

Förbundskapten Christian Mellqvist efter sista träningsvarvet:

- Känslan är bra! Successivt tycker jag att alla känner sig mer och mer bekväma med alla spel på banorna. Det finns några nyckelbanor, fönstret, salzburger V och kanonen som ligger som bana 18. Här handlar det om att inte fastna. Det ska bli kul att tävlingen drar igång, nu ska vi avnjuta en fin middag ikväll och vila oss inför morgondagen.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Närmast i bild, Annelie Lundell, hemmaklubb Malmö BGK
Närmast i bild, Annelie Lundell, hemmaklubb Malmö BGK
Ladda ned bild
från vänster: Rasmus Bergqvist, Johan Rydberg, Rikard Lindqvist, Amir El-Quachani, Eirik Seljelid, Marcus Andersson
från vänster: Rasmus Bergqvist, Johan Rydberg, Rikard Lindqvist, Amir El-Quachani, Eirik Seljelid, Marcus Andersson
Ladda ned bild
från vänster: Daniel Ågren, Annelie Lundell, Peter Eriksson, Robert Gustavsson
från vänster: Daniel Ågren, Annelie Lundell, Peter Eriksson, Robert Gustavsson
Ladda ned bild
från vänster: Isabell Möller, Anton Eriksson, Erik Nilsson, Alva Kvarnström
från vänster: Isabell Möller, Anton Eriksson, Erik Nilsson, Alva Kvarnström
Ladda ned bild
från vänster: Wilma Harrysson, Julia Göransson, Julia Sjöberg, Carolin Svensson
från vänster: Wilma Harrysson, Julia Göransson, Julia Sjöberg, Carolin Svensson
Ladda ned bild
från vänster: Roger Svensson (oltimers), Christian Mellqvist (seniorer), Fredrik Tagesson (juniorer)
från vänster: Roger Svensson (oltimers), Christian Mellqvist (seniorer), Fredrik Tagesson (juniorer)
Ladda ned bild
Wilma Harrysson, hemmaklubb Asarums BGK
Wilma Harrysson, hemmaklubb Asarums BGK
Ladda ned bild

Om

Svenska Bangolfförbundet
Svenska Bangolfförbundet
IFU Arena, Råbyvägen 77
754 60 Uppsala

0730477557http://www.bangolf.se

Bangolf är en sport för alla! Gemenskapen, glädjen och möjligheten att spela hela livet gör sporten unik. Bangolf som sport går ofta under namnet minigolf och är något som många provat. Alla åldrar kan spela bangolf och underlagen är tillgängliga även för personer med fysiska begränsningar. Samtidigt är bangolf oerhört tekniskt och en tidskrävande sport för spelare som nått den absolut världsnivån. Sverige är ett land att räkna med i elitsammanhang och flera av våra landslagsspelare är med och slåss om internationella titlar. 

 

Samtidigt som bangolf är en individuell sport är den social och många människor i alla åldrar kommer till bangolfen för att spela och att ha roligt tillsammans.

Följ Svenska Bangolfförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bangolfförbundet

Uppsala och Skoghall har vinstchans i Champions League20.11.2024 16:13:19 CET | Pressmeddelande

21-23 november spelas prestigefyllda finalen i Champions League i bangolf. På startlinjen, i Puls Arena Landskrona, står de bästa klubblagen i Europa och det kommer garanterat bjudas på bangolf i världsklass. Förhandsfavoriter i damtävlingen är Uppsala tillsammans med två starka tyska lag. På herrsidan har Skoghall vinstchans men tuffast möjliga motstånd väntas av de tyska lagen. I Uppsalas lag finns regerande svenska mästaren i matchspel Karin Olsson. I Skoghalls lag finns Alexander Princis som nyligen tog ett individuellt EM-silver i slagspel.

Jönköping/Uppsala och Skoghall favoriter i Mixed-SM i bangolf18.10.2024 09:58:30 CEST | Pressmeddelande

I helgen 19-20 oktober spelas prestigefyllda Mixed-SM i bangolf i Borås. På startlinjen står flera riktigt starka mixed-par och det kommer garanterat bjudas på bangolf i världsklass. Förhandsfavoriter till SM-guldet i öppna klassen är: Jennifer Göransson, BGK Jönköping i par med Johan Rydberg, Uppsala BGK samt Julia Sjöberg, Skoghalls BGK i par med Ulf Kristiansson, Skoghalls BGK. Jennifer är regerande svensk mästare i både SM mixed och SM slagspel. Johan tog lagbrons med svenska landslaget på årets EM. Julia tog silver i matchspel på årets EM. Ulf är regerande världsmästare i slagspel.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye