IKEA

IKEA levererar produkter till ett värde av 100 miljoner kronor till Ukraina

Dela
Mer än ett år efter Rysslands invasion av Ukraina är behoven i landet fortfarande enorma och ökar dag för dag i takt med att de intensiva attackerna fortsätter. I nära samarbete med UNHCR har IKEA under de senaste månaderna tillhandahållit över 850 000 heminredningsprodukter för att hjälpa människor som tvingats lämna sina hem och hemstäder.

Donationen omfattar mer än 71 000 madrasser, 75 000 lakan, 86 000 filtar, 99 000 köksredskap och 205 000 kuddar. Donationen, som är ett samarbete mellan Inter IKEA Group och Ingka Group, har ett sammanlagt beräknat försäljningsvärde på cirka 100 miljoner kronor (9 miljoner euro).   

  Kriget i Ukraina är en mänsklig tragedi. Många intressenter och organisationer måste samarbeta för att ge humanitärt bistånd till människor som tvingats fly. IKEA har samarbetat med organisationer som UNHCR, Unicef och Rädda Barnen sedan invasionens början. Vårt stöd har innefattat både ekonomiska- och icke-monetära donationer till barn och deras familjer, säger Malin Petersson Beckeman, Sustainability Engagement & Communications Manager på Inter IKEA Group.  

Marcin Majchrzak, som arbetar för Ingka Group, den största franchisetagaren inom IKEA, säger att företaget började organisera de logistiska aspekterna av Ingka Groups nödhjälpsarbete i samhället några dagar efter att kriget började 2022. Hittills har totalt 23 länder inom Ingka Group aktivt donerat produkter för att stödja ukrainare som flyr till andra länder samt internflyktingar inom Ukraina.  

  Vi fattade mycket tidigt ett beslut om att stödja offren för kriget, och vi visste att vi kunde utnyttja vår egen leveranskedja, säger Marcin Majchrzak.  

Med sin stora närvaro i Östeuropa har IKEA kunnat tillverka och säkra stora mängder produkter och förlitat sig på att många stora företag och leverantörer i leveranskedjan samarbetar för att snabbt och med stora volymer kunna genomföra dessa leveranser. 

– Det har varit en av de mest meningsfulla saker jag någonsin deltagit i, säger Marcin Majchrzak.  

Denna donation till UNHCR finansierades delvis av en tidigare donation som tillkännagavs i mars 2022 från Inter IKEA Group och Ingka Group. Då gav de båda en summa motsvarande cirka 100 miljoner kronor för att ge stöd i form av produkter och annan hjälp till UNHCR, Rädda Barnen och andra organisationer som arbetar för att stödja människor både i Ukraina och de som flyr från kriget till omgivande länder.  

Agata Czachórska, Country Sustainability Manager hos IKEA Polen, där en stor majoritet av leveranserna till Ukraina kom ifrån, kallar insatsen för den största hjälpsinsatsen de någonsin haft att göra med.  

Ungefär 200 lastbilar fyllda med produkter och varor från IKEA har överlämnats till UNHCR för att användas i deras viktiga hjälpinsatser i Kiev och Lviv.  

  Jag är full av tacksamhet till alla medarbetare från olika IKEA-enheter i Polen som var engagerade i att organisera dessa brådskande donationer, arbeta med beställningar, plocka produkter, organisera leveranser till centrallagret och till Ukraina, förbereda formaliteter och fylla i dokument. Utan deras bidrag och utan deras sätt att sköta detta fantastiska logistiska "maskineri" skulle vi aldrig ha nått ut till människor i Ukraina, säger Agata Czachórska. 

Kontakter

Bilder

Om

Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 21 IKEA varuhus, samt ett tiotal planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 149 miljoner besök under verksamhetsåret 2024. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.

 
 
 

 

Följ IKEA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från IKEA

IKEA återkallar LED-ljusslingor och lampor med icke-kompatibel kontakt från flera serier5.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

IKEA uppmanar alla kunder som äger de berörda LED-ljusslingorna och lamporna för utomhusbruk från produktserierna LEDLJUS, SOMMARLÅNKE, STRÅLA, SVARTRÅ och UTSUND att sluta använda dem och kontakta IKEA. På grund av ett tillverkningsfel uppfyller stickkontakten på dessa produkter inte en relevant säkerhetsstandard, vilket medför risk för stötar. Berörda produkter kan identifieras via namnet på LED-drivdonet, datumstämpel på drivdonet och kontaktens namn.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye