Piteåutbildning ska öka kompetensen för ventilationsoptimering – kan spara 11 miljoner ton CO2
Ventilationsoptimering kan resultera i att 11 miljoner ton koldioxid sparas på EU-nivå, vilket motsvarar energianvändningen i åtta miljoner hem, visar en rapport från Svensk Ventilation.
Samtidigt råder det brist på yrkeskunniga personer, något som är särskilt allvarligt i nordligaste Sverige som står inför en massiv byggboom. Grannkommunen Skellefteå räknar exempelvis med att gå från dagens 74 000 invånare till 100 000 till 2040. För varje nytt hus krävs kompetenta ventilationsingenjörer för att skapa energieffektiv luftkvalitet. Enligt bransch- och arbetsgivarorganisationen PV-företagen har två av tre av deras medlemsföretag behov av att rekrytera ventilationsingenjörer. Med start i höst erbjuder därför Lernia yrkeshögskoleutbildningen ventilationsingenjöri Piteå.
- Miljövänliga företagssatsningar har resulterat i ökad efterfrågan på ny kompetens inom flera branscher, ventilationsteknik är en av dem. Den som går utbildningen får möjligheten att vara med och förbättra framtidens ventilationssystem och minska utsläppen av växthusgaser, säger Ulla Gustafsson verksamhetschef på Lernia Yrkeshögskola.
Bland Sveriges miljömål kan man se att energieffektivisering och klimatsmarta lösningar står högt på dagordningen. Även Piteå har ambitiösa mål – man ska sträva efter en hållbar energianvändning samt bli en fossiloberoende kommun. Den här omställningen skapar efterfrågan på ny yrkeskunskap, till exempel ventilationsingenjör som bidrar till dessa mål då yrket är direkt riktat mot energieffektivisering.
Den tvååriga yrkeshögskoleutbildningen ger studenterna kompetenser inom bland annat ventilationsteknik, energioptimering och energieffektivitet med miljöhänsyn. Utbildningen har en tydlig koppling till specifika yrkesroller då den är skräddarsydd efter den kompetens som marknaden efterfrågar.
- Det roligaste är att analysera ritningar och träffa folk. Jag kan verkligen rekommendera utbildningen. Att den går på distans är ett klart plus, så man hinner med fler saker i vardagen, säger Louise Sommansson som läser andra terminen på utbildningen.
Ansökan till ventilationsingenjör är öppen till den 15 maj.
Nyckelord
Kontakter
Katarina DevellKommunikationschef
Tel:010-2505040katarina.devell@lernia.seLänkar
Om
Om Lernia
Lernia levererar ledande kompetenslösningar för framtidens arbetsmarknad. Vi har utvecklat individers kompetens efter arbetsmarknadens behov i över 100 år och bemannat den svenska industrin i 25 år. Lernia omsatte 3,3 miljarder kronor 2022 och finns över hela landet. Vi utbildade och coachade 19 900 personer och förmedlade 11 500 bemanningskonsulter. Lernia är auktoriserat som bemannings-, utbildnings-, rekryterings- och omställningsföretag av respektive branschorganisation.
Följ Lernia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lernia
Lernia lanserar Lernia Upskill – digital kompetensutveckling för framtidens arbetsliv23.10.2025 09:18:33 CEST | Pressmeddelande
Först ut är kursen Elteknik och Automation, där deltagarna får arbeta i en verklighetstrogen, simulerad fabriksmiljö. Den första modulen att lanseras är Elteknik och motorstyrning och de första kunderna har redan börjat utbildningen.
Rekordmånga tjejer på Lernias YH-utbildning Cloud & ICT Engineer24.9.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allt fler tjejer söker sig till IT-branschen. På Lernias yrkeshögskoleutbildning Cloud & ICT Engineer märks utvecklingen tydligt: i år har 16 tjejer antagits, vilket är en fyrdubbling sedan starten 2023.
Ny YH-kurs möter industrins behov av hållbarhet och kvalitet22.8.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kompetensbristen inom hållbarhet, säkerhet, miljö och kvalitet i industrin är en av de största utmaningarna för företagen idag. Lernia Yrkeshögskola lanserar nu en ny eftergymnasial utbildning som svarar direkt på branschens behov: “HSEQ och kvalitetsstyrning i tillverkningsprocesser”.
Lernia lanserar utbildning inom automation, styrning och övervakning som genomförs helt i simulerad miljö21.8.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lernia Yrkeshögskola presenterar en ny kurs inom automation, styrning och övervakning som genomförs helt i en simulerad miljö – en unik möjlighet för yrkesverksamma att utveckla efterfrågad kompetens i en trygg, verklighetstrogen kontext.
Lernia startar fem nya YH-kurser inom IT och digitaliserad hållbar industri24.6.2025 12:55:13 CEST | Pressmeddelande
YH-kurser möter det ökade behovet av kompetensutveckling på svensk arbetsmarknad. Nu tar Lernia emot sökande till fem nya kurser inom IT-säkerhet, IT-infrastruktur, nätverksteknik och digitaliserad hållbar industri.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
