Nytt juniorrekord i diskus för Emma Sralla: "Ett rätt bra kast"
Lördagen var en fantastisk diskusdag för våra svenska damer i USA. Den som stack ut allra mest var Spårvägens Emma Sralla som slog till med ett nytt svenskt juniorrekord vid Oklahoma Throw Series med ett kast som efter kontrollmätning mätte inte mindre än 59.71. Det var också det längsta kastet i tävlingen.
– Det var ett rätt bra kast. Det var rejält blåsigt, vilket hjälpte till, men jag tror att min teknik fortfarande kan bli ännu bättre, säger Emma Sralla som ser fram emot resten av säsongen:
– Det är fortfarande långt kvar på säsongen och jag har mycket tid på mig att förbättra mig. Jag är spänd på att se hur långt jag kan gå.
I slutet av mars kastade Emma 59.02 vid en tävling i Texas, men det rekordet har inte godkänts som rekordkast än, utan det förra rekordet låg istället på 56.15, vilket hon kastade i augusti förra året.
Läs mer om de svenska diskusdamerna i USA på friidrott.se.
Om
Svensk Friidrott uppgift är att främja, utveckla, organisera och administrera friidrotten i Sverige, samt att företräda den internationellt och ansvara för landslagets verksamhet. Förbundet bildades 1895 och är ett av Sverige största idrottsförbund med drygt 600 000 medlemmar, organiserade i knappt 1 000 föreningar. I tillägg deltar varje år över en halv miljon svenskar i motionslopp och nästan var fjärde vuxen svensk löptränar minst en gång i veckan. Svensk Friidrott står för en idrott som är för alla, där man agerar tillsammans. En idrott som är trovärdig och hälsosam, trygg och glädjefylld.
Följ Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tre stjärnor klara för Nordenkampen – "Superkul"18.12.2025 15:14:09 CET | Pressmeddelande
Den 1 februari är det dags för Nordenkampen i Karlstad och nu har tre svenska stjärnor lämnat klartecken. Maja Åskag, Samuel Pihlström och Melwin Lycke Holm har alla gjort tummen upp till den årliga landskampen. "Det ska bli superkul! Det är alltid extra roligt att få tävla framför hemmapubliken", säger Melwin.
Blågul kvartett klar för Terräng-VM18.12.2025 11:40:54 CET | Pressmeddelande
Den 10 januari är det dags för första friidrottsmästerskapet 2026 – VM och JVM i terräng som arrangeras i Tallahassee, Florida. Här presenteras den svenska truppen bestående av fyra löpare.
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
