När läkarbristen är stor får inga flaskhalsar finnas

- En sådan enkel sak som skrivningstillfällen ska inte få utgöra en flaskhals i läkares utbildning, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande för Läkarförbundet.
Idag finns ingen samordning mellan antalet utbildningsplatser på läkarutbildningen och antalet AT- och BT-tjänster som regionerna ordnar för de nyutexaminerade läkarna. Det finns därför flera flaskhalsar på läkarnas väg från student till färdig specialist. Detta drabbar inte bara studenterna själva utan är också en viktig orsak till att samtliga regioner rapporterar om brist på specialistläkare.
- Att provplatserna kunde ta slut är ett symtom på en större problematik. Staten behöver därför ta ett övergripande ansvar för att samordna och dimensionera alla delar i läkares utbildning - från grundutbildning till färdig specialist, säger Sofia Rydgren Stale.
Kontakter
Björn LundellPressekreterare
Tel:070-927 91 16bjorn.lundell@slf.seBilder
Om
Sveriges läkarförbund är läkarnas professions- och fackförbund med över 57 000 medlemmar. Läkarförbundet har till uppgift att tillvarata medlemmarnas yrkesmässiga, sociala och ekonomiska intressen och verka för en god och värdig anda inom läkarkåren. Förbundets uppgift är också att främja medlemmarnas utbildningsmässiga och vetenskapliga intressen samt arbeta för en ändamålsenlig utveckling av hälso- och sjukvården.
Följ Sveriges läkarförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges läkarförbund
Utlovade satsningar saknas i regeringens budget20.9.2023 12:47:43 CEST | Pressmeddelande
Läkarförbundet saknar flera viktiga satsningar i regeringens budgetproposition som presenterades idag.
Läkarförbundet kommenterar regeringens budgetbesked13.9.2023 15:40:03 CEST | Pressmeddelande
Läkarförbundet välkomnar regeringens besked om nya och förändrade statsbidrag till vården. Men förbundet påpekar att det i slutänden är regionerna som styr vården och det är deras prioriteringar som avgör vårdens förutsättningar i slutänden.
Ett viktigt steg mot en smidigare sjukskrivningsprocess31.8.2023 15:23:08 CEST | Pressmeddelande
Den statliga utredningen om ”läkarintygets betydelse i sjukpenningärenden” har idag lämnat sitt betänkande till regeringen. Sveriges läkarförbund ser utredningsförslagen som ett viktigt första steg mot en smidigare läkarintygsprocess som skulle gynna både patienterna, läkarna och arbetsgivarna.
Läkarutbildningen får högt betyg av studenterna - men brister finns28.8.2023 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska läkarstudenter är mycket nöjda med sin utbildning. 94 procent ger utbildningen högt betyg. Men många läkarstudenter vittnar också om att de blivit utsatta för kränkande särbehandling och trakasserier under utbildningen. Det visar en ny rapport från Sveriges läkarförbund.
Digitala systemen inom vården – ett arbetsmiljöproblem26.6.2023 11:47:46 CEST | Pressmeddelande
Regeringen meddelade i fredags att man gett i E-hälsomyndigheten i uppdrag att bland annat ta fram en färdplan för en mer enhetlig och gemensam digital infrastruktur inom vården där staten tar ett större ansvar. För Läkarförbundet som länge påtalat behovet av en standardisering av vårdens digitala system är det ett välkommet besked. De digitala systemen inom vården har stora brister och är idag ett stort arbetsmiljöproblem. Det visar en ny rapport från Läkarförbundet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum