Kungsgårdselever tävlar i Nordiska mästerskapen i servering

– När vi tävlade i SM var det roligaste att få träffa alla duktiga människor och tävla mot dem. Man blev vänner och rivaler på samma gång, säger Elias Löfberg.
Nu väntar Nordiska gymnasiemästerskapen för de två eleverna som går sista året på Kungsgårdsgymnasiets restaurangutbildning, med yrkesutgång servering. Tävlingen består av flera olika moment, både praktiska och teoretiska.
– Vi ska bland annat transchera och flambera mat inför juryn. I ett annat delmoment får vi en drinkbeställning på engelska, sedan bedöms vi i allt från bemötande till hantering av verktyg – och givetvis smaken. Det blir verkligen en utmaning och ett minne för livet, säger Oliver Sundström.
I slutet av tävlingen paras eleverna ihop med ett kökslag och tillsammans sätter de ihop en meny. Maten lagas och serveras sedan vid ett bord som dukas utifrån ett tema. Eleverna ska också berätta hur de har gjort sina dryckesval till maten.
Kungsgårdsgymnasiets restaurangskola har funnits sedan mitten av 1980-talet. I dag har restaurang- och livsmedelsprogrammet tre utgångar: servering, kök och bageri.
– Vi har en flexibel och varierad utbildning med undervisning både i skolan och på andra platser. Eleverna har utrymme för kreativitet samtidigt som vi har stort fokus på olika yrkesutgångar och vad branschen önskar, säger Bitto Karlsson, pedagogisk processledare och yrkeslärare på restaurang- och livsmedelsprogrammet.
Det är första gången som elever från skolan tävlar i NM, som arrangeras varje år av branschorganisationen Visita och dess systerorganisationer i Norden.
– Det är en fantastisk erfarenhet och vi är otroligt stolta över Elias och Oliver som har tagit sig dit, säger Caroline Regn, yrkeslärare på Kungsgårdsgymnasiet.
Media har möjlighet att träffa eleverna under torsdagen, innan de åker till Oslo på eftermiddagen.
Kontakt:
Caroline Regn
Titel: yrkeslärare
Telefon: 073-622 30 79
________________________________________
Avsändare: Linda Månzén, pressansvarig
Telefon: 0725-84 72 15
Bilder



Om
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare, varav cirka 68 000 är förvärvsarbetande. I kommunen finns drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping. Under mandatperioden 2022-2026 styrs Norrköpings kommun av borgerlig samverkan, som består av M, KD och L.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Ökade anslag till Kunskapens hus, föreningar och Kulturskolan16.4.2025 12:42:53 CEST | Pressmeddelande
Kultur- och fritidsnämnden beslutade idag (16 april) att avsätta 1 500 000 kronor till att stärka och vidareutveckla Kunskapens hus. Nämnden beslutade också att höja medlemsbidragen till föreningar och att godkänna ett investeringsprojekt för köpa in fler instrument till Kulturskolan.
Carl Bartler blir ny kommundirektör i Norrköping7.4.2025 13:55:34 CEST | Pressmeddelande
Carl Bartler blir ny kommundirektör och vd för Norrköping Rådhus AB. Han kommer närmast från en motsvarande tjänst i Varbergs kommun.
Norrköping tar plats i sin vision för framtiden31.3.2025 12:12:38 CEST | Pressmeddelande
Måndag den 31 mars klubbades Norrköpings kommuns nya vision som ska genomsyra hela kommunens arbete och sätta riktningen för framtiden. Visionen, som tagits fram i bred dialog med Norrköpingsborna, fokuserar på att skapa, en kommun med stark framtidstro, där tillväxt, lärande och utveckling går hand i hand med trygghet, inkludering och en levande landsbygd.
Norrköpings kommun uppmärksammar 250 år av judiskt liv i Sverige20.3.2025 15:40:49 CET | Pressmeddelande
Söndag den 30 mars inleds firandet av 250 år av judisk närvaro i Sverige. I Norrköping uppmärksammas detta bland annat genom föreläsningar, stadsvandringar och kulturella evenemang som ska belysa stadens rika judiska arv.
Effektiv samverkan när Drottninggatan stängs av för flera arbeten17.3.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Med start under våren 2025 kommer arbeten att göras på Drottninggatan, från Norra promenaden och in en bit på Trädgårdsgatan. Flera aktörer samverkar för att de olika projekten ska kunna genomföras på ett så smidigt sätt som möjligt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum