SUDAN: Vårdpersonal och patienter fast i det eskalerande våldet
Majoriteten av de 183 skadade i El Fasher är civila som har hamnat mitt i korselden, däribland flera barn, och som fått allvarliga skador som följd. Fram till i lördags eftermiddag fanns det ingen kirurgisk kapacitet på sjukhuset. Dessutom hade övriga sjukhus i norra Darfur tvingats stänga på grund av stridigheterna.
- Vi har inte kunnat hänvisa patienterna för vidare vård, vilket ledde till att elva personer dog av sina skador under de första 48 timmarna av konflikten, berättar Cyrus Paye, som är Läkare Utan Gränsers projektsamordnare El Fasher. Under lördagseftermiddagen kunde ett mindre team av kirurger från de sjukhus som tidigare varit stängda börja operera. Hittills har sex större operationer genomförts.
De kirurgiska teamen vittnar att det råder akut brist på medicinsk utrustning, mediciner och blod. Dessutom har strömavbrott drabbat staden sedan striderna inleddes, och lagret av bränsle till sjukhusgeneratorn börjar ta slut.
- Vi har fått en lista över kirurgisk utrustning som teamet behöver akut och det behövs en säker humanitär korridor för att kunna transportera utrustning till sjukhuset i våra två ambulanser, fortsätter Cyrus Paye.
- Flygplatsen har varit stängd sedan i lördags, och det är enormt viktigt att den öppnas igen så att vi kan föra in mer medicinsk utrustning och kirurgisk personal från Läkare Utan Gränser för att stötta de kirurger som arbetar där just nu. Utan denna livsviktiga utrustning kommer ytterligare liv att gå förlorade.
Lokaler och lager har plundrats
På andra håll i landet, framför allt i delstaterna Khartoum, Darfur, norra Kordofan och Gedaref, står Läkare Utan Gränsers personal inför stora utmaningar. Våra lokaler och lager i Nyala, i södra Darfur har plundrats. I Khartoum är våra team förhindrade från att röra sig på grund av de pågående striderna och kan därför inte leverera livsviktig medicinsk utrustning till sjukhusen. Även ambulanser har stoppats och tillåts inte hämta döda kroppar från gatorna eller transportera skadade till sjukhus.
Vi har varit i kontakt med sudanesisk vårdpersonal i Khartoum och andra delar av landet som tar emot skadade. Många har arbetat oavbrutet för att ge livräddande vård under extrema arbetsförhållanden och under en svår situation både för dem och deras familjer.
Läkare Utan Gränser står redo att tillhandahålla utrustning och vårdpersonal till vårdinrättningar som behöver stöd, men den rådande situationen är för osäker i Khartoum och i andra städer. Människor har inte möjlighet att söka sjukvård eftersom de är rädda för det pågående våldet.
Läkare Utan Gränser uppmanar därför till omedelbart skydd för civila mot det urskillningslösa våldet och attackerna. Vi uppmanar också alla parter i konflikten att garantera och skydda vårdinrättningar, inklusive sjukhus, kliniker, lager och ambulanser. Detta skydd ska även inkludera civila, sjukvårdspersonal och hjälparbetare. Dessa ska aldrig vara en måltavla. Läkare Utan Gränser i Sudan ger livräddande sjukvård till alla som behöver den enbart baserat på de medicinska behoven.
Nyckelord
Kontakter
Presstelefon
Kontakta oss gärna på vår presstelefon, gäller även kvällar och helger (ej sms).
Om
Fredsborgsgatan 24, Box 47021
100 74 Stockholm
Växeln: 010-199 33 00https://lakareutangranser.se/
Läkare Utan Gränser är en internationell medicinsk humanitär organisation som ger sjukvård och stöd till människor oavsett etnicitet, reigion eller politiska åsikter.
Om du vill komma i kontakt med vår utsända personal eller ämnesexperter så kontakta oss på kommunikationsavdelningen så hjälper vi dig efter bästa förmåga.
Följ Läkare Utan Gränser
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkare Utan Gränser
Forskning: Ungdomsklubbar minskar risk för avbruten hivbehandling28.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Hiv är den näst vanligaste dödsorsaken bland unga i Afrika söder om Sahara. Nu visar nya forskningresultat från Kongo-Kinshasa att ungdomsklubbar bidrar till att behandling upprätthålls och smittspridning minskar. Klubbarna gav även positiva effekter på den psykiska hälsan.
Lunchwebbinarium: Sjukvård och civila under attack i Sudan24.11.2025 11:27:40 CET | Pressinbjudan
Systematiska attacker mot civila i Sudan och mot sjukvårdens infrastruktur, personal och patienter sker om och om igen, och förövarna går ofta fria. Detta får förödande konsekvenser för civilbefolkningen och de ofta redan sköra sjukvårdssystemen.
Extrem undernäring i krigets Sudan13.11.2025 08:48:18 CET | Pressmeddelande
Fler än 70 procent av de barn under fem år som har flytt från al-Fashir till Tawila är akut undernärda. Läkare Utan Gränser fruktar också att många människor i och runt al-Fashir inte kan ta sig därifrån. Nu varnar organisationen för undernäringskrisen i Sudan och kräver ökad finansiering och omedelbart humanitärt tillträde.
Darfur: Läkare Utan Gränser fördömer massakrer i al-Fashir31.10.2025 23:36:16 CET | Pressmeddelande
Vittnesmål från flyktingar beskriver massakrer, tortyr, kidnappningar, sexuellt våld och summariska avrättningar i al-Fashir och längs flyktvägarna. Läkare Utan Gränser varnar för att ett stort antal människor befinner sig i livsfara och hindras att fly av Rapid Support Forces, som kontrollerar staden.
Vapenvila stoppar inte lidandet i Gaza24.10.2025 10:53:38 CEST | Pressmeddelande
Trots vapenvilan i Gaza lever människor fortfarande under extremt farliga förhållanden där bristen på rent vatten, sanitet, mat och skydd utgör en fara för deras hälsa. Läkare Utan Gränser varnar nu för att situationen är ohållbar – och att det leder till att människor dör helt i onödan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum