Suede ger exklusiv spelning när Göteborg firar 400 år!

Suede slog igenom på 90-talet med tidsdefinierande klassiker som ”Beautiful Ones”, ”Animal Nitrate” och ”Trash”. Den karismatiske sångaren Brett Anderson blev en av det decenniets mest omtalade och ikoniska frontfigurer. Flera gånger hörde Suede till huvudattraktionerna på Hultsfredsfestivalen.
Efter att ha legat lågt stora delar av 00-talet återförenades London-kvintetten 2010 och så sent som hösten 2022 släpptes deras nionde album ”Autofiction”. Under våren 2023 har gruppen gjort en hyllad turné i England och kommer den 2 juni till Sverige för en exklusiv spelning på Göteborgs Jubileumsfestival, där de rundar av den första dagen på stora tältscenen i Frihamnen.
Den 2–5 juni firar Göteborg 400 år med århundrandets festival. Sedan tidigare är det klart att artister som Sigrid, Hooja, Danny Saucedo, Sarah Klang, Deki Alem och Vargas & Lagola spelar under festivalen. Och att Way Out West tar över samtliga scener kvällen 4 juni med artister som First Aid Kit och Amason.
Fler nysläppta programpunkter
Jubileumsfestivalen har fri entré och är öppen för alla åldrar. Här är några nyligen släppta musikartister:
- Popsensationen Estraden debuterade 2018 när trion gästade Norlie & KKV:s hitlåt ”Mer för varandra”. Sedan gick det i raketfart och hitlåtarna radades upp. 2020 släppte de sitt första album och blev både Grammis- och P3 Guld-nominerade.
- Finn Björnulfson och Labbe Grimelund bildad Bongo Riot GBG efter att ha spelat med Håkan Hellström i 20 år. Med trummor och DJ-rytmer har de skapat en nydanande klubbakt med en blandning av Manchester-disco, indie-samba och vad de kallar houzy-afro.
- Raghd är sångerska, rappare och producent från Göteborg som gör självsäker och kaxig musik som ofta är skriven från en sårbar och personlig plats.
- Göteborg Wind Orchestra är den professionella blåsorkestern som slår sig samman med multiinstrumentalisten Ale Möller, som bland mycket annat spelar mandola, dragspel, flöjter, skalmeja, kohorn, sälgpipa och diverse stränginstrument.
- RIX FM-festivalen smygstartar sin årliga sommarturné den 5 juni på Göteborgs Jubileumsfestival. Artisterna släpps snart.
- Nu är det klart att körversionen av Stings musikal The Last Ship gästas av musikalartisterna Åsa Fång, Jacob Andréas och Philip Jalmelid, samt 400 körsångare från Västra Götaland. Stina Wollter håller ihop konserten med berättelser från Göteborgs varvshistoria.
- Bohuslän Big Band intar scenen tillsammans Ida Sand och Nils Landgren. Det blir en konsert fylld till bredden med jazz, funk och soul.
- Nassim al Fakir underhåller hela familjen med fartfylld, poppig och dansant sång och musik.
- Dansföreställning i det fria med Hovet.
- Babette bjuder på färgstark musikföreställning med inslag av komedi och drama.
Se alla hittills släppta programpunkter, fler kommer också släppas framöver.
Om Jubileumsfirandet
Göteborg firar 400 år och bjuder in till Göteborgs Jubileumsfirande 2 juni–3 september 2023. Allt grundar sig i en stadsutvecklingsresa utifrån göteborgarnas idéer och tusentals initiativ som nu kulminerar i ett fantastiskt firande för alla. Firandet inleds med en fyra dagars Jubileumsfestival i Frihamnen med musik mat, dans, humor, bad, lek och massa aktiviteter och överraskningar – med fri entré för alla. Under sommaren fortsätter firandet på flera platser i Göteborg och avslutas med en finalhelg fylld av upplevelser. Läs mer!
Nyckelord
Kontakter
Charlott HolmåkerPR Manager
Presskontakt och pressansvarig på Göteborg & Co. Ansvar för destinations-PR i Danmark och Norge. Presskontakt för Göteborgs 400-årsjubileum.
Bilder

Länkar
Om
Göteborg fyller 400 år 2021 och det vill Göteborgs Stad fira genom att utveckla Göteborg till en ännu bättre plats att besöka, leva och verka i. Med anledning av covid-19 förändrades jubileumsuppdraget genom ett beslut i kommunfullmäktige 10 september 2020. Det innebär att 2021 arrangeras ett formellt, historiskt firande av den officiella födelsedagen 4 juni och ett jubileumskalendarium samlar och uppmärksammar aktiviteter som genomförs av olika jubileumsaktörer under hela året. Samverkan kring angelägna frågor i stad och region fortsätter och det stora publika jubileumsprogrammet planeras att genomföras 2023 tillsammans med göteborgare och besökare från hela världen. Göteborgs 400-årsjubileum projektleds av Göteborg & Co som är en del av Göteborgs Stad.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Hammarkullen i fokus för nytt handslag19.12.2025 15:22:33 CET | Pressmeddelande
För fjärde gången tecknas ett handslag mellan offentliga och kommersiella bolag i Göteborg – i syfte att stärka utvecklingen i ett av stadens utsatta områden. Denna gång är det Skanska Sverige, AstraZeneca och Göteborg & Co som tillsammans med Framtidenkoncernen och Business Region Göteborg åtar sig att verka för en positiv utveckling i Hammarkullen. Målen är högt ställda och satsningen långsiktig.
Göteborg kan inte låta bli – nu återuppstår namnet Göteborgskalaset11.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter nästan 20 år är det dags. Göteborgs Kulturkalas byter namn – och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset, ett namn som många fortsatt använda. Samtidigt gör festivalen comeback på ikoniska Götaplatsen.
Inget fotbolls-EM till Danmark och Sverige 20293.12.2025 16:40:12 CET | Pressmeddelande
Det blir Tyskland som 2029 kommer att arrangera fotbolls-EM, vilket offentliggjordes av UEFA den 3 december. Beskedet innebär att EM inte kommer till Göteborg men staden lyfter vikten av samarbetet som ansökan har bidragit till.
Lydia Sandgren är Årets Göteborgare 20253.12.2025 07:00:08 CET | Pressmeddelande
Författaren Lydia Sandgren får hedersutmärkelsen årets göteborgare 2025. Med sin förmåga att skildra Göteborg har hon gett staden en större plats i litteraturen och skapat en stolthet hos många göteborgare. – Tänk så det kan gå. Jag är jätteglad för det, säger Lydia Sandgren om utmärkelsen.
Julstaden Göteborg lyser upp – här är höjdpunkterna du inte får missa6.11.2025 08:03:00 CET | Pressmeddelande
När mörkret sänker sig över Göteborg tänds Julstaden som i år bjuder på både nya och välkända inslag. Från storslagen ljuskonst i Kungsparken och vintertorg på Grönsakstorget till glimrande träd längs Avenyn och jubileumsjul i Lisebergsparken. Här är några av säsongens mest stämningsfulla upplevelser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

