Efter beslut från HMK – nu är hyrorna klara för Båstadhems hyresgäster
20.4.2023 10:00:00 CEST | Hyresgästföreningen Region Norra Skåne | Pressmeddelande

– Vi hoppas att till nästa år, och framöver, att Båstadhem lever upp till sin roll som stadens allmännyttiga bostadsbolag. Vi tror att det är bäst i längden för både hyresgästkollektivet, samt Båstadhem som bolag, att förhandlingarna sköts lokalt mellan parter som kan de lokala förutsättningarna säger Fredrik Malmberg, förhandlare Hyresgästföreningen region norra Skåne.
Båstadhem vill ha en hyreshöjning på 9,7 procent, ett bud Hyresgästföreningen inte kunde acceptera.
– Vi från Hyresgästföreningen tycker att det är beklagligt att en allmännytta som Båstadhem inte kunde ta ett större ansvar med tanke på den svåra ekonomiska situationen som drabbar våra medlemmar och hyresgäster. Hade vi fått bestämma hade nivån i ett läge varit betydligt lägre, men vi har efter beslut från Hyresmarknadskommittén tvingats att acceptera den här nivån säger Simone Hellrand, förhandlare Hyresgästföreningen region norra Skåne.
Våren 2022 slöts en trepartsöverenskommelse mellan Hyresgästföreningen, Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna. Överenskommelsen innefattar rekommendationer till de lokala parterna och tydliggör vilka faktorer som bör ligga till grund för förhandlingarna om den årliga hyresutvecklingen.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik MalmbergFörhandlareHyresgästföreningen region Norra Skåne
Tel:010 459 17 11fredrik.malmberg@hyresgastforeningen.seSimone HellrandFörhandlareHyresgästföreningen region norra Skåne
Tel:010 459 23 48simone.hellrand@hyresgastforeningen.sePressjour Norra SkåneHyresgästföreningen Norra Skåne
Norra Skåne omfattar kommunerna Helsingborg, Höganäs, Landskrona, Kävlinge, Svalöv, Eslöv, Hörby, Höör, Hässleholm, Kristianstad, Bromölla, Östra Göinge, Osby, Halmstad, Laholm, Falkenberg, Hylte och Nordvästskåne.
Bilder
Om
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna. Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Pressinbjudan: Valsnack om trygga bostadsområden i Helsingborg18.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur skapar vi trygga bostadsområden – och vilken roll har politiken? Torsdagen den 21 maj har Hyresgästföreningen och ABF bjudit in politiker från samtliga partier representerade i Helsingborgs kommunfullmäktige och hyresgäster på Drottninghög till ett valsnack.
Ny rapport: Marknadshyror kan höja hyrorna i Helsingborg med upp till 45 procent7.5.2026 13:03:15 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Ramboll, framtagen på uppdrag av Hyresgästföreningen, visar att marknadshyror skulle få stora konsekvenser för hyresgäster i Helsingborg. I genomsnitt skulle hyrorna kunna öka med 10 procent i staden. På Tågaborg handlar det om höjningar på upp till 45 procent.
Hyresgästföreningen region norra Skåne: Hyresgästerna måste höras i valet27.4.2026 14:24:56 CEST | Pressmeddelande
Bostadsfrågan påverkar människors vardag mer än nästan något annat politiskt område. Den handlar om tryggheten i att ha ett hem, i ett tryggt bostadsområde. Om rimliga hyror och om möjligheten att planera sitt liv utan oro för plötsliga och kraftiga hyreshöjningar. Ändå riskerar hyresgästernas villkor att hamna i skymundan i den politiska debatten. Det konstaterar Hyresgästföreningen region norra Skåne (omfattar kommuner i Skåne och Halland) i ett uttalande som antogs vid regionfullmäktige den 25 april.
Hyresmarknadskommittén fastställer hyreshöjning för FABO2.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingen mellan Hyresgästföreningen och det kommunala bostadsbolaget Falkenbergs Bostads AB är nu avslutad. Då parterna inte nådde en lokal överenskommelse har Hyresmarknadskommittén (HMK) fastställt hyresnivån. Beslutet innebär en hyreshöjning på 3,52 procent.
Brister som drabbar hyresgäster – vanligaste ärendet under 202520.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Brister som hyresgästen inte själv orsakat är det vanligaste ärendet som Hyresgästföreningens juridiska enheter i norra och södra Skåne hjälpt hyresgäster med under förra året. Ett annat vanligt förekommande ärende är hyresnedsättningar, vilket är en följd av att det funnits brister i en lägenhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



