Skyddstopp för pendeltågen i Stockholm
21.4.2023 14:23:01 CEST | Fackförbundet ST | Pressmeddelande

Sedan MTR införde ensamarbete för lokförarna har det inkommit ett antal incidentrapporter som visar på stora risker i arbetsmiljön. Det gäller bland annat evakueringar och påkörningar där det tagit för lång tid innan assistans är på plats. Sammantaget visar incidentrapporteringen på en arbetsmiljö där en ensam lokförare löper påtaglig risk att utsättas för allvarlig psykisk press, eller hamna i situation där våld eller hot om våld förekommer.
Skyddsombud och fackliga företrädare för ST Pendeln har påtalat detta för arbetsgivaren MTR, som har det yttersta ansvaret för arbetsmiljön. Enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter för ensamarbete är arbetsgivaren skyldig att samråda med skyddsombuden innan ensamarbete införs. Så har inte skett.
Skyddsombuden har erbjudit arbetsgivaren tid och möjlighet att ta beslut om åtgärder för att undanröja risken för att fler allvarliga incidenter uppstår. Den tidsfrist som skyddsombuden gav arbetsgivaren löpte ut fredag 21/4 kl 14.00. Dessvärre har inte arbetsgivaren MTR fattat några sådana beslut.
Skyddsombudens uppgift är att säkerställa att alla arbetstagare har en säker och godtagbar arbetsmiljö, och ser sig därför i nuläget nödgade att från och med måndag klockan 09.00 stoppa ensamarbetet för lokförarna. Arbetsgivaren kan inte ensamt besluta om att arbetet ska återupptas, utan det krävs ett beslut av Arbetsmiljöverket för att skyddsstoppet ska upphävas.
Nyckelord
Kontakter
Anders MaxsonPress- och opinionsansvarig
Tel:08-790 52 73anders.maxson@st.orgBilder
Om
ST är det största fackförbundet inom statlig verksamhet med över 100 000 medlemmar som arbetar inom statliga myndigheter och verk, bolag med statligt uppdrag, universitet, högskolor och statligt finansierade stiftelser. ST är fackförbundet för alla som valt att arbeta på statens och medborgarnas uppdrag. Vårt motto är "En arbetsplats - en fackförening". Alla är välkomna som medlemmar, oberoende av utbildning, befattning och arbetsuppgifter. Det ger inflytande, styrka och ökar gemenskapen.
Följ Fackförbundet ST
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fackförbundet ST
Civilsamhället vädjar till riksdagsledamöter att ändra sig om 13-14-åringarna12.5.2026 07:04:15 CEST | Pressmeddelande
Onsdag 13 maj kl 10.40 lämnar en rad civilsamhällesorganisationer över brev till riksdagen. Brevet handlar om förslaget om att 13-14-åringar ska kunna dömas till fängelse – något riksdagen snart ska rösta om. Brevskrivarna vädjar till riksdagsledamöter som tillhör eller har tillhört partier som driver frågan om sänkt straffbarhetsålder att ändra sig.
Allt färre ser nackdelar med distansarbete28.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet STs arbetsmiljöundersökning 2026 visar att distansarbete är en normal del av arbetslivet i många statliga verksamheter. Andelen medlemmar som inte ser några nackdelar alls med distansarbete har ökat stadigt sedan 2020 och uppgår nu till 44 procent. Även för cheferna blir det allt svårare att hitta några negativa inslag. Men trots att distansarbete är vardag i staten gäller olika regler på olika arbetsplatser, och ST kräver därför att möjligheten till distansarbete förs in i kollektivavtal, för att säkerställa flexibilitet i tillämpningen.
Regeringen döv för massiv kritik mot att sätta 13-åringar i fängelse16.4.2026 14:18:40 CEST | Pressmeddelande
Regeringen går vidare med förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för de grövsta brotten trots massiv kritik från forskare, myndigheter och civilsamhälle. Fackförbundet ST anser att regeringens ovilja att lyssna på experter och myndigheter är ett hot mot ett demokratiskt samhällsskick.
Hot, våld och hög arbetsbelastning hotar rättssäkerheten i staten15.4.2026 07:59:17 CEST | Pressmeddelande
Hög arbetsbelastning i kombination med utsatthet för hot, våld och trakasserier ökar risken för otillåten påverkan på statligt anställda. Det visar Fackförbundet STs arbetsmiljöundersökning, där 28 procent av förbundets medlemmar uppger att det förekommer hot, våld eller trakasserier på arbetsplatsen. Bland de som fattar myndighetsbeslut uppger 5 procent att de känt sig tvungna att anpassa eller ändra ett beslut av rädsla för att bli utsatta för hot, våld, eller trakasserier.
Regeringen saknar satsningar för att möta arbetslösheten och stärka myndigheterna13.4.2026 09:53:35 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har presenterat mandatperiodens sista budget, men fortfarande saknas satsningar som möter den höga arbetslösheten och de växande utmaningarna i statsförvaltningen. Grundläggande statlig verksamhet har varit underfinansierad i fyra år och myndigheter varnar för att de inte längre kan upprätthålla kvaliteten i sitt uppdrag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

